By nauka nie szła w las


By nauka nie szła w las
2011-07-27
Polscy naukowcy mieli znakomite pomysły, ale nawet gdy udało im się je opatentować, w kraju nie było pieniędzy na rozpoczęcie produkcji. Tak było z lampą naftową, laserem i wieloma innymi wynalazkami, które zrewolucjonizowały świat.

O tym, że teraz nareszcie jest ten właściwy moment, w którym wszystko się przyjmie i uda, przekonuje nas Unia Europejska.

Wierząc w możliwości polskiej nauki i polskich naukowców, nie szczędzi funduszy na rozwój i modernizację zakładów badawczych, uczelni czy firm zajmujących się nowymi technologiami. Polska nauka nigdy wcześniej nie miała takiej szansy jak ta, którą zyskała dzięki Funduszom Europejskim i wygląda na to, że nie zamierza jej zmarnować. W najnowszym dodatku „Pięćdziesiątka Przekroju” można znaleźć innowacyjne projekty, które już teraz rewolucjonizują świat.


Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o jedzeniu i zwierzętach…

Ale nie mieliście kogo zapytać, teraz w Olsztynie przestaje być tajemnicą. Dzięki niemal 110 milionom złotych, które Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dostał z Funduszy Europejskich w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej, tysiące studentów mogą się uczyć w najnowocześniejszych laboratoriach.

 

Odlot w Świdniku

W małym mieście pod Lublinem kiedyś zaczęły się strajki, które doprowadziły do upadku komunizmu. Teraz za sprawą unijnych funduszy tamtejsze zakłady mogą się stać potęgą w swojej branży

 

Powódź? To nie problem

Zwłaszcza dla studentów Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Za ponad 50 milionów złotych – z czego 42 miliony to środki z Funduszy Europejskich – na uczelni powstały trzy supernowoczesne obiekty, dzięki którym badanie i okiełznanie żywiołów będzie łatwiejsze niż dotychczas.

 

Ale koksownia!

Czy koksownia może być inteligentna? Czy koks może nie szkodzić środowisku? Właśnie pracują nad tym naukowcy z zabrzańskiego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla Dzięki Funduszom Europejskim w Zabrzu realizowany jest ambitny projekt badawczo-rozwojowy dotyczący koksowni.

 

Rzeszowska Dolina Lotnicza

Gdyby panowie Żwirko i Wigura żyli w naszych czasach, na pewno pojechaliby pracować do Rzeszowa, gdzie za miliony euro z budżetu Unii Europejskiej błyskawicznie rozwija się nasz przemysł lotniczy A wszystko dzięki programowi tworzenia nowych technologii w lotnictwie. Takim projektem wspieranym przez unijny Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka zajmuje się rzeszowska politechnika.

 

 

Smacznie, zdrowo, kolorowo

Po opuszczonych koszarach w Szczeciniena razie jeszcze krzątają się budowlańcy. Ale za pół roku rządy przejmą tam naukowcy. Wszystko dzięki unijnym środkom I to niemałym. Dzięki ponad 17 milionom złotych z Funduszy Europejskich obiekt nie tylko zyska nowe życie, bo powstające tutaj Centrum Bioimmobilizacjii Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych) ma szansę stać się niekwestionowanym liderem tej branży.

 

Jagiellońskie innowacje

Jeśli myślicie, że Kraków to tylko precle, lajkonik, Sukiennice i od niedawna ponownie „Przekrój” – jesteście w błędzie. Dzięki unijnym dotacjom gród Kraka ma szansę zamienić się w polską stolicę naukowych innowacji.

 

Lasu szum, ptaków śpiew…

A pośród tego supernowoczesna naukowa infrastruktura, o której białostocka uczelnia dotąd mogła tylko pomarzyć. To się zmienia teraz dzięki Funduszom Unijnym Białystok już stoi w blokach startowych wyścigu o jak najlepszą pozycję w światowym rankingu wyższych uczelni.

 

O człowieku, który się kulom nie kłaniał

Do niedawna tytuł ten kojarzył się wyłącznie z książką Janiny Broniewskiej o generale Świerczewskim, którą jeszcze kilkadziesiąt lat temu zanudzano uczniów w szkołach podstawowych. Fundusze unijne sprawiły, że to już przeszłość. Ale żeby i w przyszłości nie brakowało bohaterów, którym kule niestraszne, naukowcy z różnych instytucji pracują nad nowymi materiałami chroniącymi przed kulami, odłamkami i niechybną śmiercią od szabli.

 

Dizajn po śląsku

Wielu już próbowało połączyć nowe ze starym. Z różnym skutkiem. Udało się to w Cieszynie, gdzie w murach tamtejszego zamku dzięki Funduszom Europejskim spotkały się średniowieczna historia i nowoczesna sztuka.

 

Najnowszy numer Przekroju z dodatkiem „Innowacje w nauce” dostępny już w sprzedaży. Więcej informacji na www.50przekroju.pl

 

Nadesłał:

escan

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl