Choroby łojotokowe skóry


2019-04-19
Do chorób łojotokowych zalicza się kilka jednostek związanych z zapaleniem gruczołów łojowych w skórze lub wzmożonym wydzielaniem przez nie łoju. Choroby te w zdecydowanej większości dotyczą skóry twarzy i dekoltu. Nie są one groźne dla zdrowia, jednak ich objawy potrafią skutecznie uprzykrzyć życie

Trądzik pospolity

Popularny trądzik występuje zwykle - choć nie tylko - u nastolatków i jest nazywany wtedy trądzikiem młodzieńczym. Na jego wystąpienie wpływ mają hormony, dlatego właśnie nasila się w okresie dojrzewania oraz u kobiet przed miesiączką czy przy zaburzeniach hormonalnych. Wpływ mogą mieć także czynniki genetyczne i dieta. Choroba polega na występowaniu zapalenia gruczołów łojowych i mieszków włosowych spowodowanych działalnością bakterii, które wydzielają wolne kwasy tłuszczowe powodujące zatykanie ujść łoju z mieszków włosowych, przez co powstają tzw. zaskórniki i w dalszej kolejności wykwity trądzikowe. Zmiany występują na twarzy, plecach i klatce piersiowej.

Trądzik różowaty

Ta postać trądziku występuje głównie u osób dorosłych, między 30. a 50. rokiem życia, częściej u kobiet. Również tu dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, a dodatkowo czynnikami go wyzwalającymi jest miesiączka, ciąża, choroby przewodu pokarmowego, dieta, promieniowanie UV, warunki pogodowe, stres, niektóre leki lub działanie substancji chemicznych. Trądzik różowaty różni się od pospolitego występowaniem rumienia, czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych na twarzy - głównie nosie czy policzkach - a także grudek i krost.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry jest dość częstym schorzeniem, które charakteryzuje się występowaniem remisji i zaostrzeń. Zmiany zwykle lokalizują się w okolicy twarzy i owłosionej skóry głowy, a także mostka i pomiędzy łopatkami. Choroba polega na zapaleniu gruczołów łojotokowych z nadmiernym wydzielaniem łoju i występowaniem zapalnych zmian grudkowo-wysiękowych lub charakterystycznego złuszczania skóry - łupieżu. Chorobę może wywoływać lub zaostrzać: łojotok, występowanie na skórze drożdżaków, niedostateczna higiena, trądzik, stres, warunki pogodowe, otyłość czy zakażenie HIV. Łojotokowe zapalenie skóry może wiązać się z łysieniem łojotokowym.

Jak radzić sobie z chorobami łojotokowymi skóry?

Przede wszystkim należy stosować odpowiednią higienę – dokładnie oczyszczać skórę żelami lub piankami, stosować toniki, nadające odpowiednie pH,a włosy myć szamponami z substancjami przeciwgrzybiczymi. Można również stosować zabiegi kosmetyczne, np. oczyszczające skórę z zaskórników. Jeśli kosmetyki i zabiegi nie odnoszą pożądanego efektu - należy zgłosić się do dermatologa i rozpocząć leczenie, początkowo miejscowe (np. sterydami), a jeśli zajdzie potrzeba, to również ogólne.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl