Czym jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?


2019-04-19
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, inaczej zwane chorobą Bechterewa, to przewlekła choroba zapalna. Jej początkowe objawy są bardzo mało charakterystyczne, co bardzo często wiąże się z opóźnionym rozpoczęciem leczenia.

ZZSK – co to dokładnie oznacza?

ZZSK jest trwającym przewlekle i ciągle postępującym procesem zapalnym dotykającym stawów. Proces chorobowy toczy się głównie w stawach krzyżowo — biodrowych. Uszkadza dyski międzykręgowe oraz wiązadła kręgosłupa. Miejsca te szybciej kumulują sole wapnia, co prowadzi do ich kostnienia, a w konsekwencji usztywnienia.

Podłoże ZZSK nie jest do końca znane. Prawdopodobnie przyczyną choroby są skłonności genetyczne. U większości chorych pojawia się bowiem antygen o nazwie HLA – B27. Dodatkowo wystąpieniu schorzenia sprzyja niesprawny układ autoimmunologiczny oraz niekorzystne warunki środowiskowe. Posiadanie antygenu nie jest jednak równoznaczne z zachorowaniem. Jedynie nieznaczna cześć osób posiadających antygen HLA – B27 cierpi na ZZSK.

Typowe objawy ZZSK

Początkowe objawy są mało charakterystyczne i mylące. Mogą przypominać przeziębienie. Zwykle pojawia się osłabienie i złe samopoczucie. Następnie dochodzą bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowo – biodrowym. Ból jest bardzo typowy i promieniuje do pośladków oraz tylnej powierzchni całych nóg. Charakterystyczne jest to, że pojawia się głównie po przebudzeniu, czasami w nocy w stanie spoczynku. Pomocne okazują się ćwiczenia usprawniające stawy. Pomagają one likwidować ból i przynoszą chwilową ulgę.

Następnym etapem choroby jest kostnienie kręgosłupa. Obejmuje ono odcinek lędźwiowy, piersiowy i szyjny. Sztywność ta również pojawia się rano i ustępuje po ćwiczeniach fizycznych. Choroba, postępując, obejmuje coraz większą część kręgosłupa, doprowadzając do wad postawy. Wskutek tego chory jest przygarbiony, a jego szyja wysuwa się do przodu.

Leczenie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Podejrzenie wystąpienia ZZSK wymaga niezwłocznej wizyty u reumatologa. Jest ona konieczna zwłaszcza w przypadkach zdiagnozowania tego schorzenia u krewnego. Lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań, które przyczynią się do wcześniejszego wykrycia choroby i podjęcia leczenia.

Leczenie choroby polega głównie na niwelowaniu nieprzyjemnych dla chorego objawów oraz pomocy w powrocie do normalnego funkcjonowania. Podstawą leczenia jest przyjmowanie niesteroidowych leków o działaniu przeciwzapalnym np. Aspicam bio, Moilec lub Opocan. Leki te uśmierzają ból i zapobiegają stanom zapalnym. Przyjmując je, warto sięgnąć również po środki osłaniające żołądek, gdyż przewlekłe przyjmowanie może powodować jego podrażnienie. Doraźnie oprócz środków farmakologicznych można także stosować zimne okłady lub ciepłe kąpiele.
 

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl