Dostosuj się do rynku pracy


Dostosuj się do rynku pracy
2014-02-07
Masz jedno CV od lat? Oczekujesz, że rozmowa kwalifikacyjna będzie przebiegała wedle znanego Ci schematu? Myślisz, że praca znajdzie Ciebie? Nie czekaj więc, aż dostosuje się on do Twoich oczekiwań i zacznij zmiany od siebie. Ekspert monsterpolska.pl radzi, jak przygotować się do rekrutacji.

Poszukiwanie pracy nie polega już na składaniu CV bezpośrednio w siedzibie firmy, czy też wysyłaniu go tradycyjną pocztą. Rekrutacja już dawno przeniosła się do Internetu. Poszukiwanie pracy on-line jest nie tylko szybsze, ale także i skuteczniejsze. Oszczędza czas obu stronom procesu rekrutacyjnego oraz daje większe mozliwości trafnego wyboru – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert portalu kariery monsterpolska.pl.

CV w nowej odsłonie

Jedno się jednak nie zmienia – musisz rozpocząć od CV. Warto więc poświęcić czas, aby napisać je w sposób przejrzysty i czytelny tak, aby pracodawca znalazł wszystkie potrzebne mu informacje w jak najkrótszym czasie.  Pamiętajmy, pracodawcy dostają dziennie dziesiątki, a nawet setki maili w odpowiedzi na publikowane oferty pracy. Bardzo często też prowadzą w tym samym czasie więcej niż jedną rekrutację. Warto im pomóc, zapamiętać siebie. I wcale nie chodzi o to, aby CV było zbyt bogate w swojej formie. Przede wszystkim powinno być ono napisane w sposób przyjazny dla rekrutera i podkreślać te kompetencje oraz umiejętności, które wymienione zostały w ofercie pracy – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Objętość CV powinna być wtórna w stosunku do treści. Plik nie może być jednak za długi. Ma przede wszystkim podkreślić atuty. Pochwal się swoimi sukcesami i przedstaw wymierne korzyści, jakie Twoja praca przyniosła firmie. Używaj konkretnych przykładów. Najlepiej na wyobraźnię działają liczby. Zadbaj o atrakcyjną oprawę graficzną – pamiętaj jednak, żeby forma nie zdominowała treści – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Czasy masowych mailingów z CV odeszły do przeszłości. Zawsze należy dostosować swoje CV do konkretnej oferty pracy, eksponując te pozycje, kwalifikacje i sukcesy, które korespondują z oczekiwaniami potencjalnego pracodawcy – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Rozmowa wirtualna

Zmieniła się także formuła rozmów kwalifikacyjnych. W niektórych przypadkach może się okazać, że standardowa, stacjonarna rozmowa face-to-face jest już przeżytkiem. Rozmowy na Skype czy innych komunikatorach stają się coraz bardziej powszechne, oszczędzając czas zarówno kandydata, jak i potencjalnego pracodawcy. Jest to wygodne rozwiązanie przy poszukiwaniu pracy w innym mieście lub zagranicą. Poza odległością, rozmowa taka nie różni się niczym szczególnym od jej standardowego odpowiednika – i w tym przypadku można wykazać się wiedzą, ogładą, kulturą osobistą i ambicją. Pamiętaj, aby dobrze się do takiej rozmowy przygotować. Zapewnij sobie ciszę, spokój i neutralne tło, żeby nie rozpraszać uwagi swojej i rozmówcy. Ubierz się jak na klasyczną rozmowę kwalifikacyjną – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Studia dzienne to początek

Jeszcze kilkanaście lat temu wystarczyło ukończyć studia wyższe i znać język obcy (najczęściej był to angielski), a znalezienie pracy nie było problemem. Teraz, wybierając kierunek, oprócz zainteresowań, warto brać pod uwagę wskaźniki zatrudnienia absolwentów po jego ukończeniu. Studiowanie zgodnie z pasją nie w każdym przypadku się sprawdzi. Nie warto jednak tylko i wyłącznie kierwować się potrzebami rynku, bowiem wykonywanie w przyszłości zawodu, którego wyuczyliśmy się wbrew sobie może przynieść jednie frustrację i wczesne wypalenie zawodowe. Jeśli więc matematyka jest nie dla nas, nie wybierajmy kierunków technicznych tylko dla tego, że zatrudnienie po nich jest gwarantowane. Pamiętajmy też, że samo skończenie studiów dziennych nie powinno być końcem edukacji. Teraz trzeba uczyć się przez całe życie. Studia podyplomowe, szkolenia, czy kursy to dobra okazja na podniesienie swoich kwalifikacji i zwiększenie szans na rynku pracy.

Kompetencje w cenie

Obecnie, oprócz kwalifikacji zawodowych, pracodawcy zwracają uwagę na zdolności organizacyjne i kompetencje miękkie oraz społeczne takie jak, komunikacja, umiejętność pracy w grupie, negocjacji czy zaangażowanie. I nie dotyczy to tylko absolwentów studiów humanistycznych, ale także technicznych. Jeśli chcemy podnieść atrakcyjność swojego CV, warto wybrać szkolenie z jednej z wymienionych dziedzi. Pracodawcy bowiem twierdzą, że te kompetencje to istna pięta achillesowa kandydatów do pracy – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Jeden język obcy to coraz częściej już za mało

Znajomość jednego języka to konieczność. I to nie zmienia się od lat. Dziś, osoby zainteresowane karierą, coraz częściej muszą znać dwa języki obce, a dużym walorem staje się język niszowy wpisany w CV. Języka można i należy uczyć się w każdym wieku. Ucząc się języków obcych poznajemy inne kultury, a to stanowi dodatkową wartość, szczególnie jeśli pracujemy w międzynarodowych organizacjach. Dobrym sposobem nauki jest wolontariat, wymiana studencka czy podróż, które pozwalają na zdobycie takiej wiedzy – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Nowe pokolenia wchodzące na rynek pracy zmieniają nasze podejście do niej. Dla nich bowiem nie jest już ona jedynym celem w życiu. Coraz częściej praca jest nie tylko obowiązkiem, ale źródłem satysfakcji i rozwoju zawodowego. I tak warto na pracę patrzeć i szukać takiego miejsca dla siebie, aby móc się realizować. Takie podejście przynosi korzysci dla obu stron – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Zmieniło się także to, że Polacy częściej i chętniej zmieniają pracę, a etat w jednej firmie przez całe życie zdarza się coraz rzadziej. Uczy nas to otwartości na zmiany i innowacje, a nasze doświadczenia stanowi bogatszymi. Dotyczy to nie tylko poszukiwania pracy, ale w ogóle funkcjonowania w środowisku zawodowym i prywatnym. Dlatego warto być na bieżąco, aby zmiany nie były zaskoczeniem.

Nadesłał:

MonsterPolska.pl
http://monsterpolska.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl