Dlaczego wolontariat jest tak ważny


2014-03-05
Wolontariuszem może być każda osoba, która dobrowolnie wykonuje czynności o charakterze pożytku publicznego, nie pobierając wynagrodzenia właściwego pracy zarobkowej.

Wolontariusze współpracują z organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność dobroczynną lub organami administracji publicznej. Natomiast nie mogą być angażowani do realizacji zadań o charakterze komercyjnym i zarobkowym.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 2003r. definiuje pojęcie wolontariatu i precyzuje zasady współpracy z wolontariuszami. Zgodnie z zapisami ustawy wolontariat traktowany jest jako dobrowolna i świadoma praca, która nie przynosi korzyści finansowych, a wykonywana jest w związku z pozytywną inicjatywą społeczną. Tym samym wolontariusz będzie osobą, która podejmuje się działań na rzecz innych osób, organizacji bądź instytucji prowadzących aktywność o charakterze pożytku społecznego. Wolontariat kojarzony jest więc przede wszystkim z działalnością dobroczynną lub charytatywną.

Wolontariat najczęściej związany jest z organizacjami pozarządowymi, których działalność ustawowo ujęta jest w ramach pomocy społecznej. Mogą nimi być organizacje pozarządowe – czyli fundacje i stowarzyszenia, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, organizacje kościoła katolickiego. Ponadto wolontariat może podjąć współpracę z organami administracji publicznej i podlegającymi im jednostkami organizacyjnymi, jak instytucje kulturalne, placówki oświatowe, ośrodki pomocy społecznej, domy opieki, placówki opiekuńczo-wychowawcze, placówki medyczne.

Wolontariusze, podejmując współpracę z organizacją, mają dokładnie określony zakres obowiązków, które nie mogą mieć związku z wykonywaniem pracy przynoszącej zysk. Ponadto przydzieloną im pracę powinni wykonywać w warunkach bezpiecznych dla zdrowia. Wolontariuszem może zostać każda osoba, jednak w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Praca na zasadzie wolontariatu może mieć charakter jednorazowy, terminowy lub bezterminowy, w zależności od podjętej inicjatywy i organizacji ją realizującej.

Podstawą funkcjonowania wolontariatu jest pomoc najbardziej potrzebującym, dlatego wolontariuszy można spotkać między innymi w domach spokojnej starości, domach dziecka, hospicjach, ale też przy organizacji jednorazowych inicjatyw jak kwestowanie na określony cel. Wolontariat jest więc ważną częścią działalności społecznej, której podejmują się organizacje dobroczynne i charytatywne. Dla nich wsparcie wolontariuszy to często możliwość realizacji celów statutowych w znacznie szerszym zakresie. Jeśli jednak fundacja lub stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą, z której zyski przeznaczone są na realizację założeń statutowych, nie może angażować wolontariuszy do związanych z tym prac, a jedynie do działań z zakresu pomocy społecznej. Dowiedz się więcej na podarujzycie.org

Nadesłał:

blackppp

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl