Jak złagodzić objawy odstawienia nikotyny?


2019-04-19
Rzucanie palenia dla większości osób jest rzeczą nad wyraz trudną. Pierwsze podejście bardzo często kończy się fiaskiem, a odniesienie sukcesu wiąże się z niemałym i pracochłonnym wysiłkiem. Odstawienie nikotyny niesie za sobą także liczne, uciążliwe oraz trudne do przezwyciężenia objawy.

Odstawienie nikotyny i objawy temu towarzyszące

Rzucanie palenia wiąże się z dwoma rodzajami reakcji naszego organizmu, czyli psychiczną oraz fizyczną. Jedną z częściej pojawiających się dolegliwości jest ból głowy oraz zatok, który występuje głównie u wieloletnich palaczy. Ponadto, charakterystycznym objawem jest także wzmożony i uporczywy kaszel, który oznacza, że nasze płuca zaczęły proces oczyszczania się ze szkodliwych związków. Rzucanie palenia wiąże się także z zawrotami głowy, problemami z zasypianiem, zwiększoną drażliwością oraz osłabioną koncentracją. Są to reakcje bardzo częste, które występują u ponad 60% palaczy walczących z nałogiem.

Wszystkie z wymienionych objawów są objawami przejściowymi, których okres trwania i stopień nasilenia jest sprawą indywidualną. Mogą one trwać zarówno dwa tygodnie (pierwsze dwa tygodnie to dla większości najtrudniejszy czas), jak i utrzymywać się nawet miesiąc.

Sposoby na rzucenie palenia oraz złagodzenie objawów mu towarzyszących

"Jak rzucić palenie?" Te pytanie po pewnym czasie zadaje sobie większość palaczy. Zerwanie z nałogiem przy pierwszej próbie udaje się nielicznym. W pozostałych przypadkach walka ta może trwać znacznie dłużej i opierać się na licznych wzlotach i upadkach. Zarówno samo podejście do rzucania palenia, jak i następnie radzenie sobie z jego objawami jest w pełni zależne od naszej psychiki, nastawienia oraz silnej woli.
1. Przy rzucaniu palenia bardzo ważna jest odpowiednia motywacja, taka jak kwestie zdrowotne czy finansowe. Musimy znaleźć mocny argument, który zmusi nas do zaprzestania palenia papierosów. Pierwsze dni mogą być trudne, jednakże uciążliwe objawy miną, dlatego też zawsze myśl o korzyściach zdrowotnych związanych z wygraniem z nałogiem!

2. Zastanów się nad tym, jakie sytuacje kojarzą ci się z papierosem oraz w jakich momentach najczęściej palisz. W tym przypadku każdy palacz powinien sam znaleźć odpowiedni zamiennik. Gdy np. palenie jest reakcją na stres warto zamiast tego zapoznać się z ćwiczeniami relaksującymi, technikami oddychania lub też zaopatrzyć się w specjalne piłeczki do zgniatania.

3. Jeszcze przed rozpoczęciem walki z nałogiem wprowadź jak najwięcej nowych aktywności do swojego dnia. Wysiłek fizyczny czy nowe hobby to sposób na zajęcie czasu i odwrócenie myśli od palenia. Z całą pewnością już po krótkim czasie zauważysz znaczną poprawę samopoczucia.

4. Jeśli osoby w Twoim otoczeniu również palą, poproś ich o nie robienie tego w Twojej obecności.
 
5. Małymi krokami do celu! Nagradzaj się za każdy dzień bez papierosa. "Dzisiaj nie zapalę" jest dużo prostsze niż "Już nigdy więcej nie zapalę".

6. Schowaj lub wyrzuć wszelkie zapalniczki, popielniczki i inne gadżety kojarzące się z paleniem.

7. Jeśli nałóg towarzyszył Ci podczas wyjść do pubów czy też na imprezach, na początkowym etapie warto ograniczyć te formy rozrywki.
 
8. Rzucanie palenia często niesie za sobą problemy z koncentracją, dlatego też najlepiej podjąć się tego zadania w okresie mało dla nas wymagającym np. podczas wakacyjnego urlopu.

9. Gdy zacznie męczyć Cię intensywny kaszel należy zaopatrzyć się w tabletki do ssania oraz środki wykrztuśne, a także pamiętać o nawadnianiu organizmu dużą ilością wody.
 
Środkami łagodzącymi głód nikotynowy oraz dającym mniejszą satysfakcję z wypalonego papierosa jest cytyzyna (rzucanie palenia trwa około 25 dni) oraz nikotynowa terapia zastępcza, będąca procesem dłuższym, trwającym nawet do kilkunastu tygodni. Nikotynowa terapia zastępcza polega na stosowaniu nikotyny w różnych formach oraz stężeniach (pastylki, inhalatory, gumy, plastry). Wraz z upływem czasu zmniejsza się dawkę dostarczanej organizmowi nikotyny, aż do jej całkowitego wyeliminowania. 

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl