Jak rozmawiać z dzieckiem?


Jak rozmawiać z dzieckiem?
2024-04-22
Rozmowy są podstawą udanej relacji z dzieckiem, ponieważ pozwalają budować wzajemną bliskość i zaufanie. Bądźmy mądrymi i kochającymi rodzicami.


Wyrozumiałość to podstawa

Prawdziwe zainteresowanie rozmową z dzieckiem nie ogranicza się jedynie do odpytywania jak było w szkole lub wydawania poleceń dotyczących obowiązków domowych. Bądźmy realnymi partnerami do dyskusji dla naszych dzieci. 

Rozmowy bywają trudne nawet dla nas dorosłych, dlatego bądźmy bardziej wyrozumiali i cierpliwi w przypadku dyskusji z dziećmi i nastolatkami. Traktujmy poważnie ich emocje i potrzeby, aby nam zaufały i czuły się bezpiecznie. Unikajmy wyśmiewania i braku zrozumienia - to spowoduje, że dorastające dzieci przestaną się do nas odzywać lub będą odpowiadać monosylabami. Pozbądźmy się uprzedzeń i okażmy naszemu dziecku, że jesteśmy po ich stronie. Chęć wysłuchania

Jednym z najważniejszych punktów podczas rozmowy z dzieckiem lub nastolatkiem jest chęć wysłuchania go. Dajmy dzieciom poczucie zrozumienia oraz bezpieczeństwa. Nasze dzieci mają w sobie silną potrzebę bycia wysłuchanym i zrozumianym. Czas również jest kluczowym czynnikiem. Pamiętajmy, że nie nadrobimy kilku straconych lat w jeden wieczór. Budujmy w dziecku i w nas samych regularny nawyk wspólnych szczerych rozmów. Z czasem stanie się to nieodłącznym elementem Waszego życia. Partner do rozmowy

Do rozmowy z dzieckiem możemy się przygotować i wybrać odpowiedni moment. Najważniejsze by potraktować je jako partnera do rozmowy i uważnie słuchać. 

Dla nastolatków odpowiednim czasem na rozmowy mogą okazać się wieczory. Podczas dojrzewania następują zmiany w biologicznym zegarze organizmu, co prowadzi do przesunięcia cyklu snu. Ten proces sprawia, że nastolatkowie czują się bardziej pobudzeni wieczorem i mają trudności z zasypianiem wcześnie. Dlatego zamiast odsyłać rozkazującym tonem swoje nastoletnie dziecko do łóżka, warto chociaż na chwilę poświęcić czas na wartościową dyskusję. Czułość zamiast rozkazów

Okazanie dziecku czułości poprzez dotyk, przytulanie pozwolą na zbudowanie silnej więzi. Zamiast rzucać poleceniami rozkazującym tonem, potraktuj swoje dziecko z czułością i miłością. Skoncentruj się na wartościowej rozmowie, której fundamentem będzie zrozumienie i wysłuchanie. Rozmowa to nie wykład lub monolog, dlatego słuchaj swojego dziecka, zadawaj mu pytania i zachęcaj do mówienia. Nie postępuj agresywnie ani napastliwie. Niech Twoje zainteresowanie życiem dziecka i jego poglądami będzie prawdziwe. Doda mu to pewności siebie oraz zbuduje wyższe poczucie własnej wartości. Dziecko lub nastolatek będą mieć świadomość, że rodzic chętnie go wysłucha. A co za tym idzie, w przyszłości z większym prawdopodobieństwem zwróci się do najbliższych po radę lub z nowiną. 

Skoncentruj się na dziecku i jego emocjach, spróbuj go zrozumieć i pokazać, że celem rozmowy jest wspólna chęć zrozumienia oraz zbudowania prawdziwej więzi.

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Nadesłał:

redakcja

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl