ASG, czyli wierne repliki broni palnej. Poradnik dla początkujących
![]() |
Zainteresowanie militariami i strzelectwem systematycznie rośnie. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z bronią właśnie od ASG. Poznaj najważniejsze informacje na temat takich replik!
- ASGs to skrót od anglojęzycznego Air Soft Guns – spotyka się również pisownię AirSoft Guns – co można przełożyć jako broń pneumatyczna.
- Repliki ASG są całkowicie legalne – nie wymagają pozwolenia i rejestracji, o ile energia kinetyczna wystrzelonego pocisku nie przekracza 17 J.
- Broń typu ASG wykorzystuje się przede wszystkim do sportowych rozgrywek airsoftowych oraz treningu strzeleckiego.
Bronie ASG najczęściej wykonuje się w skali 1:1, z dużą dbałością o zachowanie wszelkich detali. Kaliber to zazwyczaj 6 lub 8 mm. Niektóre modele posiadają system blow back, który realistycznie odwzorowuje odrzut zamka broni palnej. Odwiedzając sklep ASG, warto zaopatrzyć się także w wyposażenie taktyczne. Od niezbędnych gogli i masek do ochrony twarzy oraz oczu, przez odzież, ochraniacze i maskowanie, aż po aż plecak, latarkę czy optykę.
Rodzaje replik AirSoft Gun. Krótka charakterystyka dostępnych odmian broni
Najprostsze repliki ASG wykorzystują powietrze sprężane ręcznie naciąganym tłokiem. Mechanizm sprężynowy trzeba „przeładować” po każdym strzale. Część broni wykorzystuje wbudowany zbiornik na gaz – CO₂ lub tzw. green gas – dawkowany przez zawór. Taka broń jest samopowtarzalna, może wypuścić krótką serię, aczkolwiek będzie bardzo wrażliwa na zmienność temperatury.
Repliki elektryczne posiadają silniczek odpowiedzialny za naciąganie sprężyny i tłoka, co umożliwia strzelanie seriami lub ogniem ciągłym. Tzw. AEG (Air Electric Gun) to dla karabinów i pistoletów maszynowych. Najczęściej występujące baterie ASG to akumulatory:
- litowo-jonowe;
- litowo-polimerowe;
- litowo-żelazowo-fosforanowe.
Broń ASG strzela różnego typu kulkami
Amunicja do replik powstaje m.in. z plastiku, stali, ołowiu czy materiałów biodegradowalnych. Dobre kulki ASG są idealnie gładkie, bez widocznych łączeń i odkształceń – to niezbędny warunek dla zachowania precyzji, zasięgu i prawidłowej pracy mechanizmów broni. Typ amunicji dopasowuje się do rodzaju oraz mocy repliki. Generalnie im większa energia kinetyczna, tym wyższa masa kulek. Przykładowo do karabinów o mocy 300–450 FPS (prędkość wylotowa w stopach na sekundę) zwykle zaleca się kulki o wadze ok. 0,2–0,25 g.
Repliki ASG wymagają odpowiedniego przechowywania oraz konserwacji
Sprężyny i mechanizmy spustowe potrzebują smarowania. Niskie temperatury mogą powodować przymarzanie blokady zaworu w broni ze zbiorniczkiem gazowym. Z kolei baterie wymagają ładowania w określony przez producenta sposób. Niektóre typy kulek mogą przyczyniać się do szybszego, mechanicznego zużycia. Konieczne jest dokładne czyszczenie lufy i dbanie, by żadne zanieczyszczenia nie dostały się do wewnętrznych mechanizmów. W razie potrzeby warto odwiedzić serwis ASG i oddać replikę w ręce kompetentnych specjalistów. To właściwe miejsce również dla tych, którzy chcą zmodyfikować oraz przerobić swój egzemplarz.
Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license
Nadesłał:
redakcja
|