Czy strony z systemem CMS wymagają instalowania dodatkowego oprogramowania?


Czy strony z systemem CMS wymagają instalowania dodatkowego oprogramowania?
2011-11-16
Prawdopodobnie każdy z nas słyszał o tym, czym jest system CMS. Dla tych, którzy nie wiedzieli przypomnę, że CMS to w wolnym tłumaczeniu system zarządzania treścią.
Można go zainstalować praktycznie na dowolnej stornie internetowej. Pozwala on na dokonywanie błyskawicznych zmian w tych częściach strony, do których został przystosowany.

Dzięki CMS takie operacje na stronach internetowych jak zmiana treści, zakładanie nowych podstron strony www dodawanie pozycji do obecnego menu czy zarządzanie galeriami na stronie, staje się bardzo proste i sprowadza się do kilku kliknięć w zapleczu.

Pozostaje jednak pytanie, czy wobec tego, że ten system pozwala na wykonywanie tylu skomplikowanych operacji na stornie, wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania na naszym komputerze?

Odpowiedź jest prosta - NIE.  Całe oprogramowanie, które wykonuje operacje zmiany treści, zarządzania galeriami czy dodawaniem kolejnych zakładek na stronie www, jest instalowane na serwerze na którym zostaje osadzona strona www.

Uściślając to oprogramowanie staje się częścią tej strony, i bez niego strona nie będzie wyświetlać się prawidłowo - o ile w ogóle będzie się wyświetlać.

Aby przedstawić to bardziej obrazowo, posłużę się prostym przykładem wprowadzania treści na stronę WWW.

Wyobraź sobie edytor tekstowy, który jest zainstalowany na serwerze internetowym i kiedy tylko chcesz go uruchomić pozowla Ci na wprowadzenie dowolnej treści wpisanej bezpośrednio z Twojej klawiatury. Proste? A teraz pomyśl, że to co wpisywałeś do edytora zamieniało się w czasie rzeczywistym w kod HTML.

Tam gdzie klikałeś enter w tekście pojawił się znacznik podziału wiersza, a tam gdzie wcisnąłeś spację, pojawił się znacznik twardej spacji czyli odstępu między znakami w tym samym wierszu. Co więcej kiedy kliknąłeś zapisz w edytorze, na serwerze cały ten kod został zapisany do odpowiedniego pola w bazie danych, z którego dana podstrona przy wyświetlaniu ma za zadanie czerpać treści - czyli wyświetlać dokładnie cały ten kod, który jest zapisany w tym miejscu. I w momencie kiedy odświeżysz tę podstornę z pomocą przeglądarki internetowej nowe treści zostaną pobrane właśnie z tego miejsca - niezależnie od tego, co tam będzie zapisane.

Tak właśnie działa edytor cms. Bardzo prosto ale niezwykle skutecznie, dzięki temu jest bardzo funkcjonalny.

Na zakończenie wspomnę tylko, że bazy danych do jakich dodają się zapisywane treści,  mogą być płaskie lub relacyjne, jednak o tym dowiesz się czytając kolejne artykuły ponieważ zależy to między innymi od tego w jaki sposób przebiega tworzenie stron www.  

Mam ndzieję, że to o czym się dowiedziałeś wyjaśniło Ci istotę działania systemów CMS i wiesz już dlaczego systemy te nie potrzebują do swojego działania, żadnego zewnętrznego oprogramowania instalowanego na komputerze.

Nadesłał:

adnetpolska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl