Chmura to przeżytek. Nadchodzi edge computing


2019-01-24
Cyfrowa transformacja niesie ze sobą coraz większe zapotrzebowanie na przepustowość sieci transmisyjnych. Czas na kolejny po chmurze etap rozwoju systemów IT – edge computing, czyli przetwarzanie danych na obrzeżach (z ang. edge) sieci jak najbliżej ich źródła.

Edge computing jest odmieniane ostatnio przez wszystkie przypadki, a mimo to wciąż nie potrafimy go jednoznacznie zdefiniować. Jednak to właśnie brak jednego, wąskiego określenia tego terminu sprawia, że architektura ta daje nam niemal nieograniczone możliwości. Przetwarzanie na obrzeżach łączy dziedziny, które do tej pory nie szły ze sobą w parze i pozwala odciążyć centra danych, zwiększając wydajność procesów – mówi Urszula Fijałkowska, Dyrektor Sprzedaży APC by Schneider Electric.

Odpowiedź na potrzeby Internetu Rzeczy

Jednym z głównych obszarów zastosowania edge computing jest Internet rzeczy. Dzięki połączonym przedmiotom nasze otoczenie staje się inteligentniejsze. To z kolei sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na przesyłanie i analizowanie coraz większej ilości danych. 

Edge computing sprawia, że nie musimy wciąż przesyłać wszystkich danych do systemów centralnych. Nie tylko odciąża to sieci transmisyjne, ale także sprawia, że wszystkie inteligentne urządzenia, zaczynając od dronów a na coraz bardziej autonomicznych samochodach kończąc, mogą szybciej reagować na to, co dzieje się w ich otoczeniu. Edge computing znajduje zastosowanie przede wszystkim w sektorze prywatnym. Poza Internetem rzeczy przetwarzanie na obrzeżach może być wykorzystywane w automatyce, telekomunikacji – sieci 5G, ale też w produkcji czy ochronie zdrowia – dodaje Urszula Fijałkowska.

Zachmurzona wizja przyszłości

Szerokie możliwości zastosowania edge computing stawiają pod znakiem zapytania przyszłość chmury. Na pierwszy rzut oka zdecentralizowane przetwarzanie na obrzeżach wydaje się przeciwieństwem scentralizowanej chmury. Jednak bez względu na to, czy chmura okaże się wsparciem w rozwoju edge computing, czy przeciwnie zastąpi ją – pewne jest, że jest to technologia przyszłości, której rozwojowi należy się bacznie przyglądać.

O Schneider Electric

Schneider Electric jest liderem cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym, centrach danych, obiektach infrastrukturalnych, energetyce oraz przemyśle. Firma obsługuje klientów w ponad 100 krajach, będąc wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Dostarcza produkty oraz zintegrowane i efektywne rozwiązania, obejmujące systemy zasilania, sterowania oraz oprogramowanie.

 

 

Schneider Electric współpracuje z szeroką społecznością Partnerów, Integratorów oraz Deweloperów w oparciu o swoją otwartą platformę technologiczną, dostarczając sterowanie w czasie rzeczywistym i efektywność operacyjną. Wierzymy, że Schneider Electric to wspaniała firma dzięki wspaniałym ludziom i partnerom, którzy ją tworzą. Nasze zaangażowanie w innowacyjność, różnorodność oraz zrównoważony rozwój zapewnia niezawodny dostęp do energii każdemu, w każdym miejscu i w każdym momencie naszego życia. Nazywamy to Life Is On.

 

 

www.se.com/pl

Nadesłał:

AZ_2018

Wasze komentarze (2):

  • avatar
    ~bono, 2019-02-20 13:28:04

    I to wszystko właśnie dzięki 5G bedzie możliwe, żeby tylko polityka nie zablokowała nam budowy sieci.

  • avatar
    ~Wojt, 2019-02-19 18:51:07

    5G to będzie rewolucja w prawie każdym sektorze gospodarki. Same korzyści.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl