Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010/2011: Trójmiasto


Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010/2011: Trójmiasto
2011-06-28
Kaspersky Lab Polska przedstawia raport poświęcony bezpieczeństwu sieci WiFi w Trójmieście. Raport stanowi część trwającej drugiej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast. Poprzednia seria objęła 8 miast i została przeprowadzona w okresie lipiec - listopad 2009 r.
W Trójmieście przebadanych zostało 3 700 sieci (o 350 więcej niż w poprzednim badaniu). Wszystkie sieci zostały wykryte podczas jazdy samochodem na trasie o łącznej długości około 45 km. Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu metod ich ochrony (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione. Żadne dane przesyłane w ramach badanych sieci nie zostały zgromadzone, ani też nie były przetwarzane.

Trójmiasto pozytywnie zaskoczyło niemal 9% wzrostem liczby sieci zabezpieczonych najlepszymi algorytmami WPA/WPA2. To dzięki tym metodom użytkownik może zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa swojej sieci. Warto podkreślić, że w połączeniu z odpowiednio silnym hasłem algorytmy WPA oraz WPA2 są bardzo trudne do złamania, nawet dla zdeterminowanych cyberprzestępców. Z tego powodu zalecamy także, aby podczas wyboru hasła puścić wodze fantazji i użyć swojej kreatywności. Dla przypomnienia - silne hasło powinno składać się przynajmniej z 8 znaków, zawierać małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne.

Poza wzrostem liczby sieci wykorzystujących najlepsze mechanizmy szyfrowania, najnowsze badanie Trójmiasta wykazało spadek (o ponad 10%) udziału starego i nieskutecznego algorytmu WEP. Jeżeli połączymy to z faktem, że udział sieci bez szyfrowania pozostał na podobnym poziomie, można mówić o świetnym wyniku Trójmiasta na tle przebadanych dotychczas miast. Trójmiejskie sieci WiFi nie tylko są znacznie bezpieczniejsze niż dwa lata temu, lecz można śmiało stwierdzić, że są to najbezpieczniejsze sieci w Polsce. Przynajmniej na razie.

Warto pamiętać, że sieć otwarta (bez szyfrowania), czy też nieprawidłowo zabezpieczona, jest bardziej narażona na ataki. Jeżeli korzystamy z takiej sieci (na przykład z szyfrowaniem WEP), uzbrojony w odpowiednią wiedzę cyberprzestępca może bez trudu przechwycić naszą prywatną korespondencję, odwiedzane strony i poznać nasze loginy oraz hasła. W niektórych przypadkach do sieci otwartych podłącza się wiele obcych osób jednocześnie, przez co jej właściciel odczuwa spadek jakości połączenia z Internetem.

"Aktualne badanie Trójmiasta pokazało duży postęp w kwestii zabezpieczeń" - mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń w Kaspersky Lab Polska. "Mamy nadzieję, że nasz cykl raportów przyczynił się do poprawy sytuacji i liczymy na to, że z każdym rokiem będzie lepiej. Pamiętajmy, by po kupnie routera koniecznie zmienić jego ustawienia fabryczne. Konfiguracja sprzętu nie trwa dłużej niż 5 minut, a może zaoszczędzić wielu kłopotów w przyszłości. Jedno jest pewne – znakomita większość mieszkańców Gdańska, Sopotu i Gdyni już stosuje najlepsze metody szyfrowania sieci i w zbliżającym się podsumowaniu bezpieczeństwa WiFi dla całej Polski Trójmiasto z pewnością znacznie podwyższy średnią".

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=666.

Wszystkie dotychczasowe raporty dotyczące bezpieczeństwa polskich sieci WiFi można znaleźć pod adresem:
http://www.viruslist.pl/find.html?objs=vlpub&words=WiFi%20w%20Polsce.

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl