Jak zamontować drzwi wewnętrzne?


2016-07-20
Po długich poszukiwaniach w końcu udało Ci się znaleźć i kupić mieszkanie marzeń. Odbiór właśnie dobiegł końca, a w ręce trzymasz klucze do własnego M. Ekipa budowlana została już umówiona, płytki, panele, kolory są już wybrane i nagle okazuje się, że trzeba pomyśleć jeszcze o drzwiach…

Bez drzwi ani rusz

Wiele osób zainteresowanych kupnem mieszkania nie ma na co dzień dużej styczności z branżą budowlaną. Z tego względu wiele kwestii technicznych jest dla nich zupełnie nowa. Oczywiście istnieje możliwość kupienia mieszkania wykończonego “pod klucz”, jednak w Polsce wybiera je zaledwie 10% osób. Zdecydowana większość decyduje się na stan deweloperski, który jest średnio o 600-1000zł/m2 tańszy i daje możliwość samodzielnej aranżacji wnętrz. W przeważającej części mieszkań oddanych do użytkowania będą zatem rozprowadzone wszystkie instalacje oraz wykonane tynki i wylewki. Montaż drzwi wewnętrznych w standardzie to jednak zdecydowana rzadkość.

Na progu aranżacji mieszkania

Producenci zalecają montaż drzwi wewnętrznych już po wykonaniu wszystkich robót wykończeniowych, które mogłyby spowodować ich uszkodzenie lub zarysowanie. Jednak niezależnie od tego, czy zatrudnimy do tego zadania fachowców, czy zdecydujemy się na samodzielny montaż, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Wstępną i najbardziej podstawową z nich, jest oczywiście pomiar luki drzwiowej.

Standardowa stolarka drzwiowa wpisuje się w wymiary 70, 80 lub 90 cm, przy czym dopuszczalne są także drzwi wąskie o szerokości 60 cm oraz szerokie na 100 cm. - tłumaczy Joanna Lisowska, przedstawiciel firmy UNIPROFIL. Mierząc szerokość otworu drzwiowego, należy pamiętać również, że powinien on być o 8-10 cm szerszy, niż skrzydło drzwi. Ważny jest także dokładny pomiar grubości ścian oraz sprawdzenie ich przekątnych, które to wymiary są niezbędne do prawidłowego doboru ościeżnic. - dodaje.

Wymiary sprawdzone, czas na ościeżnice

W zakupionym komplecie drzwi znajdziemy najczęściej ościeżnice do samodzielnego połączenia, by ułatwić ich transport bez uszkodzeń. Kolejnym krokiem jest oczywiście umieszczenie ich w otworze na drzwi, ustabilizowanie za pomocą klinów drewnianych lub plastikowych oraz sprawdzenie pionu. Następnie, między pionowe elementy zaleca się wstawienie 3-4 rozpórek, by ościeżnica trzymała się stabilnie i nie wypaczyła się w czasie piankowania. Przed przystąpieniem do prac warto zabezpieczyć profile drzwi i istotne elementy stolarki, natomiast do montażu ościeżnic należy używać pianki niskoprężnej.

 

-       Po wyschnięciu pianki można usunąć kliny, uzupełnić luki, dociąć niepotrzebnie wystające elementy pianki oraz założyć listwy maskujące wokół ościeżnic. Warto wykończyć również łączenia listw ze ścianą akrylem lub silikonem budowlanym w kolorze drzwi. - mówi przedstawiciel marki Uniprofil.

Miejsce przygotowane, można zakładać drzwi?

Zanim jednak drzwi zawisną na zawiasach, trzeba jeszcze sprawdzić wysokość skrzydeł, które niejednokrotnie wymagają przycięcia. Najlepiej nadaje się do tego pilarka stołowa, która nie postrzępi drzwi i zapewni równą linię cięcia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by nie naruszyć różnego rodzaju szczelin wentylacyjnych, szczególnie w drzwiach łazienkowych lub kuchennych.

Na koniec zostaje już tylko regulacja zawiasów, zawieszenie na nich skrzydła drzwiowego i sprawdzenie płynności otwierania oraz zamykania. Całość dopełni montaż wkładki, klamki i szyldu, który jednak zazwyczaj nie jest skomplikowany. Należy przy nim jednak uważać, by nie zarysować drzwi.

Montaż nie jest trudny, o ile kupimy stolarkę odpowiedniej jakości i zastosujemy się do wskazówek producenta. Dlatego warto poświęcić czas by wybrać odpowiednie drzwi, to w końcu one otwierają się na nowe życie we własnych czterech kątach.

Nadesłał:

katarzynabarton

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl