Drewno to inwestycja w jakość
Drewniane meble oraz podłogi nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat. Z jednej strony kojarzą się z naturą, z drugiej zaś z elegancją i szykiem. Ale to nie jedyne powody, dla których warto wprowadzić drewno do swojego domu.
Meble oraz podłogi ze szlachetnego drewna to swoista inwestycja. Elementy wyposażenia wykonane, na przykład z dębu, są nie tylko piękne i wyjątkowo trwałe, ale także unikalne - każda deska ma bowiem swój układ słojów oraz zabarwienie. Otaczanie się naturalnym drewnem jest również zdrowe (o ile deski pokryte są ekologicznymi lakierami) - to idealne rozwiązanie szczególnie dla alergików. Drewno jest ponadto uniwersalnym surowcem, który sprawdzi się w wielu aranżacjach.
Meble drewniane pasują niemal do wszystkich stylów
- Drewno dobrze łączy się praktycznie z każdym tworzywem, dlatego można wykorzystać je w dowolnym wnętrzu -mówi Adam Jakubowski ze sklepu Arte Galeria z Centrum Handlowego Fasty. - Minimalistyczne, lekkie meble współgrają ze szkłem i metalem, a masywne konstrukcje w ciemnych odcieniach znakomicie odnajdą się w bogatym stylu glamour. Prosty komplet drewnianych mebli jest także idealną bazą dla aranżacyjnych eksperymentów.
Drewno koresponduje z różnorodnymi stylami: prowansalskim (meble z delikatnymi zdobieniami), skandynawskim (meble proste, lekkie, na wysokich nóżkach) czy ponadczasową klasyką (ozdobne nóżki i ornamenty na frontach).
Na osobną uwagę zasługuje także coraz śmielej wkraczający do naszych domów styl loft. Połączenie unikalności rysunku litego drewna w zestawieniu z solidnością metalowych konstrukcji daje niesamowite efekty wizualne i ponadprzeciętną wytrzymałość.
Meble drewniane - skąd ich cena?
Jakość kosztuje, jednak warto w nią inwestować. Niska cena mebli z sieciówek wiąże się z ich gorszą jakością wykonania oraz mniejszą trwałością. Niezbyt duże przywiązanie do detali oraz szczegółów wykończenia w wielkich fabrykach produkcyjnych mogą odstraszać potencjalnego klienta, który szuka czegoś wyjątkowego.
Powierzchnie w meblach masowej produkcji bywają ponadto podatne na zarysowania, których nie można naprawić. Na porządne, drewniane meble warto jest więc przeznaczyć większy budżet. W tym wypadku płacimy nie tylko za trwałość, ale również za prestiż.
- Meble drewniane w naszym domu to synonim luksusu i prestiż dla właścicieli - mówi Adam Jakubowski i dodaje: - Ich cena jest niewątpliwie wyższa od mebli z płyty wiórowej oklejonej papierem drewnopodobnym lub plastikiem, choćby ze względu na koszty samego materiału do produkcji, jak i znacznie dłuższy proces wytwórczy oraz wykończenia powierzchni. Takie meble odwdzięczają się jednak urokiem i niepowtarzalnością - nie ma przecież dwóch identycznych fragmentów drewna.
Podłoga z drewna - efektowna i trwała
Drewno w naszych domach może królować także na podłodze. Do wyboru mamy przede wszystkim parkiet lub deski. Każdy z typów charakteryzuje się innym wyglądem i właściwościami. Najpopularniejszymi gatunkami drewna, które wykorzystuje się do układania podłóg są dąb oraz jesion.
- Jesion to drewno twarde. W zależności od oczekiwanego efektu, można wybrać parkiety o jednolitej bądź bardziej naturalnej, zróżnicowanej barwie. Podobnie dąb - jego charakterystyczne usłojenie ma walory dekoracyjne. Materiał ten wyróżnia się także dużą trwałością - mówi Bogdan Muszyński ze sklepu EkoParkiet z CH Fasty.
Entuzjaści nieco bardziej egzotycznych gatunków, mogą natomiast wybierać spośród bambusów, merbau, teaku, wenge czy palisandrów.
- Podłogi z zagranicznych gatunków drewna cechują się unikatową strukturą oraz kolorystyką. Są także bardziej odporne na zmiany wilgotności, dlatego niektóre z nich można stosować w łazienkach. Ich intensywne odcienie przyciągają wzrok i stanowią podstawę dla wielu ekskluzywnych aranżacji - podsumowuje ekspert.
Identycznie, jak w przypadku mebli, podłogi drewniane są droższe od zwykłych paneli. Jednak tutaj cena zawsze idzie w parze z jakością. Dobrze zadbany parkiet będzie nam służył przez długie lata, nawet przy intensywnym użytkowaniu, a wyjątkowy wygląd wynagrodzi nam poniesione koszty.
Nadesłał:
publicum
|