Bezpieczny Internet – wybierz najlepszą ofertę!
Obecnie Internet towarzyszy nam przy większości podejmowanych aktywności. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele śladów zostawiamy po sobie w wirtualnej rzeczywistości. A jednak – to za pośrednictwem Internetu dokonujemy transakcji bankowych, płacimy rachunki, robimy zakupy.
Coraz częściej zarówno pracujemy, jak i wypoczywamy w świecie cyfrowym. W Internecie publikujemy swoje zdjęcia, za jego pośrednictwem komunikujemy się z rodziną, znajomymi, współpracownikami czy klientami. Każdego dnia pobieramy i wysyłamy do Internetu wiele danych, wiele informacji.
Część tych danych ma charakter poufny, inne są po prostu prywatne. Dlatego nie powinny być dostępne dla osób postronnych, które mogłyby je wykorzystać dla własnych korzyści lub nam zaszkodzić. Aby jednak ustrzec się przed tymi zagrożeniami, aby mieć bezpieczny Internet, musimy przestrzegać pewnych zasad związanych zarówno z naszymi działaniami on-line, jak i z samym połączeniem.
Bezpieczny Internet – krok 1: silne hasła
Wiele stron wymaga założenia konta użytkownika zabezpieczonego hasłem. Pamiętajmy, by ustawiać bezpieczne hasła. Co to znaczy? Przede wszystkim: nie ustawiajmy hasła uniwersalnego. Jeśli ktoś takie hasło podejrzy, odgadnie czy złamie, wówczas uzyska dostęp do wszystkich naszych wirtualnych kont. Dlatego dużo rozważniej jest ustawiać różne hasła w różnych miejscach – portalach społecznościowych, kontach bankowych, skrzynkach e-mail itd.
Każde hasło powinno składać się z liter, cyfr i znaków specjalnych. Dobrze też, jeśli nie ma ono znaczenia. Takie hasła trudno złamać i nie sposób odgadnąć.
Bezpieczny Internet – krok 2: dane i dostęp do nich
Bardzo często nasze dane wcale nie muszą być wykradane, ponieważ zadziwiająco chętnie sami się nimi dzielimy. Tymczasem powinniśmy unikać zwłaszcza podawania numeru PESEL, numeru dowodu osobistego i numeru konta. Nawet takie dane jak nazwisko czy numer telefonu nie powinny być udostępniane powszechnie.
Jeśli instalujemy nową aplikację, powinniśmy uważnie sprawdzać, do jakich danych będzie miała dostęp. Zwłaszcza gdy jest to mało znana aplikacja lub nie jesteśmy pewni co do jej producenta.
Bezpieczny Internet – krok 3: połączenia
Chcesz mieć bezpieczny Internet? Musisz sobie zapewnić odpowiednie połączenie. Otwarte sieci Wi-Fi to zły pomysł, ponieważ nie wiesz, kto kontroluje przepływające przez nie informacje. Podobnie amatorskie sieci osiedlowe to spore ryzyko, ponieważ ich technologie i protokoły bezpieczeństwa mogą być przestarzałe lub niewystarczające. Aby mieć pewność, że twój Internet to bezpieczny Internet, wybieraj sprawdzonych dostawców oferujących połączenia wysokiej jakości.
W pełni bezpieczny Internet to wynik wspólnych działań – użytkownika oraz operatora. Na część czynników mamy wpływ sami (hasła, udostępniane dane), inne zależą od dostawcy – dlatego wybierajmy tych, których rzetelności i fachowości jesteśmy pewni.
Nadesłał:
slawek
|