FG TIME: Huawei zaprasza Polskę do wspólnego odkrywania 5G


2019-03-05
Warszawa, 5 marca 2019 r.

Jak zauważył Igor Milojevic, Chief Technology Officer (CTO) w Huawei CEE&Nordic podczas 11. Forum Gospodarczego TIME, 5G IS ON. Technologia ta dotarła wcześniej niż oczekiwano i już zaczęła przynosić korzyści. CTO, w imieniu Huawei, zaprosił też Polskę do jej wspólnego odkrywania.

 

Inwestycje w R&D

W ciągu ostatniego roku byliśmy świadkami szeroko zakrojonych przedsięwzięć związanych z 5G w branży ICT. Poczynając od pierwszych testów interoperacyjności z wiodącymi producentami, poprzez wprowadzenie pierwszego standardu 5G w 3GPP, a kończąc na rozpoczęciu pierwszych dostaw stacji bazowych Huawei 5G we wrześniu 2018 roku. Obecnie jest to już ponad 40 000 stacji bazowych, co stanowi około 90 proc. wszystkich zrealizowanych globalnie zamówień. Ponadto, firma zawarła już przeszło 30 kontraktów dotyczących 5G, z czego większość w Europie.

 

Kluczem do zbudowania ekosystemu 5G i motorem napędowym wdrożenia 5G jest szeroko zakrojona działalność badawczo-rozwojowa i inwestycje, a także kompleksowa standaryzacja. Huawei od 10 lat inwestuje głównie w badania 5G i przyczynia się do procesu normalizacji w organizacjach przemysłowych. Wyniki tych inwestycji w badania i rozwój zostały zatem w znacznym stopniu wykorzystane w całym ekosystemie przemysłowym, pomagając w jego harmonizacji i napędzając wdrażanie w oparciu o ujednolicone normy. Jest to najwyższa wartość, biorąc pod uwagę tak duży zakres technologiczny i transformacyjny, jaki obejmuje 5G – powiedział Igor Milojevic.

 

Technologia 5G przekłada się na wydajność usług, przy czym wiązać się z nią musi również efektywność energetyczna i wydajne wykorzystanie wszystkich zasobów. Jak zauważył CTO podczas swojego wystąpienia, wszystko to wymaga ekstremalnej inżynierii i zaczyna się od poziomu chipsetu. Dlatego Huawei jest już na etapie drugiej generacji produktów i rozwiązań 5G, które jeszcze bardziej poprawiają wydajność i efektywność, w oparciu o niedawno wydaną serię chipsetów obejmujących smartfony i CPE oraz stacje bazowe i chmury obliczeniowe.

 

Nowa jakość usług

Pierwsza fala przyjęcia i wdrożenia 5G oparta jest na zdolności eMBBB. 5G eMBBB pozwala operatorom na unowocześnienie mobilnych usług szerokopasmowych i treści opartych na wideo 4K, 8K lub 3D i VR. Jednocześnie pomaga w osiągnięciu celów założonych w krajowych strategiach szerokopasmowych. 5G eMBBB już teraz odblokowuje transformację usług takich jak gry w chmurze i Cloud VR, pozwalając na uproszczenia po stronie urządzenia i wysokiej jakości doświadczenia klientów z różnych usług. W przypadku Cloud VR wykracza to już jednak poza scenariusze konsumenckie. Istnieje już bowiem duże zapotrzebowanie na innowacje w procesie edukacyjnym i stymulowaniu innowacyjnego społeczeństwa – zaznaczył Igor Milojevic.

 

Polska jest bardzo istotnym krajem w globalnym przemyśle gier sieciowych. CTO podkreślił też, że gry w chmurze z obsługą 5G otwierają operatorom, a także dużym i małym firmom zajmującym się tymi usługami, możliwości do usprawniania swoich produktów i udostępniania na telefonach komórkowych gier typu 4K lub 8K, co do tej pory zarezerwowane było dla komputerów PC i konsol.

 

Igor Milojevic przypomniał również, że nie trzeba już czekać na pojawienie się kolejnych wersji standardów 5G, które skupiają się na konkretnych przypadkach związanych z produkcją lub przemysłem motoryzacyjnym. W rzeczywistości 5G eMBBB może już teraz rozpocząć cyfrową transformację w różnych branżach. Może to zrobić, zarówno pod względem niezawodności i wydajności, jak prostej obsłudze, która odróżnia to rozwiązanie go od poprzednich technologii – a mianowicie możliwości przesyłania ogromnej liczby strumieni wideo UHD. Ponadto, można opracować aplikacje do przetwarzania obrazu oparte na uczeniu maszynowym, zapewniające oczekiwaną wydajność i poprawę doświadczeń w produkcji i działalności biznesowej. Jednym z takich przypadków, inkubowanym w sieci Huawei, jest hodowla ryb połączona siecią 5G, co umożliwia cyfrową transformację 1500 hodowli ryb w Norwegii.

 

Nieograniczone pola do wykorzystania

Jak zauważył CTO, 5G eMBBB może być też zastosowane w pojazdów i maszynach bezzałogowych w różnych scenariuszach, takich jak np. obszary o ograniczonym dostępie, czyli porty, kopalnie, rolnictwo lub kompleksy produkcyjne. Jest to bezpośrednio możliwe dzięki temu, że zdalna i zautomatyzowana jazda w ograniczonym środowisku jest prostsza i ma znacznie mniejsze wymagania niż miejsca publiczne.

 

Polska jest prawdziwą potęgą w produkcji rolnej, a niektóre z tych modeli i scenariuszy można wykorzystać w celu zwiększenia efektywności produkcji i oszczędności kosztów w tym sektorze, zwłaszcza dla dużej części małych i średnich producentów – wskazał Igor Milojevic.

 

Projekty przemysłowe, w których wdrożono 5G, czerpią także ogromne korzyści z ekosystemu i współpracy wielu stron – od identyfikacji przypadków użycia do wspólnych strategii wejścia na rynek – podsumował swoje wystąpienie CTO. Dlatego, Huawei od kilku lat prowadzi program inkubacji i walidacji przypadków użycia 5G w różnych dziedzinach. Firma współpracuje w tym zakresie z wieloma operatorami, partnerami przemysłowymi i środowiskiem akademickim. Obejmuje on już ponad 20 wspólnych, innowacyjnych projektów w całej Europie – od przypadków z Industry 4.0 do partnerskich operatorów i sektora publicznego w realizacji społeczności i miast połączonych siecią 5G – z których niektóre rozpoczęły się w 2017 roku.

 

***

Igor Milojevic

Chief Technology Officer (CTO) w Huawei CEE&Nordic 

 

Igor Milojevic pełni funkcję Chief Technology Officer (CTO) w Huawei CEE&Nordic, odpowiadając za obsługę operatorów w 27 krajach. Wraz z zespołem Huawei jest odpowiedzialny za rozwijanie biznesu i rozwiązań, transformacje sieci i procesów u operatorów poprzez programy takie jak 5G, tworzenie nowej architektury, chmury i automatyzacja. Ma kluczowy wkład w inicjatywy cyfrowe Huawei i współpracę z branżą. Pełni również rolę konsultanta działu badań i rozwoju Huawei w zakresie rozwoju produktów i standaryzacji, takich jak IETF (Internet Engineering Task Force).

 

Igor Milojevic przez 10 lat pracował  na rynku operatorów na rynkach Europy Południowo-Wschodniej na stanowiskach Director of Networks i Director of Services Architecture, zdobywając bogate doświadczenie w obszarze zarządzania i wdrażania operacji, inżynierii, strategii i rozwoju produktów, a także w prowadzeniu FMC (fixed-mobile convergence) i transformacji procesów.

 

Nadesłał:

MultiComm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl