Jaką wannę wybrać?


Jaką wannę wybrać?
2010-06-30
Wybór wanny to niezwykle istotny etap projektowania łazienki. Od tego jaką wannę wybierzemy będzie zależał komfort naszej kąpieli. Ważny jest zarówno rodzaj materiału, z którego wanna jest wykonana, jej kształt i wielkość.

Zapewni chwilę odprężenia po ciężkim dniu, odrobinę luksusu z rozkoszowania się urokami wodnej kąpieli, ochłodę w czasie upałów - wanna to dla wielu z nas najważniejszy element w łazience. Właśnie dlatego przed jej zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jaką powierzchnię możemy przeznaczyć na wannę? W którym miejscu łazienki najlepiej ją umieścić? Jakie są nasze indywidualne wymagania odnośnie jej funkcjonalności?

Przestrzeń dobrze ukształtowana

Często marzymy o dużej wannie, w której można się zanurzyć i swobodnie wylegiwać - bez pośpiechu celebrując rytuał kąpieli. Marzenia trzeba jednak skonfrontować z rzeczywistością, dopasowując wielkość i kształt wanny przede wszystkim do powierzchni łazienki. Przed zakupem trzeba rozplanować przestrzeń pomieszczenia i dokonać niezbędnych pomiarów. Następnie wybieramy optymalny kształt wanny. W małych łazienkach, ze względu na oszczędność miejsca, preferowane są wanny prostokątne lub narożne-niesymetryczne. W dużych, możemy eksperymentować zarówno z kształtem wanny, jej wielkością, jak i umiejscowieniem – ogranicza nas jedynie wyobraźnia. W takich łazienkach wyjątkowo efektownie prezentują się wanny wolnostojące, a także o kształcie okrągłym i owalnym, ale tak naprawdę wybierać możemy spośród całej różnorodności dostępnych na rynku modeli. Swoboda, jaką daje przestrzeń oraz odrobina kreatywności pozwolą nam z łatwością przemienić takie pomieszczenie w nowoczesny salon kąpielowy.

Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, można skusić się także na zakup wanny dwuosobowej. Przykładem takiego rozwiązania jest Crown Lux marki Excellent. Ekskluzywna, duża wanna sprawdzi się jako wygodne rozwiązanie dla par lubiących wspólne kąpiele. Warto pamiętać, iż rozmiar wanny to nie jedyny element wpływający na komfort kąpieli. Równie ważny jest sposób jej wyprofilowania, a także dodatkowe wyposażenie. Dobrze jeśli posiada ona półeczkę na kosmetyki, zagłówki, wygodne siedziska, metalowe uchwyty oraz podłokietniki i antypoślizgowe dno. Istotny jest także rodzaj materiału, z którego wanna jest wykonana.

Czysta przyjemność kąpieli

Na rynku dostępne są wanny stalowe, żeliwne i akrylowe. Jednak te ostatnie, ze względu na swoje właściwości, cieszą się obecnie największą popularnością. Akryl jest ciepły i przyjemny w dotyku. Lity akryl zapewnia dodatkowo idealnie gładką powierzchnię, która przez wiele lat nie odbarwia się, a także ułatwia utrzymanie czystości i higieny. Materiał ten ma właściwości izolacyjne, dzięki czemu – w przeciwieństwie np. do wanien stalowych - długo utrzymuje stałą temperaturę wody. Wanny akrylowe są najlżejsze ze wszystkich rodzajów wanien, co ułatwia ich transport i montaż. Dzięki właściwościom dźwiękochłonnym, nalewanie wody nie powoduje hałasu. -„Gładka i przyjemna powierzchnia wanny akrylowej może być jednak podatna na zarysowania i uderzenia. Wybierajmy więc wanny wzmocnione np. żywicą poliestrową z włóknem szklanym lub wykonane z litego akrylu. Kupując wannę, zapytajmy też czy producent udziela gwarancji na trwałość barwy powłoki akrylowej” - radzi Mariusz Mleczko, kierownik działu produkcji Hydromasaży Excellent.

Wanna, która może więcej

Amatorzy ekskluzywnych kąpieli powinni zastanowić się nad zakupem wanny z hydromasażem. Dzięki niej, w każdej domowej łazience może powstać wyjątkowe centrum relaksu i odnowy biologicznej. Funkcje dostępnych na rynku hydromasaży rozwijają się bardzo szybko, stwarzając nam coraz bardziej zaawansowane możliwości rozkoszowania się urokami wodnej kąpieli. Przykładem może być system DISCOVERY marki Excellent – dzięki któremu możemy korzystać m.in. z masażu wodnego, powietrznego, kąpieli ozonowej, a także terapii światłem zwanej chromoterapią. Zalety chromoterapii, czyli dobroczynnych właściwościach kolorów i światła znano już przed wiekami w Chinach i Egipcie. Zauważono bowiem, że konkretne barwy mają pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie (pobudzają lub uspokajają), ale pomagają w wielu dolegliwościach. Warto przy tym dodać, że aby chromoterapia była była skuteczna potrzebne jest mocne, intensywne światło, które można uzyskać poprzez zastosowanie bardzo jasnych, nowoczesnych diod POWER LED w systemach oświetlenia wanien. Z kolei zastosowanie w wannach z hydromasażem ozonu pozwala osiągnąć dodatkowe korzyści dla skóry, m.in.: dotlenienie i nawilżenie, redukcję cellulitu i zmarszczek oraz przyspieszenie regeneracji komórek. Bakteriobójcze właściwości ozonu sprzyjają dodatkowo właściwej higienie hydromasażu.

Nowoczesna wanna z hydromasażem może być ponadto wyposażona w szereg funkcji ułatwiających jej użytkowanie, np. podgrzewacz wody (utrzymujący stałą temperaturę podczas kąpieli) oraz automatyczny system dezynfekcji - samoczynnie przeprowadzający ten proces.  -Pamiętajmy, że pełen komfort rozkoszowania się luksusową kąpielą związany jest także z obsługą systemów hydromasażu, a także ich konserwacją i utrzymaniem w czystości na co dzień. Idealnie jest, jeśli nie są to czynności  skomplikowane, zajmujące zbyt dużo czasu. Decydując się na zakup wanny z hydromasażem, zwracajmy więc uwagę na dodatkowe funkcje ułatwiające utrzymanie higieny i zapewniające bezpieczeństwo. Ważny jest także proces odprowadzania zużytej wody. Jednym z najlepszych obecnie rozwiązań w tym zakresie jest system rur sztywnych. Zapobiegają one powstawaniu zastojów wody, w których mogą mnożyć się szkodliwe drobnoustroje” - podkreśla Mariusz Mleczko.

Nadesłał:

PRS

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl