Ciepła podłoga na długie lata


Ciepła podłoga na długie lata
2019-06-10
Oszczędność energii, optymalny dla naszego samopoczucia rozkład temperatury w pomieszczeniu, brak unoszącego się kurzu. To tylko niektóre z zalet ogrzewania podłogowego. Nie dziwi zatem popularność tego rozwiązania.

Jednak by służyło nam przez długi czas, warto zainwestować w przemyślany projekt i materiały wysokiej jakości.

Instalacja ogrzewania podłogowego, choć droższa niż tradycyjne grzejniki – mniej więcej o 30 proc. – jest bardziej ekonomiczna w użytkowaniu. Ciepła podłoga ma wpływ na to, jak odczuwamy temperaturę w pomieszczeniu i to wpływ wyjątkowo korzystny. Używając ogrzewania podłogowego w praktyce można obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach nawet o 2 st. Celsjusza, co przyniesie kilkunastoprocentowe oszczędności, jeśli chodzi o zużycie energii. Dodatkowo rozkład temperatury – cieplej nad dole, chłodniej mniej więcej na wysokości głowy - również sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu, nawet zdrowiu.

- Trzeba jednak pamiętać o podstawowym warunku. Ogrzewanie podłogowe przyniesie optymalne korzyści wtedy, gdy dom jest dobrze ocieplony. Chodzi o to, że jest to tzw. ogrzewanie niskotemperaturowe, temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka, a to oznacza, że będzie prawidłowo działać tylko w pomieszczeniach, w których są małe straty ciepła – mówi Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin, produkującej jeden z kluczowych elementów termoizolacji – styropian podłogowy.

Takie warunki zapewniają np. domy pasywne, czy energooszczędne, a także specjalne, dedykowane materiały budowlane, które sprzyjają oszczędności ciepła. Układ typowej tzw. podłogi grzejnej składa się z: warstwy konstrukcyjnej, izolacji cieplnej, przeciwwilgociowej, jastrychu i wreszcie wykończenia. – Również w przypadku materiałów termoizolacyjnych warto dobrze zapoznać się z ich przeznaczeniem i właściwościami, by dokonać dobrego wyboru – wskazuje Renata Ciszewska.

Przykładem styropianu, który sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego jest Passive DP CS PRO 100. Jest to materiał pasywny, który zawiera w swoim składzie specjalne dodatki poprawiające jego właściwości termoizolacyjne. Ma wyjątkowo dobry współczynnik przewodzenia ciepła, tzw. lambdę. Wynosi ona λ ≤ 0,031 W/mK, podczas gdy współczynniki styropianów niepasywnych wahają się w granicach ok. λ ≤ 0,040.  Styropianowe płyty Passive DP CS PRO 100 mają jeszcze jedną cechę, ważną w kontekście izolacji podłogi. Są wytrzymałe, jeśli chodzi o obciążenie równomiernie rozłożone – nawet do 3 ton na metr kw.

- Gdy projektujemy izolację cieplną tzw. podłogi grzejnej, musimy upewnić się, że styropian, którego chcemy użyć, jest przeznaczony do ocieplania podłóg. Po drugie, przy ogrzewaniu podłogowym istotne jest, by styropian zapewniał maksymalnie małe straty ciepła, dlatego warto sprawdzić współczynnik przewodzenia ciepła. Obie te informacje powinny zawsze być podane przez producenta zaznacza kierownik laboratorium w firmie Styropmin.

Nadesłał:

BestBrands

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl