Cała prawda o windykatorze


Cała prawda o windykatorze
2011-04-12
Windykator to zawód, który wrósł w polską rzeczywistość i stał się zupełnie normalną częścią rynku, choć nadal owiany jest mgiełką tajemnicy i związany z wieloma stereotypami.

Badania* przeprowadzone przez EGB Investments S.A. wskazują, iż wielu Polaków ciągle postrzega osobę zajmującą się dochodzeniem należności jako dobrze zbudowanego, wysokiego mężczyznę w wieku 30-40 lat, ubranego w garnitur, o zimnym spojrzeniu, charakteryzującego się stanowczością, bezwzględnością i brakiem skłonności do kompromisów. Ponad 80% respondentów uważa, że windykacja to profesja typowo męska. Jak wygląda rzeczywistość?

Działania windykacyjne to szeroko rozumiane negocjacje i mediacje z dłużnikami. Tu liczy się siła charakteru, a nie masa czy rzeźba ciała. Dobry windykator to osoba, która potrafi skutecznie słuchać, ale i efektywnie przekonywać do swojego zdania, potrafi kontrolować emocje i jednocześnie zachować pozytywne relacje ze swoim rozmówcą. Pomaga tutaj wiedza z zakresu prawa i finansów, ale równie istotna, o ile nie najważniejsza, jest odpowiednia osobowość oraz indywidualne predyspozycje. Ten, kto potrafi komunikować się z innymi i radzić ze stresem, który często pojawia się w rozmowach o zadłużeniu, ten zwiększa szansę na wypracowanie porozumienia i zawarcie ugody, która będzie satysfakcjonująca zarówno dla wierzyciela, jak i samego dłużnika. Ważniejsza od zaciętej miny jest więc umiejętność odpowiedniej gry głosem, wyciszenia emocji, sprowadzenia rozmowy jeśli nie na przyjazne, to przynajmniej na neutralne tory.

Tak jak dyplom uczelni ekonomicznej czy prawniczej nie jest wyznacznikiem tego, czy dana osoba sprawdzi się jako windykator, tak i płeć nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Wbrew opinii, iż windykacja to zawód typowo męski, w pracy na stanowisku windykatora od lat doskonale radzą sobie kobiety. W EGB Investments S.A. pań prowadzących działania windykacyjne jest o blisko połowę więcej niż mężczyzn. Kobiety doskonale radzą sobie ze stresem, a ich umiejętności interpersonalne wpisują się doskonale w społeczny charakter relacji pomiędzy windykatorem a dłużnikiem. Kobiety często wykazują o wiele więcej empatii, a jednocześnie w kontaktach z dłużnikiem okazują się mniej konfrontacyjne, a bardziej nastawione na znalezienie kompromisu. Może więc za kilka lat windykator kojarzyć się nam będzie z ubraną w garsonkę, przyjaźnie uśmiechniętą, kulturalną, pogodną, empatyczną i asertywną kobietą?

 

 

* Badania przeprowadzone przez EGB Investments S.A. na reprezentatywnej grupie 1035 Polaków w wieku 18 – 64 lat.

Nadesłał:

EGB Investments SA

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl