Jak sobie radzić z bolesnym miesiączkowaniem?


2018-12-11
Występowanie miesiączki u kobiety dojrzałej płciowo jest normalnym zjawiskiem. Trwa kilka dni i zazwyczaj bywa łagodna w przebiegu. Zdarza się jednak, że jej nadejście wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości takich jak bóle w podbrzuszu, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Bolesne miesiączki – przyczyny

Z biologicznego punktu widzenia comiesięczne krwawienie to wynik zmian występujących w błonie śluzowej macicy. Wpływ na ten proces mają hormony wytwarzane w jajnikach – estrogen i progesteron.

Medycy wyróżniają dwa rodzaje bolesnych menstruacji:

• pierwotna,
• wtórna.

W pierwszym przypadku zazwyczaj pojawiają się one około 2-3 lata od rozpoczęcia miesiączkowania, a cierpi na nie żeńska część populacji w młodym wieku. Dyskomfort spowodowany jest nadprodukcją prostaglandyn – za powstanie tych substancji odpowiada progesteron. Prostaglandyny wydzielane w nadmiarze mogą skutkować silne skurcze macicy i dodatkowo uwrażliwić organizm na odczuwanie bólu. Wtórne bolesne miesiączki to bardziej skomplikowana kwestia, gdyż mówimy o nich w momencie współistnienia jednostek chorobowych takich jak endometrioza, niedoczynność tarczycy czy różnego rodzaju anomalie w budowie macicy. Tu wiek nie ma większego znaczenia, bardziej kwestie biologiczne odgrywają w tym przypadku podstawową rolę.

Bolesne miesiączki – objawy

Głównym objawem przykrych dolegliwości kobiecych związanych z tym momentem cyklu są boleści w dole brzucha. Nierzadko towarzyszą im nudności, wymioty, biegunka. Zaburzenia nastroju to również jedna z konsekwencji bolesnego miesiączkowania – złość, płaczliwość, zaburzenia koncentracji. Ponadto pogorszeniu może ulec stan cery, włosów oraz paznokci.

Jak leczyć?

Gdy mamy do czynienia z bolesnymi menstruacjami możemy zastosować domowe sposoby lub skorzystać ze środków dostępnych w aptece. W wypadku tej pierwszej grupy metod najczęściej wymieniana jest ciepła kąpiel, na przykład z dodatkiem olejków, lekkostrawna dieta przy wykluczeniu potraw ostrych bądź ciepłe okłady i masaże. Jeżeli powyższe zabiegi nie przynoszą skutków możemy postawić na apteczne medykamenty. Niebywałe rezultaty uzyskamy dzięki lekom, których substancją czynną jest deksketoprofen (Dexak, Ketesse 25). Deksketoprofen wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, hamuje proces wytwarzania się prostaglandyn.Gdy pomimo zastosowanej kuracji bóle nie ustępują należy koniecznie odwiedzić lekarza, aby ustalił on źródło problemu i poprowadził dalsze leczenie.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl