Jak powstaje plakat? Pokaz procesu twórczego w Muzeum Plakatu w Wilanowie


Jak powstaje plakat? Pokaz procesu twórczego w Muzeum Plakatu w Wilanowie
2011-05-11
W Muzeum Plakatu w Wilanowie spotkają się twórcy różnych sztuk obrazowania. Swoje poglądy artystyczne skonfrontują graficy, plakaciści, ilustratorzy i rysownicy. A wszystko to za sprawą magazynu Bluszcz, który postanowił zintegrować środowisko….

W środę, 18 maja 2011 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie o g. 19.00 odbędzie się otwarte dla szerokiej publiczności spotkanie przedstawicieli różnych sztuk obrazowania. Rysunek i ilustracja spotkają się z grafiką i plakatem. Będą konfrontować swoje poglądy. Oceniać efekty własnej pracy. Zaprezentują na żywo proces twórczy: młodzi artyści stworzą dzieło pod okiem mistrza... Co powstanie wyniku pomieszania różnych technik obrazowania?

Udział w konfrontacji zapowiedzieli m.in.: Andrzej Pągowski, wszechstronny artysta, autor plakatów, ilustracji, scenografii i scenariuszy oraz, reprezentujące młode pokolenie twórców, Kalina Możdżyńska i Agata Dudek.

Inicjatorem spotkania jest Bluszcz, ilustrowany magazyn kulturalny, który po latach nieobecności znowu zagościł w naszych księgarniach i domach. „Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy twórców sztuki plakatu i współpracujących z nami ilustratorów," - mówi Rafał Bryndal, Redaktor Naczelny magazynu Bluszcz. „Głównym punktem programu będzie dyskusja artystów, a potem stworzenie przez nich dzieła na oczach widzów. Czy to się uda? Nie wiem. Ale tym bardziej jestem ciekaw tego wydarzenia. Mam też nadzieje spotkać się z wieloma naszymi czytelnikami."

W czasie poprzedzającym zmagania twórcze, czytelnicy Bluszcza i pozostali goście będą mogli obejrzeć dwie prezentowane w Muzeum Plakatu ekspozycje. „Cymelia - plakaty z kolekcji polskiej i obcej" obejmuje wybrane, należące do kanonu plakatu światowego dzieła z okresu 1892-1945. Wśród nich prace autorstwa m.in. Alfonsa Muchy, Stanisława Wyspiańskiego, Leopolda Gottlieba, Hanny Gramatyki-Ostrowskiej, Kazimierza Sichulskiego, Wojciecha Kossaka, Henryka Berlewiego, Józefa Mehoffera, Stefana Norblina oraz Tadeusza Gronowskiego. Druga - „Dramaturgia Plakatu" to plakaty projektowane dla Teatru Dramatycznego w Warszawie od początku jego istnienia aż po prace współczesne, będące artystyczną interpretacją sztuk z bieżącego repertuaru.

„Dzieło", jakie powstanie w trakcie wieczoru z Bluszczem organizatorzy planują wystawić na licytację, która odbędzie się podczas uroczystego zakończenia wystaw „Cymelia" i „Dramaturgia Plakatu" w dn. 19 czerwca 2011 r. Dochód z licytacji przekazany zostanie na rzecz dzieci i organizacji wspierających edukację i twórczość plastyczną. Do dnia licytacji „dzieło" będzie wystawione w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Wydawca Bluszcza i Muzeum Plakatu w Wilanowie zapraszają także na niecodzienne wydarzenie z okazji Dnia Dziecka. W sobotę 4 czerwca 2011 r. Muzeum Plakatu wspólnie z Bluszczykiem serdecznie zapraszają wszystkie dzieci do zabawy z grafiką i rysunkiem. Tego dnia o g. 11.00 w Muzeum odbędzie się konkurs plakatu chodnikowego oraz będzie można, pod okiem autorów rysunku i ilustracji dla dzieci, wykonać własne małe i wielkie dzieła.

Spotkania w Muzeum Plakatu w Wilanowie są otwarte. Koszt udziału to cena biletu: 10 zł normalny, 7 zł - ulgowy. Zapraszamy!

Nadesłał:

pobo

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl