Gdzie organizacje z Warmii i Mazur mogą szukać wsparcia?


2018-11-22
Na Warmii i Mazurach funkcjonuje wiele organizacji pozarządowych. Gdzie mogą szukać wsparcia i informacji dotyczących funkcjonowania?

Województwo warmińsko - mazurskie zajmuje około 25 tys. km. kw, natomiast zamieszkuje je około 1,5 mln osób. Duża powierzchnia w połączeniu z małą ilością mieszkańców powoduje, że gęstość zaludnienia w tym obszarze jest o prawie dwukrotnie mniejsza niż w innych województwach. Warmia i Mazury mimo swojego malowniczego uroku i wspaniałego krajobrazu, który jest doceniony nie tylko przez turystów z Polski, ale także z zagranicy, nadal jest bardzo często pomijana na rządowej mapie rozwoju. 

Ze względu na to na obszarze Warmii i Mazur bardzo intensywnie działają organizacje pozarządowe, które dbają o rozwój społeczeństwa, starają się budować wspólnoty międzyludzkie, ale przede wszystkim w całym swoim działaniu kierują się zasadą działania pro-bono, czyli za darmo. Działalność organizacji pozarządowych reguluje szereg ustaw, które każdy działacz powinien znać. Przede wszystkim należy zapoznać się z ustawą z 7 kwietnia 1989 roku "Prawo o stowarzyszeniach" która wyjaśnia czym są stowarzyszenia, a także zaznaczone zostało w niej, iż stowarzyszenia podlegają rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Kolejną ustawą, z którą warto się zapoznać w zakresie organizacji non-profit jest Ustawa o fundacjach z 6 kwietnia 1984 roku. Traktuje ona o tym, że działaniami fundacji kieruje oraz o tym, iż w formie aktu notarialnego należy przedstawić rolę fundatora, jej składki, a także statut. Zupełnie jak w przypadku stowarzyszeń, fundacja musi zostać zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oba rodzaje wyżej wymienionych organizacji podlegają aktowi prawnemu "Ustawa o pożytku" z dnia 24 kwietnia 2003 roku. Zawiera ona między innymi dokładną definicję organizacji pozarządowej i definicję działania publicznego. Jednakże należy pamiętać, że działalność NGOsów napędzają nie tylko te trzy ustawy, ponieważ w kwestii zwolnień podatkowych czy realizacji projektów publicznych. W innych ustawach jest bardzo często poświęcony fragment tej tematyce, dlatego zamiast zaglądać do każdego rozporządzenia warto skorzystać z portali informacyjnych dla organizacji pozarządowych.

W internecie znajdziemy mnóstwo portali, które pomogą organizacjom non-profit w ich codziennym funkcjonowaniu, jednak warto pamiętać, iż są to informacje ogólne, a nie szczegółowe. W przypadku organizacji pozarządowych działających na Warmii i Mazurach świetną witryną jest www.rowop.pl, ponieważ skupia się nie tylko na potrzebach tego regionu, a także w łatwy, prosty i przejrzysty sposób dostarcza nam informacji m.in.: na temat bazy organizacji na tym obszarze, a także finansowania organizacji.

Kwestie finansowania organizacji pozarządowych są także bardzo ważnym aspektem. Mogą to być fundusze pochodzące z budżetu państwa czy dotacje Unii Europejskiej. Wszystko zamieszczone zostało w ustawie o finansach publicznych. Każdy z nas zna tzw. 1% podatku - on także może finansować wybraną przez podatnika organizację. Kolejnym sposobem uzyskania funduszy na swoją działalność są granty, a także środki ze składek członkowskich.

Działalność organizacji pozarządowej to wielka przyjemność z pomocy innym, mimo tych prawnych kruczków, o których należy pamiętać, jej siła i moc są ogromne.

Nadesłał:

Regionalny Ośrodek Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
http://rowop.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl