Grzybowa uczta w Młynie Klekotki


Grzybowa uczta w Młynie Klekotki
2011-08-04
Na amatorów grzybów czeka w Klekotkach zestaw potraw, przygotowany specjalnie z myślą o nich. W sezonowym grzybowym menu znalazły się dania ze złocistych kurek, czerwonych kozaków i aromatycznych prawdziwków. Mirosław Andrzejewski, szef kuchni w hotelu Młyn Klekotki resort & spa chętnie korzysta z naturalnych bogactw Warmii i Mazur  ryb, aromatycznych ziół z własnego zielnika, grzybów, owoców leśnych i miodów. Klekotkowa kuchnia łączy wpływy europejskie i regionalne. Inspiracją jest dla niej ruch slow food, promujący naturalną, nieprzetworzoną żywność oraz tradycyjne, lokalne specjały. Jak na młyn przystało, hotel serwuje do posiłków chleb własnego wypieku z pieca opalanego drewnem. Atrakcją Klekotek jest również dobrze zaopatrzona winiarnia. Wyboru dostępnych w hotelu win z całego świata dokonał Robert Mielżyński, właściciel Mielżyński Wines Spirits Specialities.

Restauracja w Klekotkach proponuje amatorom dań z grzybów specjalny zestaw potraw. Do każde z nich hotel proponuje specjalnie dobrane wino rekomendowane przez Mielżyńskiego. W nowym, letnim grzybowym menu znalazły się przystawki przygotowane na bazie złocistych kurek i innych aromatycznych grzybów leśnych. Wśród nich są takie dania, jak kurki duszone w białym winie, których smak podkreśli wino Castello di Buttrio Sauvignon 2010 DOC Colli Orientali del Friuli, leśne grzyby z orzechami i parmezanem z winem Chateau Tour de Mirambeau Blanc Reserve 2009 AOC Entre-deux-Mers, grzyby w śmietanie oraz wino Bernard Defaix Chablis 2008 AOC Chablis, a także kurki smażone na maśle. W menu nie zabrakło również tradycyjnej zupy grzybowej, do której zarekomendowano węgierskie wino Dobogo Furmint Dry 2008 Tokaj.

Na danie główne restauracja w Młynie Klekotki proponuje rozpływające się w ustach kopytka z sosem grzybowym z winem Velich TO 2008 Burgenland, naleśniki z grzybami, do których rekomenduje wino Lagarde Viognier 2008 Mendoza, lub polędwicę wieprzową podawaną w sosie kurkowym z winem Chateau de By 2006 AOC Medoc. Prawdziwki w śmietanie lub smażone z czosnkiem i rozmarynem oraz kozaki w czerwonym winie przygotowywane są według autorskiego przepisu szefa kuchni. Smak wyrazistych dań z grzybów najlepiej podkreśli wytrawne wino. Do szlachetnych grzybów leśnych, takich jak prawdziwki i kozaki, pasuje wino o bogatym bukiecie, takie jak Attems Pinot Grigio 2008 IGT Venezia-Gulia czy Tedeschi Lucchine 2009 DOC Valpolicella Classico. Natomiast smażone kurki dobrze smakują w towarzystwie delikatnego białego wina Villa Matilde Falanghina 2008 IGT Campagna. Dla tych, którzy chcieliby spróbować różnych gatunków przygotowano danie o intrygującej nazwie „Patelnia rozmaitości grzybowych" z winem Salomon&Andrew Sauvignon Blanc 2009 Marlborough.

Szef kuchni hotelu Młyn Klekotki resort & spa, Mirosław Andrzejewski, poleca przepisy na dania z kozaków i borowików:

Czerwone Kozaki w czerwonym winie
Składniki:
50 dkg czerwonych kozaków
4 łyżki oliwy
3 cebule
25 dkg szynki
1 szklanka bulionu
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2/3 szklanki wytrawnego wina czerwonego
2 ząbki czosnku
sól, pieprz

Sposób przygotowania:
Grzyby oczyścić, opłukać i osuszyć. Pokroić w cząstki lub w paski, obsmażyć krótko na rozgrzanej oliwie. Wyjąc i przełożyć do naczynia z pokrywką. Na pozostały tłuszcz wsypać pokrojona w kostkę cebulę oraz pokrojoną również w kostkę szynkę. Podsmażyć. Przełożyć do grzybów, dodać bulion, przecier pomidorowy, wino, posiekany czosnek. Całość oprószyć solą i pieprzem, przykryć i dusić na małym ogniu przez około 30 min. Jeśli potrawa stanie się zbyt gęsta, dodać bulion i odrobinę przecieru. Danie serwować z pieczywem lub z grzankami.

Borowiki smażone z czosnkiem i rozmarynem
Składniki:
50 dkg świeżych borowików
2 cebule
2 łyżki masła
2 ząbki czosnku
gałązka świeżego rozmarynu
sól i pieprz

Sposób przygotowania:
Grzyby umyć, oczyścić i pokroić w niezbyt cienkie plastry. Cebulę pokroić w kostkę, zeszklić na maśle. Dodać grzyby. Smażyć wstrząsając patelnią. Dodać rozmaryn, na koniec wrzucić roztarty z solą czosnek. Oprószyć pieprzem. Borowiki można podać z kluseczkami lub pieczywem.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl