Jak bezpiecznie wprowadzać nowe produkty do menu niemowlaka? Podpowiadamy


Jak bezpiecznie wprowadzać nowe produkty do menu niemowlaka? Podpowiadamy
2018-04-07
Nawyki żywieniowe w dorosłym życiu biorą swój początek już w okresie niemowlęcym. Dlatego tak ważne jest, by rozszerzanie diety niemowlaka przeprowadzać prawidłowo – zgodnie z obowiązującymi zasadami. O czym więc należy pamiętać?

Szukasz informacji jak powinno wyglądać rozszerzanie diety Twojego maluszka? Wystarczy skorzystać ze wskazówek zawartych w aktualnym schemacie żywienia. Został on przygotowany przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiZD) i jest dużym ułatwieniem dla wielu rodziców.



Wybierz dobry moment, aby zacząć rozszerzanie diety niemowlaka

Zgodnie z rekomendacjami rozszerzanie diety można rozpocząć między 17. a 26. tygodniem życia niemowlaka. Zanim jednak zaczniesz podawać pierwsze nowe produkty, maluch musi być w pełni gotowy, co oznacza, że powinien:

  • samodzielnie siedzieć,
  • wykazywać zainteresowanie pokarmem na łyżeczce,
  • otwierać buzię przy każdym zbliżeniu łyżeczki do twarzy.

Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że zbyt wczesne wprowadzanie nowych produktów może zniechęcić niemowlę do karmienia piersią. Nie jest to wskazane, ponieważ mleko mamy powinno być wyłącznym pokarmem malucha przez pierwsze 6 miesięcy życia.



Zacznij od warzyw, nie owoców

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest rozpoczynanie rozszerzania diety od podawania owoców. Chcą w ten sposób zachęcić dziecko do poznawania nowych smaków, jest to jednak błąd, którego konsekwencją może być niechęć do warzyw – teraz i w przyszłości.

Z uwagi na neutralny smak warzyw to właśnie od nich należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka. Dopiero po upływie 2 tygodni można zacząć podawać owoce – bez rezygnowania przy tym z podawania warzyw.



Nie bój się glutenu

Wprowadzanie do diety produktów glutenowych budzi wiele wątpliwości z uwagi na ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej czy trwałej nietolerancji tego składnika. Jednak, jak pokazują badania naukowe, podawanie glutenu po 1. roku życia wcale nie zmniejsza ryzyka tych przypadłości.

Dietę można zacząć rozszerzać o produkty glutenowe w dowolnym momencie – najlepiej nie później niż w 12. miesiącu życia malucha.



Najpierw przetwory mleczne

Pełne mleko krowie w diecie dziecka poniżej 1. roku życia jest niedozwolone (wyjątek stanowią śladowe ilości wykorzystywane do przyrządzania posiłków uzupełniających). Dużo wcześniej możesz jednak zacząć podawać przetwory mleczne, np. kefiry, jogurty naturalne czy sery. O tego typu produkty dietę można rozszerzyć już ok. 7. miesiąca.



Rozszerzasz dietę niemowlęcia? Obserwuj reakcje organizmu

Proces rozszerzania diety odbywa się stopniowo, jest więc bardzo bezpieczny. Warto jednak uważnie obserwować reakcje organizmu podczas wprowadzania kolejnych produktów spożywczych. W razie wystąpienia niepokojących objawów, np. wysypki czy biegunki, należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl