Jak wpoić dziecku dobre nawyki żywieniowe?
Kalendarzowe lato trwa w najlepsze. Największe upały nadal przed nami. W związku z tym wiele mam zaczyna zadawać sobie pytanie – czy dopajać niemowlę i czym poić dziecko w gorące dni?
Wyłączne karmienie piersią a podawanie wody
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. W pojęciu „karmione” zawiera się tutaj również „pojone” – pokarm mamy zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka na tym etapie rozwoju, także gasi jego pragnienie. Warto zaznaczyć, że kobiece mleko składa się przede wszystkim z wody, która stanowi główny rozpuszczalnik wszystkich składników pokarmu i nawadnia organizm dziecka[1]. „Nie ma potrzeby dopajania niemowlęcia, którego dieta opiera się wyłącznie na mleku mamy. Podczas letnich miesięcy dziecko być może będzie chciało być przystawiane do piersi jak najczęściej – prawdopodobnie będzie to związane właśnie z jego potrzebą zaspokojenia pragnienia, nie zaś z uczuciem głodu” – tłumaczy Anna Sobolewska-Wawro, specjalista ds. żywienia edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.
Czysta woda zdrowia doda
Dzieci, których jadłospis jest już urozmaicony, powinny być uczone gaszenia pragnienia wyłącznie wodą. To ona najlepiej się do tego nadaje. To ważne, bowiem nawyki żywieniowe ukształtowane w okresie 1000 pierwszych dni życia mają dużą szansę na przetrwanie aż do dorosłości. Warto nauczyć dziecko picia wody jak najwcześniej – z pewnością zaprocentuje to na przyszłość. Wody nie należy dosładzać, a także zastępować sokami. Maluchowi nie należy podawać także czarnej czy zielonej herbaty, ze względu na wysoką zawartość teiny. Rodziców nie powinny także zmylić „wody” smakowe – pomimo swojej przejrzystości to tak naprawdę słodzone napoje, o czym informują etykiety. Właśnie dlatego od samego początku warto przyzwyczaić dziecko do picia wody zamiast słodkich napojów czy soków. Ważne wówczas, by woda przeznaczona dla dziecka była czysta i bezpieczna.
O podawaniu wody najmłodszym przypomina również kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni życia – nowe, innowacyjne narzędzie dla rodziców, łączące zalecenia żywieniowe dla dzieci od urodzenia aż do 3. roku życia. Kalendarz jest dostępny na stronie www.1000dni.pl – dzięki jego interaktywnej formie rodzice mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat konkretnych zaleceń przedstawionych w dokumencie, przechodząc do artykułów edukacyjnych.
Jaką wodę wybierać dla dziecka[2]? · Dla malucha optymalnym wyborem jest woda źródlana bądź mineralna niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa – warto zatem przyglądać się etykietom wód butelkowanych, ponieważ nie wszystkie są odpowiednie dla małego dziecka. · Wodę powinno się przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu. · Po otwarciu butelki wodę należy zużyć w ciągu 24 godzin. · Nie należy podawać dziecku wody ze studni – ze względu na duże ryzyko jej zanieczyszczenia azotanami i azotynami z wód gruntowych! |
[1] Mikulska A., Szajewska H., Horvath A., Rachtan-Janicka J., Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
[2] Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.