ENERGETYKA BEŁCHATÓW – GŁOS BRANŻY, Z KTÓRYM TRZEBA SIĘ LICZYĆ


ENERGETYKA BEŁCHATÓW – GŁOS BRANŻY, Z KTÓRYM TRZEBA SIĘ LICZYĆ
2016-09-23
Problemy i wyzwania nowoczesnej energetyki, kierunki rozwoju, nowe uwarunkowania i regulacje OZE, szanse dla technologii węglowych - m.in. takie tematy poruszane były podczas XVIII edycji Sympozjum Naukowo-Technicznego Energetyka Bełchatów, które odbyło się w dniach 5-7 września.
Wzięli w nim udział przedstawiciele szeroko rozumianej branży energetycznej oraz świata nauki. RAFAKO S.A. było sponsorem głównym tego jakże ważnego, branżowego wydarzenia.

Bełchatowskie sympozjum, organizowane przez wydawnictwo BMP (wydawcę m.in. czasopisma Energetyka Cieplna i Zawodowa), na stałe wpisało się w mapę najistotniejszych wydarzeń branżowych w Polsce. Co roku gromadzi przedstawicieli najważniejszych  firm - zarówno dostawców energii, jak i producentów urządzeń, technologii i wykonawców związanych z energetyką, administracji państwowej oraz uznane autorytety naukowe. W tegorocznej edycji uczestniczyło ok. 800 osób, a swoje stoiska zaprezentowało ponad 80 wystawców.

Oprócz debat i dyskusji toczonych w trakcie paneli tematycznych, wydarzenie stanowiło również okazję do kuluarowych rozmów na stoiskach wystawienniczych. - Mamy możliwość spotkać się z kolegami z branży, dowiedzieć, jak oni odbierają obecną sytuację rynkową. Jednak najistotniejszym aspektem bełchatowskiego sympozjum jest to, że chcemy być widoczni na tego typu konferencjach. W Polsce uczestniczymy w takich wydarzeniach dlatego, że jesteśmy jednym z najistotniejszych podmiotów w branży energetycznej, a na pewno, jeżeli chodzi o wykonawstwo, można powiedzieć, że jesteśmy krajowym liderem i chcemy nim pozostać - powiedziałaAgnieszka Wasilewska-Semail, Prezes Zarządu RAFAKO S.A. 

RAFAKO, które w tym roku było sponsorem głównym wydarzenia, od lat należy do grona najistotniejszych partnerów tego przedsięwzięcia. Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu RAFAKO S.A. był jednym z prelegentów panelu wprowadzającego, inaugurującego całe sympozjum. Wygłosił prezentację pn. „Wymagania BAT motorem inwestycji w energetyce”. Wziął udział także w debacie pn. Wytwarzanie energii elektrycznej: Czy czeka nas rewolucja w energetyce? W drodze do energii przyszłości. - Sympozjum jest największym tego typu wydarzeniem w Polsce. Z wydawnictwem BMP współpracujemy od samego początku i jest nam miło, że to firma z Raciborza, więc mamy tu do czynienia poniekąd z patriotyzmem lokalnym. Ale tak na poważnie to oczywiście najważniejsze jest to, że organizowana konferencja i wystawa to dziś najważniejsza w kraju branżowa impreza o zasięgu międzynarodowym, bo mieliśmy gości z Japonii, Niemiec czy Czech. Jest dla nas okazją do wymiany doświadczeń i zaprezentowania się w roli dostawcy kompletnych instalacji energetycznych. Udział w tego typu wydarzeniach to kierunek promocji, który zawsze chętnie kontynuujemy - dodał wiceprezes K. Burek.

Prezes A. Wasilewska-Semail jako ekspert uczestniczyła w kluczowej debacie sympozjum, czyli w Forum Energetycznym pn.: Różne kierunki rozwoju energetyki - jak je pogodzić? W gronie dyskutujących byli także m.in. Andrzej Piotrowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii,  Beata Stelmach, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalna GE na Polskę i Kraje Bałtyckie, Kazimierz Szynol, Dyrektor TAURON Wytwarzanie S.A. - Oddział Elektrownia Jaworzno, Michał Woźniczka, Wiceprezes Zarządu Energoprojekt-Katowice S.A., a całość moderowali Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej oraz Herbert Leopold Gabryś, Przewodniczący Komitetu ds. Polityki Klimatyczno-Energetycznej KIG. - Dowiedzieliśmy się, że bardzo zaawansowana jest dyskusja nad klastrami energetycznymi. To kolejny z pomysłów na energetykę rozproszoną. Z naszego punktu widzenia jest to bardzo istotna informacja. Do tej pory, jako RAFAKO, patrzyliśmy się na duże inwestycje, na klientów zawodowych, którzy są liderami w wytwarzaniu i koncentrują się na dużych obiektach energetycznych. Zmiana w kierunku energetyki rozproszonej to z naszego punktu widzenia wybór strategiczny, do którego musielibyśmy się odpowiednio przygotować. To była ciekawa informacja, ale zobaczymy, w jakim kierunku ten temat się rozwinie - powiedziała A. Wasilewska-Semail.
Najistotniejsze w tej konferencji jest to, że rozmawia się tu o faktach, dyskutuje się merytorycznie. Tu nie ma miejsca na wiarę w takie, czy inne teorie, to jest kwestia dyskutowania o faktach inżynierskich, a więc o rozwiązywaniu problemów, a nie ich mnożeniu - powiedział Andrzej Piotrowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii.

Branża energetyczna czeka na jednoznaczne strategiczne decyzje państwa; jak ma wyglądać nasza gospodarka, w tym elektroenergetyka wobec wyzwań podpisanego protokołu paryskiego, polityki klimatyczno-energetycznej UE i realiów, w których chcemy budować nasze bezpieczeństwo energetyczne, na zasobach przede wszystkim własnych, czyli węglu. Jeżeli tego rodzaju spotkania sprawiają, że do świadomości polityków dochodzi determinacja środowiska, to trzeba się z tym liczyć - przyznał Herbert Leopold Gabryś.

Dominującym motywem sympozjum, przewijającym się przez praktycznie wszystkie debaty i panele była przyszłość branży energetycznej, zarówno pod kątem rozwoju technologicznego, innowacji, w kontekście ochrony środowiska w kraju, jak i polityki klimatycznej całej UE. -  Przyszłość w energetyce to na dzień dzisiejszy strategia wielu wyzwań i technologii - powiedział Jacek Janas, Prezes Zarządu Tauron Wytwarzanie. - Trzeba nauczyć się tych nowych technologii, które jeszcze są drogie i dopiero wchodzą, ale także stabilizować energetykę mocami, jakie posiadamy i tymi zasobami, które w Polsce istnieją, czyli przede wszystkim w oparciu o czyste technologie węglowe -  dodał J. Janas. 

Wśród gości i wystawców byli także kluczowi partnerzy biznesowi RAFAKO S.A. - Cieszymy się, że możemy spotkać tu kolegów z RAFAKO. Współpraca między naszymi firmami układa się bardzo dobrze, widzimy w niej element uzupełnienia naszych usług - powiedział Michał Woźniczka, Wiceprezes Zarządu Energoprojekt-Katowice S.A. Obie firmy wspólnie realizują jeden z najważniejszych projektów w polskiej energetyce - El. Jaworzno III, należącej do Tauron Wytwarzanie. Współpracują także przy innowacyjnym projekcie badawczo-rozwojowym, dotyczącym renowacji małych bloków węglowych, o mocy 200 MW, tzw. „duobloków”. - Mamy nadzieję, że w przyszłości, przy kolejnych  inwestycjach będziemy mogli wykazać się naszymi doświadczeniami i kompetencjami - dodał wiceprezes M. Woźniczka.

W części stoiska RAFAKO S.A. eksponowana była Energotechnika Engineering, spółka wchodząca w skład Grupy RAFAKO. - Energetyka Bełchatów to wyjątkowa konferencja gromadząca przedstawicieli niemal całej branży energetycznej z naszego rynku, stąd też jako biuro projektowe co roku staramy się brać w niej udział przedstawiając naszą ofertę. Podobnie jak w roku ubiegłym, w tym również zdecydowaliśmy się na prezentację w ramach wspólnego stoiska z RAFAKO. Spotkaliśmy się tu z wieloma naszymi partnerami, z którymi realizujemy projekty lub planujemy współpracę na nowych obiektach. Dla nas to moment na rynku energetycznym, kiedy podejmujemy się wielu nowych wyzwań, dlatego jesteśmy stale otwarci na nowe kontakty. W Bełchatowie przeprowadziliśmy wiele wartościowych rozmów, także nieplanowanych i jesteśmy zadowoleni z naszego udziału w tym wydarzeniu - powiedziała Justyna Mirek, Prezes Zarządu Energotechnika Engineering. - Staramy się wspierać RAFAKO w każdym realizowanym projekcie, ale nie rezygnujemy ze współpracy z innymi firmami, także z innych branż. Spotkałem się z dość dużym zainteresowaniem naszą ofertą. Mimo, że na rynku istniejemy od 4 lat, już staliśmy się firmą znaną i rozpoznawalną. Udział w sympozjum to okazja do nawiązania kolejnych kontaktów. To również możliwość zdobycia wiedzy, przy okazji referatów i prezentacji, na temat tego, w jaką stronę kieruje się branża i potencjalni klienci - dodał Norbert Lejeune, Wiceprezes Zarządu Energotechnika Engineering. 

Bełchatowskie sympozjum ma taką rangę w Polsce, jak Power-Gen Europe w Europie, gromadzi bowiem największą ilość delegatów i wystawców z branży energetycznej, i to zarówno krajowych, jak i spoza naszego kraju. Cieszymy się też, że jesteśmy ważnym partnerem tej imprezy, a w szczególności jej kluczowych debat i paneli dyskusyjnych. Nasze stoisko jak zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Gościmy na nim zarówno naszych klientów i partnerów biznesowych, jak również przedstawicieli uczelni i instytucji naukowych, z którymi współpracujemy w ramach projektów badawczo-rozwojowych. Rozmawiamy zarówno o bieżących tematach, jak i  perspektywach rozwoju branży energetycznej, a w szczególności o potencjalnych projektach. Właśnie podczas takich rozmów można uzyskać wiele informacji, których trudno doszukać się w prasie, czy w internecie. Taka wymiana poglądów jest nie do przecenienia zarówno dla nas, jak i naszych gości - podsumował Piotr Karaś, Dyrektor Biura Marketingu RAFAKO S.A., pozytywnie oceniając udział firmy w wydarzeniu.

***
Autor tekstu i zdjęć: Aleksandra Dik/Adventure Media

***

RAFAKO S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”. 

***
KONTAKT:
www.rafako.com.pl
Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
 tel: 604 231 738

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70

Nadesłał:

Adventure Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl