Fotografia jako sztuka współczesna


Fotografia jako sztuka współczesna
2010-08-04
Nie tylko do zawodowych fotografów i fotografików adresowana jest praca Charlotte Cotton „Fotografia jako sztuka współczesna”. Pięknie wydana przez Universitas książka, z 243 fotografiami, zachwyci każdego, kto choć trochę interesuje się fotografią.

Charlotte Cotton na pewno jest uprawniona do napisania przewodnika po współczesnej fotografii artystycznej. Jest dyrektorem brytyjskiego The National Media Museum, była też kuratorką wielu światowych wystaw fotograficznych. W swojej książce ukazuje nam różnorodność i żywiołowość sztuki fotograficznej XXI wieku, omawia też najnowsze trendy fotografii artystycznej.

„Fotografia jako sztuka współczesna” liczy osiem rozdziałów, które są zatytułowane kolejno: „Jeśli to sztuka”, „Pewnego razu”, „Deadpan”, „Coś i nic”, „Życie intymne”, „Chwile w historii”, „Na nowo” i „Fizyczne i materialne”.

Jak czytamy w opisie Universitasu, książka Cotton daje nam obraz współczesnej fotografii „od sztuki konceptualnej, operującej prozaicznymi, „amatorskimi” ujęciami, po drobiazgowo przemyślane tableaux Jeffa Walla. Niektórzy artyści, tacy jak Sophie Calle czy Erwin Wurm, dokumentują codzienne czynności i prozaiczne zdarzenia; inni – jak Yinka Shonibare i Gregory Crewdson – inscenizują wymyślone przez siebie opowieści. Andreas Gursky, Thomas Demand i Rineke Dijkstra reprezentują chłodny obiektywizm, zaś Nan Goldin i Wolfgang Tillmans uchylają przed nami drzwi swojego prywatnego świata. Dla Luca Delahaye’a i Allana Sekuly fotografia stanowi narzędzie tworzenia dokumentacji, zaś dla Cindy Sherman i Gillian Wearing pełni rolę skarbca wartości indywidualnych, społecznych i kulturowych, odzwierciedlających wizualne bogactwo otaczającego nas świata. (…) Osobny rozdział poświęcono artystom kładącym nacisk na fizyczne cechy medium fotograficznego i traktujących zdjęcia jako cześć eksperymentów panmedialnych lub nośnik nowych form przekazu. Obok dzieł uznanych artystów, takich jak Isa Genzken i Sherrie Levine, omówiony jest również dorobek młodszego pokolenia – m.in. Floriana Maier-Aichena, Anne Collier i Waleada Beshty’ego”.

SK

Nadesłał:

puella

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl