Czy wiesz, jak dbać jesienią o szyby samochodowe?


Czy wiesz, jak dbać jesienią o szyby samochodowe?
2016-11-09
Jesień to czas częstych zmian warunków pogodowych na drodze. Musimy zachować większą czujność i koncentrację. By zapewnić sobie dobrą widoczność, warto zadbać o czystość szyb samochodowych. Na co zwrócić uwagę podczas ich pielęgnacji opowiada Tomasz Markowski, reprezentujący markę Negotti.

Regularne odtłuszczanie

Wielu kierowców zapomina o odtłuszczaniu szyb oraz bocznych lusterek. Warto robić to regularnie, nie tylko po wizycie w myjni samochodowej. Wosk czy cząsteczki oleju wydobywające się z układów wydechowych innych uczestników ruchu, wpływają na nieefektywną pracę wycieraczek. — Jest to szczególnie widoczne podczas jazdy po zmroku, w czasie deszczu. Wycieraczki nie osuszają prawidłowo zatłuszczonej szyby, a na jej powierzchni odbijają się świetlne refleksy, które wpływają na pogorszenie widoczności i zagrożenie bezpieczeństwa jazdy — informuje Tomasz Markowski.

 

Czyść na mokro

Jedną z podstawowych zasad dbania o szyby samochodowe jest używanie do każdego czyszczenia płynu do spryskiwaczy. Jest to ważne z dwóch względów. Po pierwsze, zanieczyszczenia znajdujące się na szybie rysują jej powierzchnię, a to może powodować pogorszenie widoczności. Po drugie, wycieraczka pracująca na suchej powierzchni zużywa się znacznie szybciej.

 

Kilka słów o wycieraczkach

 

W pielęgnacji szyby samochodowej ważną rolę odgrywają wycieraczki. — Nie wolno dopuszczać, by zużyły się one do stopnia, w którym pióro się rozwarstwia. W jego wnętrzu umieszczona jest bowiem metalowa listwa usztywniająca, która może zarysować szybę. Zalecamy, by wycieraczki wymieniać co około 6 miesięcy — dodaje Tomasz Markowski.

Jak wydłużyć żywotność wycieraczek? Zanim wyruszymy w drogę, dokładnie oczyśćmy szybę. Usunięcie drobin kurzu zapewni nam lepszą widoczność i zmniejszy ryzyko uszkodzenia pióra wycieraczki. Co pewien czas warto przetrzeć pióro wycieraczki wilgotną szmatką, by pozbyć się zabrudzeń z jego powierzchni.

 

Niedługo pojawią się pierwsze przymrozki. Co w sytuacji, gdy wycieraczki przymarzną do szyby? W nowych modelach aut często można spotkać się z opcją podgrzewanej szyby przedniej. To znaczne ułatwienie, jednak tradycyjne metody, choć wymagają większej ilości czasu, są równie skuteczne.

Wycieraczek nie wolno odrywać na siłę. W przeciwnym wypadku skończy się to uszkodzeniem piór i koniecznością ich wymiany. Zamiast tego możemy użyć odmrażacza lub uruchomić silnik samochodu, a po jego rozgrzaniu, włączmy nawiew ciepłego powietrza na szybę. W ten sposób zmrożone drobinki łączące szybę z wycieraczką roztopią się, nie powodując żadnych szkód w samochodzie. Pamiętajmy jednak o tym, że powietrze nie może być zbyt gorące, szczególnie, gdy na zewnątrz panuje mróz. Różnica temperatur może doprowadzić do pęknięcia szyby — radzi Tomasz Markowski.

 

Pielęgnacja szyb samochodowych nie wymaga dużego nakładu czasu ani pieniędzy. Regularne dbanie o ich czystość zapewni nam za to lepszą widoczność oraz pomoże zachować bezpieczeństwo na drodze.

Nadesłał:

Agencja Multum PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl