Gra w kolory!
Dobór odpowiedniej kolorystyki w sposób kluczowy wpływa na charakter i klimat wnętrza. Barwy oddziałują nie tylko na nasze samopoczucie i nastrój, ale również odgrywają znaczną rolę przy ustalaniu stylu danego pomieszczenia.
Odpowiedni i przemyślany wybór kolorów do danego wnętrza może zdziałać cuda. Wszystkie elementy w pomieszczeniu powinny współgrać ze sobą kolorystycznie. Architekci wnętrz proponują dobór przedmiotów utrzymany w maksymalnie trzech, współgrających ze sobą barwach. Przy czym dobrym pomysłem jest trzymanie się zasady klucza doboru barw monochromatycznych lub chromatycznych.
Dodatkowo, trzeba mieć świadomość tego, że barwy oraz odpowiednie wzory mogą powiększać lub pomniejszać wnętrze, dlatego dobierajmy je odpowiednio i uważnie.
Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą Praktiker:
Aby wizualnie powiększyć małe wnętrze, kolory ścian należy utrzymać w chłodnych, jasnych, pastelowych barwach. I analogicznie - jeśli chcemy skrócić długie pomieszczenie, pomalujmy krótszą ścianę w ciemniejszym kolorze. Aby wydłużyć optycznie krótkie wnętrze - zastosujmy pionowe podziały na węższej ścianie. Odradzam tu zdecydowanie poziome akcenty kolorystyczne, które spowodują wizualne skrócenie powierzchni. W powyższe sposoby możemy skorygować różne dysproporcje wnętrza, nadając mu przy tym charakteru i niebanalności.
Kreatywne ściany
Oryginalnym i modnym rozwiązaniem jest użycie farb strukturalnych, umożliwiających kreatywną dekorację ścian. Są one bardzo proste w użyciu, przeznaczone dla miłośników niebanalnych i odważnych rozwiązań. Możemy pomalować nimi całą ścianę lub jej część, używając w tym celu np. szablonu, który po wypełnieniu farbą strukturalną, utworzy na ścianie wzór o ciekawej fakturze. Aby zwiększyć odporność takiej powierzchni na ścieranie oraz wilgoć, warto ją dodatkowo pokryć odpowiednim lakierem lub werniksem.
Nierówna faktura, ozdobne przetarcia, połyskujące, czasem nawet brokatowe, wykończenia - oto co dzisiaj możemy wyczarować na ścianach naszych wnętrz. Kreatywność zdaje się nie mieć granic, a jedynym ograniczeniem staje się wyobraźnia - mówi Anna Pochopień stylistka współpracująca z firmą Praktiker.
W ofercie marketów Praktiker dostępnych jest wiele farb i tynków strukturalnych, które pozwalają nadać różnorakie efekty, w zależności od naszej inwencji twórczej Dzięki fakturom ściennym kolor zmienia swoje nasycenia a światło - kąt odbicia. Lakier do efektu spękań Alpina, który kupimy w sklepach Praktiker, pozwala na uzyskanie imitacji starej, spękanej farby. Farba strukturalna Alpina Silhouette Structur nada ścianom wyjątkowy wygląd szlachetnego tynku o delikatnym uziarnieniu. Trawertyn firmy Unicell Poland, czyli szlachetny tynk wapienny, który pozwoli na uzyskanie efektu imitującego naturalne ubytki, idealnie sprawdzi się w loftach czy w surowych wnętrzach. W ofercie Praktikera są także specjalne, transparentne lakiery ochronne do trawertynu i glinki, które zabezpieczają powierzchnie ścian przed wodą oraz zabrudzeniami. Dodatkowo, niebanalne efekty dekoracyjne na ścianach pomogą nam uzyskać specjalne rolki do struktury.
Kolor na tapecie
Tapety mogą ozdobić wszystkie ściany w danym pomieszczeniu lub pokryć tylko wybrane z nich. Gama kolorów, faktur i deseni jest praktycznie nieskończona. Klienci Praktikera mają do wyboru cały wachlarz rodzajów tapet: winylowych na papierze lub łatwych do układania na flizelinie, zmywalnych lub niezmywalnych. W zależności od potrzeb, upodobań i przeznaczenia - każdy znajdzie coś dla siebie.
Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą Praktiker:
Jeśli chodzi o trendy wnętrzarskie obserwujemy ostatnio wielki powrót tapet. W sezonie 2010 najmodniejsze będą wszystkie odcienie fioletu oraz głębokie, nasycone brązy, złagodzone ciepłymi beżami. Pojawią się tu ozdobne ornamenty kwiatowe oraz złote i srebrne elementy, które uszlachetniają wnętrze. Dominują tapety o trójwymiarowej fakturze, graficzne i raczej kolorystycznie stonowane.
Nastrój się kolorem
Kolory jasne i pastelowe, ze względu na swoją neutralność, sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Wprowadzą ponadto optymistyczny nastrój do danego wnętrza, nie przytłaczając go. Jasne i chłodne barwy z kolei odbijają światło i tym samym powiększają optycznie wnętrze. Ciemna i ciepła kolorystyka działa odwrotnie. Zimne odcienie błękitu czy zieleni kreują atmosferę relaksu, odprężenia i spokoju. W ciemnym pokoju, pozbawionym światła słonecznego, najwłaściwsze będą ciepłe odcienie żółci lub oranżu. Najpopularniejszym sposobem wprowadzenia kolorów do wnętrza jest pomalowanie ścian.
Niebieskie barwy farb odpowiednie są do pomieszczeń związanych z odpoczynkiem i relaksem. Dobrze sprawdzają się w sypialni, dając wyciszenie i spokój, w łazienkach zaś dają efekt nadmorskiej świeżości. Kolor ten jest idealny do małych i ciemnych pomieszczeń, gdyż daje wrażenie przestrzennej głębi. Jednak nie tylko barwa ma znaczenie w kwestii doboru farby do wnętrza. Powinniśmy zwrócić także szczególną uwagę na jakość oraz właściwości kupowanego produktu. Do kuchni i łazienki wybieramy specjalnie oznaczone farby lateksowe (np. Emulsja Maleinak 2,5L ze sklepu Praktiker). Są odporne na wchłanianie tłuszczów, wilgoć oraz wielokrotne zmywanie. Za pomocą wilgotnej szmatki czy gąbki łatwo usuniemy z ich powierzchni wszelkie zabrudzenia, nie niszcząc przy tym koloru, ani struktury ściany. Kupimy je zarówno w wersji matowej, jak i półmatowej. Do intensywnie eksploatowanych pomieszczeń w domu, takich jak np. pokój dziecka czy przedpokój, także zaleca się stosowanie farb lateksowych bardziej odpornych niż farby akrylowe.
Zieleń, podobnie jak barwa niebieska, ma działanie uspakajające i relaksujące. Kolor ten świetnie sprawdzi się w gabinetach, pokojach do nauki dla naszego dziecka a także w miejscach wypoczynku, w salonie lub sypialni. Żółty to kolor kojarzący się z ciepłem, światłem, energią, jasnością. Można stosować go w pokojach do nauki,. Sprawdzą się również w ciemnych pomieszczeniach lub tam, gdzie potrzebujemy impulsu do działania. Barwa w tym kolorze będzie też odpowiednia do kuchni, pokoju dziennego czy jadalni.
W ciągu dnia ciepłe odcienie czerwieni sprawią, że wnętrze będzie intrygujące, natomiast wieczorem wprowadzą do niego zmysłowy i romantyczny nastrój. Stosując tę barwę w pomieszczeniach należy dobierać ją ostrożnie, ponieważ czerwień w czystej postaci ma działanie mocno pobudzające. Zaleca się dobór tego koloru w jego pastelowych odcieniach lub jako kolor uzupełniający, w postaci dodatków i akcentów. Stonowane, przyciemnione bądź pastelowe odcienie czerwieni będą odpowiednie do sypialni. Z kolei nasycona czerwień sprawdzi się jako dodatek kolorystyczny w kuchni.
Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą Praktiker:
Odpowiedni dobór koloru ścian i elementów wyposażenia jest kluczowym zadaniem przy urządzaniu każdego pomieszczenia. W zależności od tego, jakich kolorów użyjemy - wnętrze może działać na nas kojąco lub wręcz przeciwnie - stymulować nas do działania. Kolory ciepłe doskonale komponują się drewnem i tradycyjnymi elementami wyposażenia, zaś zimne - pasują do wnętrz utrzymanych w nowoczesnej, minimalistycznej stylistyce.
Urządzając nasze wnętrza powinniśmy kierować się nie tylko ogólnie przyjętymi zasadami i panującą modą, ale również własnymi upodobaniami. Nie zmuszajmy się do koloru, którego wyraźnie nie tolerujemy i nie lubimy. Dobrze jest przyjrzeć się swojej garderobie, przeanalizować kolory, w które się ubieramy oraz te, które po prostu lubimy. Świadome operowanie kolorem zapewni nam nie tylko dobre samopoczucie, ale również wewnętrzną harmonię z danym pomieszczeniem.