Automatyka bram garażowych – sposoby na inteligentny garaż


Automatyka bram garażowych – sposoby na inteligentny garaż
2010-07-06
Komfort, bezpieczeństwo, bezawaryjność, to cechy jakich oczekujemy od bramy garażowej. Za spełnienie naszych wymagań odpowiada automatyka, czyli elektronicznie sterowany system otwierania i zamykania bramy.

Wyobraźmy sobie, że wracamy do domu po ciężkim dniu pracy, a nastroju nie poprawia zmieniająca się aura. Kiedy docieramy na naszą posesję, okazuje się, że mimo wiatru i wdzierającego się za kołnierz chłodu, musimy wyjść z auta i otworzyć drzwi do garażu.

Na szczęście dzięki rozwiązaniom, które w tej chwili oferuje rynek, możemy sprawić, że podobna sytuacja będzie tylko koszmarnym snem. Zamontowanie automatyki zapewnia bowiem komfortową obsługę naszego garażu w każdych warunkach atmosferycznych. Przekonajmy się dlaczego.

Montujemy wygodę

O montażu automatyki warto pomyśleć już na samym początku projektowania domu, ponieważ niezbędnym krokiem jest odpowiednie doprowadzenie instalacji elektrycznej. Powinniśmy w pierwszej kolejności zamontować gniazdo wtykowe w odległości do 50 cm za automatem, podłączone do dwużyłowego przewodu przeznaczonego do instalacji 230V - mówi Katarzyna Welik, ekspert z firmy Normstahl. Dalszy montaż automatu zazwyczaj realizuje firma montująca naszą bramę. Jest to o tyle łatwe zadanie, iż bardzo często automat jest już częściowo zmontowany fabrycznie.

Uniwersalność i komfort przede wszystkim

Głównym powodem, dla którego instalujemy automatykę bramy garażowej jest nasza wygoda. Estetyczne i dobrane do wizerunku domu drzwi garażowe to jedna kwestia, zaś komfort użytkowania ich każdego dnia to druga, niezwykle istotna sprawa, na którą wpływają odpowiednie parametry techniczne. Jedną z pierwszych rzeczy, o których warto pamiętać przystępując do wyboru napędu jest jego uniwersalność. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że będzie on pasował do posiadanej przez nas bramy oraz, że decydując się na późniejszą jej zmianę, nie będziemy musieli wymieniać całej automatyki. Takie rozwiązania znajdziemy w ofertach producentów, m.in. firmy Normstahl. Proponowane przez nas napędy ULTRA, ULTRA EXCELLENT i ULTRA EXCELLENT QUICK pasują do bram segmentowych oraz uchylnych i różnią się od siebie jedynie parametrami pracy. - radzi Katarzyna Welik z firmy Normstahl.

Dostępne na rynku napędy różnią się od siebie m.in. prędkością pracy. Wybór mieści się w granicach 140 mm/s, aż do 260 mm/s w napędzie ULTRA EXCELLENT QUICK firmy Normstahl, który działa z blisko podwójną prędkością.

Do największych bram poleca się napędy ULTRA EXCELLENT firmy Normstahl o imponującej sile ciągu 800 N. Technologia zastosowana w napędach sprawia, że mimo szybkości pracy i ciężaru konstrukcji, działanie mechanizmu jest niezwykle ciche, stąd nie musimy się martwić, że wjeżdżając do garażu w godzinach nocnych spowodujemy hałas, który jest w stanie obudzić pozostałych domowników.
Zautomatyzowany garaż może wzbudzić jednak pewne wątpliwości natury ekologicznej i finansowej. Wszak oszczędzanie energii staje się priorytetem w dzisiejszych czasach. Ważnym parametrem w tym kontekście staje się spoczynkowy pobór mocy, określający ilość energii pobieranej przez niepracujące urządzenie. W wypadku napędów firmy Normstahl wynosi on zaledwie 4W, co w wymiarze rocznym może przynieść spore oszczędności - mówi Katarzyna Welik.
Bardzo istotnym elementem, znacznie podnoszącym komfort użytkowania bramy garażowej jest możliwość radiowego sterowania napędem, dzięki czemu bez potrzeby wysiadania z samochodu, możemy z łatwością otworzyć lub zamknąć bramę. Cały zautomatyzowany system zarządzany jest radiowo przy pomocy 4 - kanałowego mini pilota, dostępnego w ofercie firmy Normstahl. W terenie zabudowanym ma on zasięg do 150 metrów, natomiast w terenie niezabudowanym sięga nawet do 300 metrów, co pozwala skutecznie skrócić czas oczekiwania na otwarcie bramy. Transmisja jest sygnalizowana za pomocą diody informacyjnej. Sygnał z wieloprzyciskowego nadajnika daje możliwość takiego zaprogramowania pilota, aby sterować nim nie tylko bramą garażową lub wjazdową, ale również systemem alarmowym, czy oświetleniem podjazdu.
Automatyka w bramie garażowej to przede wszystkim wygoda i dzięki zaawansowanej technologii - uproszczenie codziennego życia. Jest jednak sytuacja, która rujnuje wszelkie wysiłki ulepszeń i zawraca nas z drogi wiodącej ku nowoczesności, a mianowicie brak zasilania. Na ten wypadek warto zaopatrzyć się w awaryjne otwieranie bramy. Polega ono na wysprzęglaniu napędu nie tylko od wewnątrz, ale przede wszystkim z zewnątrz, dzięki czemu jesteśmy w stanie otworzyć drzwi i wjechać spokojnie do środka.

Bezpieczna droga do ... garażu

Współczesne rozwiązania zastosowane w systemach automatyki garażowej określamy mianem inteligentnej elektroniki, która gwarantuje nam nie tylko komfort, ale i maksymalne bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że większość producentów napędów bardzo poważnie podchodzi do zabezpieczeń, w jakie wyposażone są ich produkty. Przykładem może być firma Normstahl, w której napędach zainstalowana jest automatyczna blokada bramy przez samohamującą przekładnię napędu. Dzięki temu otwarcie bramy garażowej z zewnątrz przez niepowołane osoby jest prawie niemożliwe.

Stawiając na nowoczesność i napęd elektryczny nierzadko musimy zrezygnować z wygodnej opcji jaką jest automatyczne ryglowanie, ponieważ w większości bram nie ma możliwości obsługi rygli bramy przez napęd elektryczny. Zamek blokowany jest w takiej pozycji, aby napęd mógł działać bez przeszkód.
Bramy firmy Normstahl to jedne z nielicznych na rynku, w których obsługa rygli jest dostępna przez automat. Dzięki temu rygle dodatkowo blokują wejście do garażu w pozycji zamkniętej zwiększając ochronę przeciw włamaniom. System ryglowania, charakteryzujący bramy firmy Normstahl jest zgodny z normą antywyważeniową WK2, która zapewnia bezpieczeństwo. Komfort użytkowania z kolei gwarantowany jest przez obsługę rygli przez napęd.

Równie ważne jest zabezpieczenie pilota sterującego automatyką, a dokładnie sposób kodowania sygnału, który wysyła. W przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia nic nie stoi na przeszkodzie, by potencjalny włamywacz nagrał wysyłany z pilota sygnał i posłużył się nim do otwarcia garażu. Dlatego wybierając automatykę warto zwrócić uwagę, co w tej kwestii proponuje nam producent. W przypadku firmy Normstahl, czterokanałowy pilot działający na częstotliwości 433 MHz używa dynamicznie zmiennego kodu Keeloq dzięki czemu, za każdym razem do sterowania bramą używana jest inna sekwencja. Liczba kombinacji w jakich może on wystąpić sięga kilku milionów, co sprawia, że użycie nagranego wcześniej kodu do otwarcia bramy jest niewykonalne. Dodatkowo, procedura wyboru kodu jest zabezpieczona algorytmem szyfrującym o 64-bitowym kluczu, czyniąc go praktycznie niemożliwym do złamania, nawet w przypadku przejęcia sygnału.

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest bezpieczeństwo osób przebywających w pobliżu garażu. Niektóre systemy oferują funkcję automatycznego rozpoznawania przeszkody. Sprawia to, że już przy najmniejszym oporze, brama jest cofana. Nie musimy się więc martwić o bawiące się na podjeździe dzieci, biegające zwierzęta lub pozostawione sprzęty.

Bezpieczeństwo użytkowania to także bezawaryjność, a ta jest niezwykle ważna zwłaszcza w naszpikowanych elektroniką systemach, gdzie jeden zepsuty detal może zaważyć na prawidłowej pracy całości. Zanim zdecydujemy się na napęd do bramy garażowej, powinniśmy sprawdzić wytrzymałość podstawowego elementu, jakim jest pasek zębaty. Może on stanowić najbardziej awaryjny element i to od niego w dużej mierze zależy hałas generowany przez bramę. Część systemów dostępnych na rynku wyposażona jest w paski o wysokiej odporności na zerwanie, niewymagające konserwacji i oliwienia. Zwrócenie uwagi na ten aspekt przy zakupie może zaoszczędzić nam wielu problemów w przyszłości. Dodatkowo, większość napędów jest wyposażona w funkcję łagodnego zatrzymywania bramy, co sprawia, że automat delikatnie rozpoczyna i kończy pracę. Pozwala to na otwieranie i zamykanie bramy bez niepotrzebnych szarpnięć, a to skutkuje płynniejszą i cichszą pracą. Napędy w ofercie firmy Normstahl standardowo wyposażone są w automatyczny system nauczania drogi, który poprzez zaprogramowanie odległości dzielącej punkty zamknięcia i otwarcia bramy, pozwala nam odrzucić stosowanie wyłączników krańcowych.

Gadżety dla wymagających

Zostały stworzone, by dać nam maksymalne poczucie bezpieczeństwa i uchronić przed nieprzyjemnymi niespodziankami, a także koniec końców zapewnić odrobinę satysfakcji czerpanej z najnowszych osiągnięć techniki. Mowa o inteligentnym wyposażeniu dodatkowym, które oferuje m. in. firma Normstahl.

Zapewne niejednokrotnie zdarzyło się nam zapomnieć kluczy do domu czy garażu, dlaczego miałoby to ominąć naszego pilota? Firma Normstahl proponuje na tą ewentualność wyłączniki kluczykowe lub 3 - kanałową klawiaturę kodową, zamontowaną na ścianie garażu, przy pomocy której możemy otworzyć bramę bez pilota. Miłośnikom efektownych nowinek technicznych do gustu przypadnie natomiast czytnik linii papilarnych, który pozwoli zarządzać bramą dosłownie jednym palcem. Dodatkowo, możemy wyposażyć nasz podjazd w zestaw fotokomórek, zatrzymujących pracę bramy, co poprawi bezpieczeństwo osób mogących znaleźć się w pobliżu.

Zalety posiadania bramy garażowej wyposażonej w automatykę przemawiają do wyobraźni. Wygoda oraz bezpieczeństwo jakie dzięki niej zyskujemy są trudne do przecenienia. Jednak jak w przypadku każdego zakupu, wybór automatyki powinien być przemyślany i świadomy, bowiem dopiero wtedy będziemy pewni, że nasz wymarzony system spełni nasze oczekiwania.

Czterokanałowy pilot w wersji mini, częstotliwość 433 MHz z dynamicznie zmiennym kodem, Cena: 59 PLN netto
Napęd ULTRA, cena: 895 PLN netto
Napęd ULTRA EXCELLENT, Cena: 1100 PLN netto
Napęd ULTRA EXCELLENT QUICK, Cena: 1250 PLN netto
Dwukanałowy pilot w wersji mini, częstotliwość 433 MHz z dynamicznie zmiennym kodem, Cena: 55 PLN netto
Dwukanałowy pilot w wersji mikro, częstotliwość 433 MHz z dynamicznie zmiennym kodem, Cena: 55 PLN netto
Uniwersalny, 2-kanałowy odbiornik bezpotencjałowy w obudowie wodoszczelnej, 433 MHz, 24V, 60 kodów, Cena: 215 PLN netto
Uniwersalny, 2-kanałowy odbiornik bezpotencjałowy w obudowie wodoszczelnej, 433 MHz, 230V, 60 kodów, Cena: 260 PLN netto
Czytnik linii papilarnych, Cena: 2490 PLN netto
Wyłącznik kluczykowy, Cena: 210 PLN netto
Klawiatura kodowa, Cena: 640 PLN netto
Fotokomórka, Cena: 260 PLN netto
Producent: Normstahl, Infolinia: 0 801 15 65 60, www.normstahl.pl

Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl