Barometry gospodarki - indeks prawdopodobieństwa recesji


Barometry gospodarki - indeks prawdopodobieństwa recesji
2009-05-20
Jak zidentyfikować sygnały nadchodzącej recesji? - zastanawiają się ekonomiści. Opracowano wiele wskaźników opartych na danych makroekonomicznych oraz wynikach badań nastrojów. Jeden z nich jest oparty na modelu przełącznikowym Markowa (Markov switching model, MSM) zaproponowanym przez Hamiltona.

Indeks prawdopodobieństwa recesji, jakie miały miejsce  w Stanach Zjednoczonych został opracowany w 2005 r. w oparciu o analizę wskaźników wyprzedzających cykle ekonomiczne oraz sytuacji na rynkach finansowych.

Jego wartości są obliczane na podstawie wniosków z badań powojennych recesji, dających sygnały wyprzedzające - średnio na 9 miesięcy, przy medianie wynoszącej 7 miesięcy.

Do obliczania wartości indeksu są przyjmowane dane niefinansowe. Wzrost prawdopodobieństwa powyżej 50 proc. sygnalizuje przyszłą recesję. Sygnały wyprzedzające odnotowano w latach: 1970 (6 miesięcy), 1974 (4 miesiące), 1980 (11 miesięcy), 1982 (7 miesięcy), 1990 (14 miesięcy), 2000 (7 miesięcy), 2007 (14 miesięcy). 


Rosnące prawdopodobieństwo (co najmniej trzy kolejne wzrosty powyżej 30 proc.) stanowiły silne sygnały obecnej recesji. Pierwszy znamienny sygnał odnotowano w pierwszych miesiącach 2007 r. Kolejny miał miejsce w grudniu tego samego roku i został potwierdzony w styczniu 2008 r. Był to też początek recesji w USA.

Ostatnie miesiące pokazały znaczy spadek prawdopodobieństwa wystąpienia nowej recesji za kilka miesięcy. Na maksymalnym poziomie utrzymuje się natomiast indeks odzwierciedlający prawdopodobieństwo trwania recesji (coincident index).

Wypływa stąd wniosek, że na razie nie ma oznak zakończenia recesji w USA. Jednak prawdopodobieństwo kolejnej recesji jest bliskie zera.


Jan Mazurek

Główny Analityk  

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl