Czy im bliżej EURO, tym bezpieczniej?


Czy im bliżej EURO, tym bezpieczniej?
2011-05-30
Bezpieczeństwo imprez masowych jest problemem niecierpiącym zwłoki, choćby ze względu na trwające przygotowania Polski do nadchodzącego Euro 2012, którego razem z Ukrainą, jesteśmy gospodarzami. Spełnienie oczekiwań społeczeństwa co do obszaru bezpieczeństwa stanowi dziś niezwykle trudne wyzwanie.

„Punktualnie o 11.45 sala ratusza miejskiego w Cardiff eksplodowała polsko-ukraińską radością. Sekundy wcześniej prezydent UEFA Michel Platini uśmiechnął się i wyciągnął z koperty kartkę z napisem „Poland and Ukraine". Nie zdążył już powiedzieć nic więcej, bo kilkadziesiąt osób z polsko-ukraińskiego sztabu poderwało się do góry, zaczęli wiwatować, [...]a przed ratuszem w Cardiff grupka polskich fanów, która dowiedziała się o decyzji od kamerzystów TVN 24, odśpiewała „Polska, biało-czerwoni!". W ciągu kilku minut okazało się, że razem z Ukrainą będziemy za pięć lat organizatorami największej sportowej imprezy świata po igrzyskach olimpijskich i piłkarskim mundialu. Wspólnie będziemy też odpowiedzialni za bezpieczeństwo tych mistrzostw.


Bezpieczeństwo imprez masowych jest problemem niecierpiącym zwłoki, choćby ze względu na trwające przygotowania Polski do nadchodzącego Euro 2012, którego razem z Ukrainą, jesteśmy gospodarzami. Spełnienie oczekiwań społeczeństwa co do obszaru bezpieczeństwa stanowi dziś niezwykle trudne wyzwanie dla rządzących. Szczególnie ma na to wpływ ponadnarodowy charakter współczesnych zagrożeń. Zapewnienie bezpieczeństwa dotyczy nie tylko stadionów, obiektów sportowych i terenów do nich przyległych, ale także miejsc, do których przyjadą kibice, miejsc pobytu sportowych reprezentacji, ekip dziennikarzy czy tras komunikacyjnych.

Wielkość imprezy oraz jej charakter ma bezpośredni wpływ na realizacje jej zabezpieczenia. Jest też bezpośrednio związany z kosztami ponoszonymi przez jej organizatora. Zasady konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa przy przeprowadzaniu imprezy masowej, warunki jej bezpieczeństwa, procedury i tryb wydawania zezwoleń na przeprowadzenie imprezy masowej określa Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009r.. Ustawa dokonuje podziału imprez na: masowe oraz o podwyższonym stopniu ryzyka. Kolejny podział odnosi się z kolei do charakteru imprez, kategoryzując je na imprezy artystyczno rozrywkowe oraz masowe imprezy sportowe.

Przy zabezpieczeniu imprez o podwyższonym stopniu ryzyka, jakimi są np. mecze piłki nożnej lub takie imprezy, dla których istnieje uzasadniona obawa wystąpienia aktów przemocy lub agresji, na pierwszych trzystu uczestników należy przewidzieć przynajmniej piętnastu członków służb porządkowych i służb informacyjnych, potrzebnych do zabezpieczenia. Na każdych kolejnych stu uczestników imprezy wymaganych jest co najmniej dwóch dodatkowych pracowników zabezpieczających. W tym przypadku proporcje służb porządkowych, biorących udział w zabezpieczeniu imprezy, powinny stanowić nie mniej niż 50 procent ogólnej liczby członków. - Podział wykorzystywanych służb na porządkowe i informacyjne nieodłącznie wiąże się z kalkulacją kosztów ochrony imprezy, ponieważ członkowie służb porządkowych, oprócz odbycia przeszkolenia w zakresie ochrony imprez masowych, muszą posiadać dodatkowo licencję pracownika ochrony fizycznej I lub II stopnia - wyjaśnia Robert Stępień, dyrektor Działu Ochrony w firmie Juwentus.

Organizator imprezy przy wyborze firmy, zajmującej się ochroną i zabezpieczaniem, powinien przede wszystkim kierować się jej dotychczasowym doświadczeniem, zdobytym przy realizacji podobnych imprez masowych. Nie bez znaczenia jest też wielkość firmy, a także jej możliwości kadrowe, które gwarantują poprawne zabezpieczenie imprezy przy wykorzystaniu własnych zasobów. - Często niestety spotyka się sytuacje, gdy ochronę imprezy zabezpiecza niewielka firma, przeprowadzająca kilka dni wcześniej szybką rekrutację pracowników, tylko na potrzeby realizacji zamówienia lub korzysta z podwykonawców. Ten sposób realizacji zabezpieczenia imprezy masowej z pewnością nie gwarantuje spójności działania służb porządkowych i informacyjnych, biorących udział w zabezpieczeniu, sprowadzając się tylko do spełnienia formalnych wymogów dotyczących ilości osób biorących udział w zabezpieczeniu - ostrzega Robert Stępień z Agencji Ochrony Juwentus. W konsekwencji, np. w sytuacji potrzeby przeprowadzenia sprawnej ewakuacji uczestników, może to spowodować katastrofalne skutki dla osób biorących udział w imprezie, jak również dla samego jej organizatora, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo.

Imprezy sportowe przyciągają na stadiony, przed telebimy i telewizory, wystawione w pubach i innych miejscach publicznych, setki tysięcy zagorzałych kibiców, amatorów sportu, całe rodziny, a nawet przypadkowych turystów. Z tych samych powodów są idealnym celem terrorystów. Sport i każda związana z nim dyscyplina, od pokoleń wzbudza ogromne emocje. Badacze i eksperci zajmujący się zjawiskiem terroryzmu są zgodni, że zagrożenie atakami terrorystycznymi wzrośnie w Polsce w 2012 roku, gdy będziemy wraz z Ukrainą gospodarzami mistrzostw piłkarskich. Według Krzysztofa Liedela, dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, wynika to z dwóch kwestii: po pierwsze - będzie organizowanych kilka imprez dziennie, a to oznacza duży ruch, po drugie - na mistrzostwa przyjadą ważne osobistości z innych krajów.
Imprezy masowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród społeczeństwa, jednak przy dużej ilości uczestników trudniej zapewnić bezpieczeństwo, a nikomu nie chodzi przecież o to, by organizować zawody na pustym stadionie, koncert bez publiczności czy juwenalia bez młodzieży. Dlatego warto, aby organizatorzy takich imprez powierzali ich kompleksowe zabezpieczanie profesjonalnym firmom. - Mamy ogromne doświadczenie w zabezpieczaniu dużych, prestiżowych imprez masowych - podkreśla Robert Stępień z firmy Juwentus. - Wielokrotnie ochranialiśmy m.in. zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, odbywające się w Zakopanem. Takie wydarzenie to ogromne wyzwanie i prawdziwy sprawdzian umiejętności organizacyjnych dla każdej agencji ochrony. To około pięć tysięcy uczestników i pełne trzy dni skoków kwalifikacyjnych, konkursowych oraz imprez towarzyszących. To również ochrona infrastruktury oraz samego terenu obiektu, zarówno przed rozpoczęciem imprezy, jak po jej zakończeniu. Przy tej skali przedsięwzięcia kluczową rolę odgrywa precyzyjne zaplanowanie oraz umiejętne koordynowanie działań kilkuset agentów ochrony - wyjaśnia Robert Stępień. Pracownicy firmy Juwentus zabezpieczali również inne masowe imprezy, m.in. rozdanie „Złotych Dziobów Radia WAWA" odbywające się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, „Miting Lekkoatletyczny PEDROS CUP" oraz Martini Grand Prix.

Nadesłał:

adStone

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl