Jak Szwajcaria osiągnęła sukces? Idee dla Polski


2016-11-24
28 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się polsko-szwajcarska debata, podczas której eksperci będą próbowali wyjaśnić dlaczego to Szwajcaria odniosła sukces, czy i jak utrzyma swoją pozycję lidera światowych rankingów innowacyjności oraz czego Polska może się od niej nauczyć.

Sukces przedsiębiorczości i polityki gospodarczej Szwajcarii rozkwita na bazie otwartości na różnorodność, braku obaw przed popełnianiem błędów i pokorze wobec znakomitych osiągnięć. Historia Szwajcarii to opowieść o sukcesie, od średniowiecznej ubogiej, górskiej społeczności do znakomicie prosperującego społeczeństwa, którego przedsiębiorczość stoi za wieloma innowacyjnymi ideami i zdumiewającymi wynalazkami. Choć powszechne są skojarzenia Szwajcarii z konkretnymi produktami, jak zegarki, czekolada czy bankowość, to jednak sukces szwajcarski wynika z faktu, w jaki rozmaite wynalazki i innowacje są ze sobą powiązane. Sfery szwajcarskiej innowacyjności od turystyki, przemysłu spożywczego, przez inżynierię, technologię medyczną, produkcję środków chemicznych i farmaceutyków po bankowość, ale także architekturę i budownictwo, na zegarkach wcale nie kończąc cechuje niezwykłe zróżnicowanie.

W dobie globalizacji, jedną z najbardziej kluczowych kwestii dla państw i narodów jest umiejętność reagowania na kryzysy. W tej sferze niewielkie rozmiary państwa wyznaczają nie tylko zakres rządowej interwencji, ale także sprzyjają silniejszym więzom solidarności społecznej. W zakresie konsekwentnej od stuleci polityki otwartości na imigrantów, Szwajcaria może stanowić wzór, jak integrować różnorodność, jak asymilować potencjał techniczny i wzorce z różnych kultur, wielu narodowości. W takich warunkach korzyści społeczne  takie jak stabilność cen, bezpieczeństwo i nienaruszalność praw własności  mają niezwykle istotne znaczenie, by zapewnić przedsiębiorcom stabilną podstawę do podejmowania decyzji.

 Doskonale mechanizmy te i zależności opisane zostały w książce R.Jamesa Breidinga pt:„Swiss Made - czyli nieznana historia szwajcarskiego sukcesu", której publikacja jest wyśmienitym pretekstem do dyskusji nie tylko o historii sukcesu, ale przede wszystkim o wyzwaniach, jakie mają przed sobą Szwajcarzy, a także o sztuce naśladowania i adaptacji sprawdzonych wzorców przez Polaków.

W kontekście rozwoju polskiej gospodarki i podnoszenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw warto zwrócić uwagę na zagadnienie akumulacji i asymilacji wiedzy. Szwajcarzy najlepiej rozumieją, że konkurencyjność narodów zależy od zdolności do tworzenia innowacji i zwiększania produktywności, bazując na unikatowych doświadczeniach historycznych i wyjątkowych cechach narodowych. Czy powinniśmy im zazdrościć? Raczej naśladować. Zagadnienia związane z konkurencyjnością państw i przedsiębiorstw doskonale wpisują się w tematykę gorących w naszym kraju dyskusji o modelu edukacji, rozwoju i kształcenia specjalistycznych kadr oraz współpracy nauki z biznesem czy wspieraniu innowacji. Wiele cennych sugestii zawiera wydana niedawno błyskotliwa analiza szwajcarskiego systemu gospodarczego pióra Wolfganga Koydla, znanego niemieckiego dziennikarza i zagranicznego korespondenta Süddeutsche Zeitung pt.:"Możesz być bogaty- czyli jak Szwajcarzy osiągnęli sukces gospodarczy", której polska premiera jest kolejnym pretekstem do dyskusji o tym,czy Szwajcarzy obdarzeni są szczególnymi cechami, które wpływają na sukces ekonomiczny czy też zdolność bogacenia się dziedziczą z pokolenia na pokolenie?

Wszystkich zainteresowanych poznaniem istoty szwajcarskiego sukcesu i poszukujących konstruktywnych rozwiązań dla Polski, zapraszamy w imieniu Organizatorów: Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej, Ambasady Szwajcarii oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju do udziału w debacie „Jak Szwajcaria osiągnęła sukces? Idee dla Polski". Debata odbędzie się 28 listopada w godz. 11.00-13.00, w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

 

Szczegółowy plan debaty oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie www.debata.swisschamber.pl

Nadesłał:

BiznesTuba.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl