Jak poradzić sobie z demencją u najbliższych osób? Miłorząb japoński i serdeczny kontakt


2019-05-22
Ta choroba może rozpocząć się niezauważenie, a jej objawy bywają mylone ze zwykłym zapominaniem. Tymczasem demencja prowadzi do zmian osobowości, podczas gdy nawet coraz częstsze luki w pamięci nie muszą wiązać się z taką przemianą.

Zwana również otępieniem, prowadzi do nieuchronnych zmian emocjonalnych. Charakteryzują ją lęk, drażliwość, utrata szacunku dla samego siebie, depresja, huśtawka nastrojów, mniejsze natężenie emocji i rzadsze ich okazywanie, czy obojętność na wiele bodźców. Jeden z tych objawów nie musi jeszcze oznaczać demencji, jeśli wystąpi ich kilka naraz - możemy mieć do czynienia z początkiem choroby.

Może pomóc miłorząb japoński - ten sam środek, który pomaga w problemach z pamięcią i koncentracją

Postępowanie tego schorzenia oznacza postępujący spadek wyższych funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, rozumienie, przetwarzanie danych, osąd, orientacja, a także zdolność do uczenia się i wyrażania siebie. Nieuchronnie oznacza to doświadczanie stanów pogarszających jakość życia zarówno chorego, jak i jego bliskich. Demencji nie da się wyleczyć, można jedynie spowolnić jej postępowanie. Sprawdzonym, nie powodującym skutków ubocznych sposobem będzie miłorząb japoński, znany pod postacią czystego wyciągu roślinnego.

Kilka charakterystycznych sygnałów - nie wolno ich zlekceważyć

Najpierw jednak powinniśmy rozpoznać demencję. Najlepszą diagnostyką stanie się rozmowa i obserwacja pacjenta. Pierwszym sygnałem, że możemy mieć do czynienia z otępieniem, będzie zapominanie przez chorego najświeższych wydarzeń, podczas gdy wspomnienia nie ulegną żadnym zniekształceniom. Kolejne symptomy to mylenie ze sobą i zapominanie imion oraz nazwisk bliskich i znajomych. Po jakimś czasie może pojawić się nierozpoznawanie dzieci i wnuków, branych za obce osoby. W efekcie - stany lękowe, niechęć do podejmowania prostych życiowych wyzwań i oczekiwanie na inicjatywę opiekunów. Może dojść nawet do zaburzeń np. czynności fizjologicznych, ponieważ chory może czekać, aż ktoś mu powie, że ma ją załatwić.

To może pomóc. Oprócz środków aptecznych ważny będzie dobry kontakt

W trosce o najbliższych należy spędzać z nimi jak najwięcej czasu, rozmawiać na urozmaicone i wymagające myślenia tematy, pobudzać do wychodzenia poza zamknięty świat własnych myśli. Dobrym rozwiązaniem będzie miłorząb japoński - roślina znana od 5 tys. lat. Gingko biloba to uznany tradycyjny środek na poprawę pamięci i koncentracji.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl