Jak sprawdzić rzetelność wykonawcy prac budowlanych przed podpisaniem umowy?


Jak sprawdzić rzetelność wykonawcy prac budowlanych przed podpisaniem umowy?
2019-06-13
Budowa domu to dla wielu osób życiowy projekt, a więc warto zadbać o to, aby wykonany był jak najlepiej. Wykonanie prac budowlanych i wykończeniowych warto więc zlecić firmie, która zagwarantuje nam rzetelne i zgodne ze sztuką budowlaną wykonanie usług.

Jak zatem sprawdzić rzetelność wykonawcy przed przystąpieniem do umowy? Jak skonstruować tę umowę, żeby zadbać o swoje interesy? O czym jeszcze warto pamiętać?



Jak sprawdzić wykonawcę zanim podpisze się umowę?

Według polskiego prawa firmę budowlaną może prowadzić absolutnie każdy. Nie trzeba posiadać uprawnień, ani nawet nie ma wymogu zatrudniania specjalistów. Dotyczy to większości prac związanych z budową domu. Wyjątek stanowi tutaj instalacja gazowa, do wykonania której potrzebna jest stosowna licencja. Wychodzi na to, że właściwie nie mamy żadnej gwarancji, że firma, którą chcemy zatrudnić do budowy domu, spełni nasze oczekiwania dotyczące rzetelności, jakości i bezpieczeństwa.

Zanim więc podpiszemy umowę z danym wykonawcą, w pierwszej kolejności sprawdźmy inne realizacje danej firmy. Dobra firma budowlana może pochwalić się swoimi realizacjami i chętnie udostępnia referencje swoich klientów po wykonanej usłudze.. Wykonawca powinien móc wskazać, jakie budynki jego firma wykonała wcześniej i podać ich adresy. Można wtedy poprosić właścicieli budynków o rozmowę i opinię na temat danej firmy. Takich rozmów warto przeprowadzić kilka i nie kierować tylko jedną opinią. Jeżeli wykonawca nie chce wskazać zbudowanych przez siebie budynków, albo nie ma doświadczenia, warto zastanowić się nad wyborem innego.

Dobrym pomysłem jest również skonsultowanie się z opiniami ludzi na temat danej firmy w internecie. Poszukując wystarczająco długo można znaleźć informacje na temat każdej firmy i dotrzeć do jej klientów. Ze względu na częste kontakty, informacje o firmach budowlanych powinni mieć również lokalni sprzedawcy materiałów budowlanych. Od nich często można uzyskać informacje odnośnie tego, czy firma realizuje projekty w danej technologii.

Na pewno nie warto kierować się reklamami, niezależnie od tego, gdzie są umieszczone. Reklamę może wykupić każdy kogo na to stać i żaden wydawca pisma czy właściciel serwisu internetowego nie weryfikuje kompetencji ogłaszających się firm.



O czym jeszcze warto pamiętać?

Decydując się na daną firmę warto wiedzieć, czy zatrudnia ona własnego kierownika budowy. Dobrym pomysłem jest bowiem zlecenie kierownictwa osobie niezależnej posiadającej odpowiednie kompetencje, która w sposób obiektywny będzie weryfikowała postęp prac.

Osobną sprawą jest kwestia samej umowy. Tutaj powinno się pamiętać o najprostszych zasadach. Jeżeli w umowie na przykład mowa jest o wykonaniu przez firmę prac do jakiegoś stanu budynku, na przykład stanu surowego zamkniętego, należy koniecznie sprecyzować jej zapisy. Wiele stosowanych w budownictwie terminów nie ma jasnych definicji i pozostawia szerokie pole do interpretacji. Aby zatem uniknąć sytuacji konfliktowych, należy przygotowywać umowy jak najbardziej szczegółowe. Ponadto umowa powinna wskazywać terminy wykonania prac w sposób jasny i niepodważalny. W przeciwnym razie może się okazać, że firma będzie zwlekać z zakończeniem danego etapu, a my nie będziemy mieli podstaw prawnych, aby dochodzić z tego tytułu swoich roszczeń.


Artkuł przygotowany we współpracy z Creditstar.pl oferującym szybkie pożyczki online

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl