2014-02-21
Ponad dwie trzecie firm w Chinach osiągnęło w 2013 roku wzrost obrotów, a sześciu na dziesięć firm udało się skrócić czas spłaty swoich zobowiązań, jak wynika z ankiety dotyczącej zachowań płatniczych, przeprowadzonej w Chinach przez Euler Hermes.
Niemal siedem na 10 chińskich firm odnotowało w 2013 roku wzrost obrotów w porównaniu z rokiem 2012, podczas gdy realna wartość chińskiego PKB rosła w stabilnym tempie. Tendencja ta była szczególnie widoczna w przypadku firm z sektorów rolnego i budowlanego, które skorzystały z silnego popytu krajowego – wyższego w 2013 o 8% w porównaniu do poprzedniego roku.
Tymczasem firmy z sektorów energetycznego oraz dystrybucji hurtowej i handlu detalicznego napotkały większe trudności rynkowe i zaledwie jednej trzeciej z nich udało się osiągnąć wzrost sprzedaży. Powodem takich wyników był niski poziom popytu zagranicznego, spowolnienie prywatnych inwestycji oraz bardziej surowe środki wprowadzone przez wadze w zakresie kontroli udzielania kredytów.
Według standardów międzynarodowych, chińskie firmy płacą szybko, co więcej – zagranicznym klientom udzielają dłuższego kredytu niż nabywcom krajowym
Na podstawie wyników ankiety okazało się, że – w porównaniu ze standardami międzynarodowymi – chińskie spółki płacą stosunkowo szybko. Średnia długość cyklu regulowania należności w dniach (DSO) w większości sektorów nie przekroczyła dwóch miesięcy, a ponadto sześciu na dziesięć firm udało się w 2013 zredukować czas regulowania płatności (czyli wskaźnik DSO). Nie dotyczyło to jednak firm z sektorów energetyki i budownictwa, które borykają się z większymi opóźnieniami płatniczymi, a ponad połowa firm z tych sektorów wykazuje wartość wskaźnika DSO na poziomie przekraczającym dwa miesiące.
W trakcie analizy wyników badania stwierdzono także, że choć obowiązujące w kraju warunki płatności handlowych są zasadniczo dość restrykcyjne, chińskie firmy wykazują się większą elastycznością udzielając kredytu klientom zagranicznym: podczas gdy 75% firm w 2013 oferowało klientom krajowym kredyt poniżej dwóch miesięcy, o wiele mniej (62%) postępowało tak w przypadku zagranicznych kontrahentów.
Trudności finansowe główną przyczyną opóźnień płatniczych
W przypadku 90% objętych ankietą firm, głównym powodem opóźnień płatniczych były trudności finansowe ich własnych klientów. Ich prawdopodobną przyczyną było obserwowane od czwartego kwartału 2012 ograniczenie akcji kredytowej, spowodowane przez:
• czynniki rynkowe – osłabienie na wielu rynkach eksportowych
• bardziej rygorystyczne warunki udzielania kredytów, wynikające również z transformacji modelu gospodarczego Chin, oraz
• bardziej energiczne działania władz w celu ograniczenia rosnącego sektora niestandardowych, nieunormowanych pożyczek (bankowości cienia).
Czynniki te sprawiły, że dla wielu chińskich firm pozyskanie finansowania stało się trudniejsze, szczególnie w sektorach, które w dużym stopniu skorzystały na gwałtownym wzroście akcji kredytowej w 2009 roku. Najbardziej podatnymi na skutki powyższych czynników były małe i średnie przedsiębiorstwa (SME), ale też firmy z sektorów w których dominuje własność państwowa lub z sektorów charakteryzujących się nadwyżką zdolności produkcyjnych – zwłaszcza nieruchomości, energetyki słonecznej oraz stali.
Chińskie firmy coraz częściej sięgają po ubezpieczenia kredytu dla ochrony przed opóźnieniami i bakiem płatności, jednak częściej w eksporcie niż przy transakcjach na rynku wewnętrznym
Wyniki badania pozwalają również zauważyć, iż ubezpieczenie należności handlowych jako narzędzie minimalizacji ryzyka braku i opóźnień płatniczych jest wciąż jeszcze rzadko wykorzystywane w obrocie wewnętrznym na rynku chińskim w porównaniu z transakcjami eksportowymi. Choć coraz więcej chińskich firm wykorzystuje ubezpieczenie kredytu do ochrony swojej działalności, to w przypadku handlu krajowego większość firm nadal samodzielne dba spływ należności. Najbardziej popularnym sposobem ochrony (stosowanym przez 70% zbadanych firm) jest sprawdzanie i monitorowanie zdolności kredytowej klientów, natomiast na kolejnej pozycji znalazło się stosowanie bezpiecznych warunków płatności (60%) (np. przedpłaty, akredytywa etc.).
– Historycznie firmy chińskie zawsze polegały na bezpiecznych warunkach płatności – mówi Xi Zhen Wang, szef chińskiego oddziału Euler Hermes. – Lecz w miarę wzrostu konkurencji a także dochodowej wymiany handlowej firmy odczuwają rosnącą presję na oferowanie otwartego kredytu, nawet jeżeli nie są do tego całkowicie przekonane. Dlatego wraz ze świadomością ryzyka w różnych sektorach, coraz więcej chińskich firm sięga po ubezpieczenie kredytu w celu zagwarantowania sobie bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju.
******
Euler Hermes Asia Pacific (Euler Hermes Region Azji-Pacyfiku) – Działalność Euler Hermes w zakresie ubezpieczeń kredytu handlowego w regionie Azji-Pacyfiku prowadzona jest od roku 2000, a dziś firma jest obecna – zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem lokalnych partnerów – w Australii, Chinach, Hong Kongu, Indiach, Japonii, Korei, Malezji, Nowej Zelandii, Singapurze, Tajwanie i Tajlandii. W regionie Azji-Pacyfiku usługi w zakresie ubezpieczenia kredytu handlowego, gwarancji ochrony finansowej oraz windykacji należności świadczy ponad 250 pracowników. Centrala Euler Hermes na region Azji-Pacyfiku mieści się w Hong Kongu.
We wrześniu 2013r podczas 10. Chińskiej Międzynarodowej Konferencji dot. Zarządzania Kredytami i Ryzykiem odbywającej się w Pekinie, Euler Hermes uzyskał tytuł najlepszego dostawcy usług związanych z kredytem w Chinach. Więcej informacji: www.cn.eulerhermes.com.
***
Euler Hermes to światowy lider sektora ubezpieczeń kredytu handlowego oraz uznany specjalista w obszarach gwarancji ochrony finansowej, gwarancji oraz windykacji. Posiadająca ponad 100 lat doświadczenia firma oferuje klientom z sektora business-to-business (B2B) usługi finansowe, wspierające zarządzanie środkami pieniężnymi i należnościami handlowymi. Należąca do firmy sieć wywiadowni gospodarczych śledzi i analizuje codzienne zmiany wypłacalności małych, średnich oraz międzynarodowych firm działających na rynkach odpowiadających za 92% światowego PKB. Firma posiada siedzibę główną w Paryżu i działa w ponad 50 krajach, gdzie zatrudnia ponad 6.000 pracowników.
Euler Hermes jest spółką zależną Allianz, notowaną na giełdzie Euronext Paris (ELE.PA) oraz posiadającą rating AA- przyznany przez Standard & Poor’s oraz Dagong
W 2013 roku skonsolidowane obroty firmy wyniosły 2,5 mld €, oraz ubezpieczyła na całym świecie transakcje biznesowe o wartości wynoszącej na koniec 2013 roku 789 mld €.
***
Więcej informacji: www.eulerhermes.com, LinkedIn lub Twitter @eulerhermes.