Ekohydrologia w biznesie


2010-12-13
9 grudnia 2010 roku na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska odbył się wykład ekspercki Profesora Macieja Zalewskiego, Dyrektora Regionalnego Centrum Ekohydrologii, kierownika Katedry Ekologii Stosowanej UŁ.

Determinanty rozwoju biznesu w aspekcie zrównoważonego rozwoju” był drugim z serii wykładów eksperckich skierowanych do szefów i menedżerów firm współpracujących z Uniwersytetem Łódzkim.

Profesor Zalewski jest światowej sławy ekspertem w ekohydrologii – dziedzinie łączącej wiedzę techniczną i ekologiczną. Pełni funkcję między innymi Przewodniczącego Naukowego Komitetu Doradczego UNESCO oraz Międzynarodowego Programu Hydrologicznego ds. Ekohydrologii IHP-V Ecohydrology. Uczestniczył na przykład w projekcie oczyszczania wody chińskiej Zapory Trzech Przełomów. Prowadzi również zaawansowane prace nad testowaniem rozwiązań ekohydrologicznych w Etiopii.

Badania naukowe podnoszą efektywność biznesu” to główna teza Profesora Zalewskiego. Wykład ekspercki dotyczący innowacyjnych rozwiązań w hydrologii i ekologii pokazał, w jaki sposób nauka wpływa na rozwój poszczególnych obszarów gospodarki. Dzięki zastosowaniu w biznesie wiedzy o ekohydrologii możemy stworzyć chociażby miejskie osiedla wodno-zielone, które będą atrakcją dla potencjalnych deweloperów i przyszłością dla rozwoju miast i regionów. Doskonałym przykładem użyteczności gospodarczej tej dziedziny naukowej jest również znaczenie uprawy wierzby energetycznej, czyli tak zwanej zielonej energii. Dzięki spalaniu wierzby energetycznej uzyskujemy energię cieplna, którą można wykorzystać do ogrzewania lub wytworzenia energii elektrycznej.

Merytorycznym wydźwiękiem wykładu eksperta było przekonanie, że tylko takie rozwiązania naukowe są innowacyjne i nowatorskie, które mają realne zastosowanie w przemyśle. Profesor Maciej Zalewski jest wzorcem zdolności używania wiedzy do rozwiązywania problemów gospodarczych. Jako przedstawiciel świata nauki pokazał, że badania naukowe są integralną częścią świata biznesu. Według dr Macieja Kozakiewicza, pełnomocnika Rektora UŁ ds. współpracy z pracodawcami, konieczne jest pokazywanie rzeczywistych efektów zastosowania nauki w praktyce.

Kluczowym warunkiem rozwoju innowacyjności jest podejmowanie wspólnych projektów z praktykami biznesu. Jedynie ścisłe współdziałanie nauki i biznesu jest szansą na rozwój innowacyjnej gospodarki. Należy pamiętać, że każda dziedzina nauki ma ogromny potencjał badawczy, który znajdzie swoje zastosowanie w polskiej gospodarce – przekonuje dr Kozakiewicz z UŁ.

Kolejny wykład Uniwersytetu Łódzkiego skierowany do praktyków biznesu z udziałem dr Roberta Kozielskiego, jednego z najlepszych w Polsce ekspertów marketingu, zaplanowano w lutym 2011 roku.

Nadesłał:

Agnieszka Wołowiec

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl