2015-09-30
Natura stanowi nieodzowną część ludzkiego życia i wywiera silny wpływ na nasze samopoczucie i postrzeganie przestrzeni. Natura wciąż inspiruje wszystkich twórców, ale naprawdę dobry design to taki, który nie tylko czerpie z natury, ale który z nią współgra.
Projektowanie wnętrz odbywa się w połączeniu z naturą, a nie pomimo jej obecności.Nierozłączna więź z naturą powoduje, że to właśnie w objęcia natury uciekają wszyscy w czasie urlopu. Nadmorska plaża, szum lasu czy widok górskich szczytów ma na nas kojący i relaksujący wpływ. Wciąż możemy wiele się od niej nauczyć i zaprosić ją do swojego domu.
W wystroju wnętrz inspiracja naturą wykracza szeroko poza wstawienie doniczki z kwiatkiem na parapet. Zapoznaj się z tymi zasadami by uzdrawiająca moc natury zagościła w Twoich czterech kątach.
Paleta sezonów
Wyglądając przez nasze okna możemy odkryć, że natura re-dekoruje swoją przestrzeń przynajmniej 4 razy do roku. Każda z czterech pór roku to nie tylko nowe zestawy kolorystyczne ale i nowe kształty, przestrzeń i oświetlenie. Mało kto wziął sobie do serca projektowanie stylowych wnętrz tak bardzo jak matka natura. Obserwując jej pracę i zdecydowanie wieloletnie doświadczenie odkryjemy, że kopiowanie jej pracy może nas wiele nauczyć.
Przyjrzyjmy się klasycznemu zimowemu plenerowi. Pełen bieli, czerni, ciemnych brązów i może chłodnego fioletu lub granatu jaki wcześnie zachodzące słońce nałożyło na niebo. Teraz przekładając ten obraz na projektowanie wnętrz mieszkań, taką kolorystykę bez problemu możemy wyobrazić sobie chociażby w eleganckiej łazience. Odcienie bieli, brązu i np. magenty oraz zastosowanie zimnego światła stworzą przyjazny dla oka, naturalny ton.
Projektowanie wnętrz prywatnych… szyszkami i muszelkami?
Potrzeba posiadania natury blisko siebie jest tak silna w nas, że często zdarza się, że zabieramy do domu znalezione muszelki, jesienne liście, ładny kawałek kwarcu z gór i podobne skarby. Dobrze rozpoznać taką tkwiącą w nas potrzebę i świadomie znaleźć dla niej miejsce w designie wnętrz, a nie zapełniać parapety i półki kruszącymi się zdobyczami z leśnej wycieczki. Natura w domu, czy to w postaci naturalnych drewnianych elementów, roślin lub innych elementów powinna mieć swoje miejsce gdzie pasuje i nie koliduje z przestrzenią. Jeżeli czujemy w sobie potrzebę obcowania z naturą, ale nie przychodzą nam do głowy pomysły na harmonijne połączanie jej z naszym domem, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów i powierzyć projektowanie wnętrz mieszkalnych w ich rękach.
Chaos i przypadek czy artystyczne projektowanie wnętrz?
Gdy przyjrzymy się pięknemu naturalnemu plenerowi, aż trudno czasem uwierzyć, że powstał z absolutnego chaosu i przypadku. Przecież o miejscu w którym natura zasadziła drzewo zadecydował albo podmuch wiatru albo instynkt wiewiórki, która zakopała nasiono. A mimo to wszystko w naturze znajduje swoje miejsce. Drzewa rosną w lasach w wygodnych dla siebie odstępach, koryta rzek są idealnie szerokie w stosunku do ilości wody, która płynie w rzece. Natura nie lubi przesadnej symetrii i równości. Przenosząc tą wiedzę do swoich prywatnych wnętrz, możemy zrozumieć, że my również powinniśmy unikać przesadnej symetrii. Nie chcemy przecież by nasz dom przemawiał atmosferą poczekalni w oddziale banku gdzie stoi obok siebie kilka dokładnie takich samych stanowisk.
Góra i dół
Zasada symetrii nie odnosi się tylko do płaszczyzny horyzontalnej. Wysokość ma równie ważne znaczenie. Gdy „wyjrzymy za okno” spostrzeżemy, że w natura również w pionie wykorzystuje przestrzeń optymalnie. Na dole trawa, wyżej krzewy, a nad nimi drzewa. Tą wiedzę stosują również architekci podczas projektowania przestrzeni publicznej, a czerpią ją właśnie z analizy natury. Dlatego w miastach całego świata budynki ze sobą sąsiadujące różnią się od siebie również wysokością. Oczywiście zdarzało się że powstawały całe osiedla składające się z tak samo wyglądających bloków stawianych jeden obok drugiego. Jeżeli je sobie przypomnimy lub zobaczymy je na zdjęciach to tym bardziej zdamy sobie sprawę czemu nie należy tak robić. Również we wnętrzu, każdy pokój powinien posiadać zróżnicowane kształty i rozmiary. Jeżeli za dużo naszych mebli będzie podobnych do siebie „wzrostem”, skazujemy się na estetyczna porażkę.
Cel i przestrzeń
W naturze wszystko ma swój cel i swoje miejsce. Drzewo, które postara się wyrosnąć pod innym uschnie pozbawione światła. Rzeka pod naporem prądów wyryje sobie nowe koryto nie patrząc na to czy nie zabiera komuś przestrzeni. Tak samo u fundamentów projektowania wnętrz leży funkcjonalność, która zapewnia relaks i uczucie harmonii podczas gdy brak funkcjonalności i złe rozplanowanie przestrzeni powoduje stres i uczucie chaosu. Pragnienie harmonii i obcowania z naturą mamy zakorzenione w naszej podświadomości, ale umiejętność projektowania wnętrz już niekoniecznie. Planując swoją własną prywatną przestrzeń w której będziemy spędzać dużo czasu warto skonsultować to zadanie z profesjonalistami w tej dziedzinie.