Jak przyciemnić szyby w samochodzie?


Jak przyciemnić szyby w samochodzie?
2019-06-16
Zapewne widzieliście, że wiele samochodów ma przyciemniane szyby. Kiedyś jednak nie każdy mógł sobie na to pozwolić. Taki zabieg stosuje się z kilku powodów. Nasuwa się jednak pytanie, czy jest on w ogóle legalny oraz jakie są najlepsze sposoby na przyciemnianie szyb.

Czy najtańsze metody zdają egzamin?




Po co przyciemnia się szyby?

Przyciemniane szyby doceni każdy, kto choć raz wsiadał do samochodu w najgorszy upał. Odczucia niczym jak w piekarniku, prawda? Dzięki przyciemnianym szybom samochód nagrzewa się wolniej latem, a z kolei zimą mamy do czynienia z wolniejszą utratą ciepła. Ale to nie jedyne zalety ciemnych szyb. Mogą one bowiem redukować działanie promieni słonecznych, co znacząco poprawia nasz komfort jazdy. No i w końcu jedna z ważniejszych zalet - nikt nie będzie nam zaglądał do samochodu. Możemy więc osłonić jakieś ważne rzeczy przed wzrokiem potencjalnego złodzieja.

Przyciemnianie szyb a polskie prawo

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdą szybę w samochodzie można przyciemnić. Nie każda folia do szyb będzie też się nadawała do tego celu. Na szczęście co do tego mamy jasne przepisy, więc nikt nie będzie mógł się tłumaczyć wymówkami, że przecież myślał, że można.

Według prawa folia, którą przyklejamy na szybę musi posiadać specjalny atest ISiC. Ponadto istnieje przepis, według którego zarówno czołowa, jak i boczne szyby muszą mieć odpowiednią przepuszczalność światła - powyżej 70% dla szyb przednich bocznych i 75% dla szyby czołowej. Obecnie chyba żadna szyba przyciemniająca nie jest nam w stanie zapewnić takiej przepuszczalności, więc wniosek jest prosty. Foli przyciemniającej nie powinno stosować się na szyby przednie. Jeśli z kolei chodzi o szyby tylne, mamy wolną rękę, o ile tylko nasze auto posiada dwa lusterka boczne.

Metody przyciemniania szyb

Najpopularniejszą metodą przyciemniania szyb w samochodzie jest oczywiście użycie folii. Do jej zamontowania wystarczy plastikowa szpachelka oraz nożyk. Jednak jeśli boimy się, że coś pójdzie nie tak, możemy taką usługę zlecić profesjonalistom.

Jak zapewne wiecie, folia folii nierówna. Na rynku znajdziemy bowiem wiele rodzajów folii, które różnią się nie tylko ceną, ale również żywotnością. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są jednowarstwowe folie poliestrowe. Producenci dają na nie zwykle 5 lat gwarancji.

Na rynku znajdziemy również dwuwarstwowe folie poliestrowe, których cena jest nieco wyższa, ale za to mogą dać one lepszy efekt przyciemniania. Najlepsze i zarazem najdroższe są folie ceramiczne. Dobrze zamontowane mogą wytrzymać nawet 12 lat, ponieważ jest mniejsze ryzyko ich blaknięcia.

Folie mogą się różnić również pod względem stopnia przyciemniania. Szyby można przyciemnić nawet o 7 stopni, zwiększając tym samym redukcję ciepła. Warto powiedzieć, że są również folie, w których wykorzystano nanotechnologię. Dzięki temu, pomimo niskiego stopnia przyciemnienia, mają podobną zdolność redukcji ciepła jak najciemniejsze folie.

Czy istnieją jakieś inne sposoby przyciemniania szyb? Oczywiście. Są one jednak dużo droższe i wymagają skorzystania z usług profesjonalistów. Jedną z takich metod jest piecowa metalizacja szkła tlenkami tytanu. Do tego zabiegu będzie trzeba jednak zdemontować szyby, a taka usługa może kosztować ponad tysiąc złotych.

Jeśli jesteś zainteresowany taką usługą to zapraszamy do naszego warsztatu Szybex - przyciemnianie szyb Piotrków Trybunalski.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl