Jak szybko zwalczyć przeziębienie? Kilka istotnych porad


2018-12-11
W czasie jesieni i zimy nasze organizmy narażone są na infekcje górnych dróg oddechowych. Dolegliwości (ból gardła, kaszel, katar) utrudniają codzienne funkcjonowanie obniżając tym samym komfort życia. Leczenie przeziębień nie należy do skomplikowanych, jednak ważne by wiedzieć jak to robić.

Przeziębienie – główne objawy oraz przyczyny

Przeziębienie zalicza się do grupy schorzeń, które niekoniecznie wymagają diagnozy lekarskiej. Charakteryzuje je przede wszystkim wystąpienie nagłego nieżytu nosa, bólu gardła oraz kaszlu. Objawami współtowarzyszącymi bywa spadek samopoczucia, zmęczenie, utrata łaknienia, bóle mięśniowe. Wirusy odpowiedzialne za spowodowanie przeziębienia przenoszone są drogą kropelkową. Oznacza to, że możemy się nimi zarazić podczas kontaktu z osobą chorą, gdy ta kaszlnie, czy kichnie w naszej obecności. Do zachorowania dochodzi także podczas chłodnych dni w roku, kiedy to nieodpowiednio dopasujemy strój wyjściowy do warunków pogodowych.

Ból gardła – jak sobie z nim radzić?

Jednym z najbardziej frustrujących objawów w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych jest ból gardła. Utrudnia on spożywanie posiłków, a nawet zwyczajne przełykanie śliny. Co na ból gardła powinniśmy stosować? Jedna z opcji to domowe metody. Do tych zaś należą płukanki ziołowe, na przykład z rumianku, tymianku lub szałwii, czosnek (będący najpopularniejszym antybiotykiem pochodzenia naturalnego), herbata z miodem. Dzięki zastosowaniu powyższych sposobów nawilżymy gardło oraz wspomożemy organizm przy dochodzeniu do zdrowia. Nie zawsze jednak wystarczy wykorzystanie „babcinego” remedium. Niekiedy jesteśmy zmuszeni zasięgnąć porady farmaceuty, który doradzi, co na ból gardła warto zażyć. Rynek obfituje w różnego rodzaju medykamenty i dzięki temu mamy do wyboru m.in. pastylki do ssania, spraye, syropy. Biorąc pod uwagę potrzeby nie tylko chorych dorosłych, ale też dzieci – często niechętnych do brania leków – coraz więcej firm farmaceutycznych proponuje preparaty o rozmaitych smakach.

Gdy nie pomogą lekarstwa dostępne bez recepty należy koniecznie odwiedzić specjalistę by to on stwierdził, co na ból gardła będzie pomocne w naszym przypadku.

Profilaktyka przeziębień

Przeziębieniu możemy zapobiegać chociażby suplementując witaminę C bądź cynk w ciągu roku, dbając o ograniczenie czynników stresogennych (w nadmiarze mogą powodować spadek odporności) oraz dbając o ubranie adekwatne do temperatury na zewnątrz.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl