Jak ubezpieczyć pracownika?


2011-05-06
Jakie ubezpieczenia grupowe na życie są najczęściej wybierane przez pracodawców? Na co właściciele małych i średnich firm powinni zwrócić uwagę decydując się na objęcie ochroną ubezpieczeniową swoich pracowników?

Elastyczność
Ubezpieczenie grupowe na życie powinno być elastyczne i mieć możliwość modyfikowania zakresu ochrony w zależności od sytuacji w jakiej aktualnie znajduje się firma. Przykładem takiego produktu jest polisa grupowa „Razem w ING”, która pozwala na podzielenie grupy ubezpieczonych pracowników na podgrupy, z których każda może mieć ustalony inny zakres umów dodatkowych lub inne sumy ubezpieczenia. Punkt ciężkości jeśli chodzi o najważniejsze aspekty ubezpieczenia na życie, jest różny w zależności od charakteru pracy danej osoby. W przypadku polisy dla pracowników wykonujących pracę biurową, istotna jest możliwość objęcia ubezpieczeniem rodziny – dzieci, małżonka czy partnera. Natomiast w przypadku pracowników, wykonujących pracę fizyczną, zwłaszcza jeśli wiąże się ona z potencjalnymi zagrożeniami zdrowia lub życia, ważniejsze jest ubezpieczenie obejmujące wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe wypadki. Dzięki elastycznej polisie, w ramach jednej umowy, pracodawca możne ubezpieczyć wszystkich pracowników posiadających różne potrzeby. 

Kompleksowość
Właściciele małych i średnich firm wybierając ubezpieczenie dla swoich pracowników powinni szukać rozwiązań, które zapewniają kompleksową ochronę. Przykładowo polisa „Razem w ING” gwarantuje wsparcie finansowe w różnych sytuacjach życiowych, takich jak wypadek, ciężka choroba, pobyt w szpitalu lub operacja. Wybierając polisę grupową na życie, właściciel firmy powinien upewnić się, czy zabezpiecza ona finansowo członków rodziny w przypadku śmierci pracownika, przy jednoczesnym zwolnieniu pracodawcy z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej. Pozwala to na zapewnienie rodzinie pracownika wypłaty świadczenia, bez narażania firmy na dodatkowe, często bardzo wysokie koszty.  

„Warto także sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje przypadek wystąpienia trwałego inwalidztwa. W takiej sytuacji oprócz wypłacenia po zdarzeniu wysokiego odszkodowania, ubezpieczyciel płacił również pracownikowi świadczenie miesięczne przez okres pięciu lat” – tłumaczy Katarzyna Tekieli, Kierownik Działu Obsługi Polis Klientów Korporacyjnych ING Życie. 

Jakość obsługi
Równie ważna, jak zakres ubezpieczenia i elastyczność oferty, jest jakość serwisu świadczonego przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Proces określenia ryzyka oraz wdrożenia kompleksowego systemu ubezpieczeniowego powinien przebiegać sprawnie oraz szybko. Istotny jest również czas reakcji towarzystwa na pojawiające się zdarzenia. W sytuacji gdy wystąpił wypadek, szybka realizacja i wypłata świadczenia jest priorytetem zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika oraz jego rodziny. Wybierając grupowa plisę na życie warto zwrócić uwagę również na ten aspekt. 

Finansowanie
Decydując się na grupowe ubezpieczenia na życie właściciel firmy powinien przeanalizować kwestię płatności za usługę. To czy pracodawca zamierza całkowicie finansować ubezpieczenia swoim pracownikom jest uzależnione od wewnętrznej polityki danego przedsiębiorstwa. Jeśli pracodawca traktuje tego typu świadczenie, jako narzędzie motywacyjne, to tym samym decyduje się na regulowanie należności za składki swoich pracowników. Bardzo często jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż podwyżka. Przykładowo polisa „Razem w ING Życie” zapewnia ochronę już od 25 zł miesięcznie. W przypadku grup o zróżnicowanym zakresie ubezpieczenia, stosowana jest czasem praktyka, która polega na pokryciu przez pracownika różnicy stawki ubezpieczenia. Również w przypadku zakończenia umowy grupowej każdy pracownik ma możliwość samodzielnego kontynuowania ubezpieczenia.

Nadesłał:

Multi_Communications

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl