Eurofactor Polska liczy na dwucyfrowy wzrost faktoringu w 2019 roku


2019-03-13
W 2018 roku raportujące do Polskiego Związku Faktorów firmy sfinansowały wierzytelności o wartości 242,8 mld zł, co oznacza blisko 27% wzrost rok do roku. Ponadrynkową dynamikę, +29% r/r, wypracował należący do Credit Argicole Eurofactor Polska S.A.

 

Eksperci firmy podkreślają, że rynek faktoringowy w 2019 roku wciąż będzie rósł w dwucyfrowym tempie.

Dynamika sektora będzie pochodną przede wszystkim dwóch czynników. Po pierwsze, jeszcze wiele firm nie korzystało w Polsce z faktoringu – z „

Barometru EFL[1]” na I kw. 2019 wynika, że 6% przedsiębiorstw sięga po to narzędzie. Po drugie, świadomość zalet i korzyści wynikających z faktoringu rośnie, podobnie, jak kilkanaście lat temu obserwowaliśmy to na rynku leasingowym.

"Zarówno cykliczne badania „Barometru EFL” jak i dynamiczny wzrost rynku usług faktoringowych wskazują na rosnącą rolę faktoringu jako instrument finansowania zewnętrznego. Faktoring, który jest narżedziem zabezpieczającym przed utratą płynności finansowej oraz ryzykiem powstania złych długów , powoli staje się jedną z podstawowych form pozyskania środków finansowych w przedsiębiorstwach. Z naszych obserwacji wynika, że po faktoring  najczęściej sięgają przedstawiciele firm produkcyjnych i dystrybucyjnych. Najczęściej wybierają oni  faktoring pełny (krajowy)” – mówi Stanisław Atanasow, prezes zarządu Eurofactor Polska S.A.

W roku 2018 przedsiębiorcy najczęściej wybierali faktoring pełny krajowy. Wartość wierzytelności sfinansowanych przy użyciu tego instrumentu wyniosła 98 873 mln zł, co oznacza ponad 20% wzrost rok do roku. Na drugim miejscu znalazł się faktoring krajowy niepełny, który rozwijał się nieco  słabiej niż w roku 2017 (-0,13%).

Z ostatniego badania ”Barometru EFL” wynika, że po faktoring najczęściej sięgają firmy małe. W podmiotach zatrudniających od 10 do 49 pracowników nadal dominują środki własne. (93,5%), kredytem posiłkuje się 52,2,0% przedsiębiorców, leasingiem ponad 64,4%,  a po faktoring sięga 9,7% firm. W przypadku firm średnich odsetek korzystających z faktoringu wynosi 5%. Najmniej z tego instrumentufinansowego są mikroprzedsiębiorcy – tylko 1,5% z nich podpisało kontrakt z firmą faktoringową. To pokazuję, że rynek usług faktoringowych ma jeszcze duży potencjał i kolejne lata powinny być dalszym okresem dynamicznego rozwoju faktoringu w Polsce.



[1] Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 2-8 stycznia 2019 r.

Nadesłał:

maja.lidke@efl.com.pl

Wasze komentarze (2):

  • avatar
    ~Marek, 2019-03-14 20:04:13

    Świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Pomaga w stabilizacji i płynności finansowej, tym lepiej, że widoczna jest tendencja wzrostowa

  • avatar
    ~Danko, 2019-03-13 19:12:22

    uważam, że to dobrze i jak najbardziej faktoring powinien się rozwijać. Przydatne usługi to coś, czego potrzeba, a jeśli można poprawić swoją płynność finansową w taki sposób to czemu nie


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl