Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Nadciśnienie tętnicze to choroba polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia krwi w układzie naczyń krwionośnych. Mimo że jest to choroba występująca u osób w średnim wieku lub starszych, objawy mogą wystąpić już u osób młodych.
Nadciśnienie tętnicze w każdym przypadku wymaga leczenia i regularnych pomiarów wysokości ciśnienia. Przyczyny ciśnienia tętniczego mogą być różne, a sama choroba może mieć charakter pierwotny lub wtórny. W pierwszym przypadku bardzo trudne jest wskazanie przyczyny zwiększonego ciśnienia, natomiast w drugim nadciśnienie tętnicze związane jest z występowaniem innej choroby. Nadciśnienie tętnicze pierwotne może wynikać nadwagi lub otyłości, braku aktywności fizycznej, a także nadużywania alkoholu i palenia papierosów. Nie bez znaczenia są również czynniki genetyczne – większe ryzyko zachorowania jest u osób, w których rodzinie choroba już występowała.
Najczęstszym objawem podwyższonego ciśnienia są bóle głowy w okolicy potylicy i na skroniach, zawroty głowy i szum w uszach, kołatanie serca, nadpobudliwość i nerwowość oraz związane z tym zaburzenia snu. Rozpoznanie choroby następuje zwykle w wyniku dokonanego pomiaru ciśnienia tętniczego i przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, który ma na celu wykluczyć przyczyny mogące powodować chwilowe podwyższenie ciśnienia. Za oznakę nieprawidłowości uznaje się ciśnienie skurczowe wyższe niż 140 mmHg, a rozkurczowe wynoszące ponad 90 mmHg.
Leczenie nadciśnienia tętniczego wymaga stosowania leków hipotensyjnych, zmiany stylu życia, wprowadzenia do jadłospisu diety (często z mniejszą zawartością soli), a także regularnych pomiarów wysokości ciśnienia dokonywanych zarówno przez lekarza, jak i samodzielnie w domu. Regularnie i często wykonywane pomiary ułatwiają leczenie i utrzymywanie wysokości ciśnienia na prawidłowym poziomie. Dostępnych jest wiele rodzajów aparatów służących do pomiaru ciśnienia poza gabinetem lekarskim.
Ciśnieniomierze mechaniczne są trudne w obsłudze, ponieważ wymagają zastosowania aż trzech elementów: mankietu, zegara pomiarowego, słuchawek lekarskich. Jego stosowanie wymaga dużej wprawy od pacjenta, w przeciwnym razie dokonany pomiar może wskazywać nieprawidłową wartość. Nałożony na rękę mankiet należy wypełnić powietrzem, aby za pomocą stetoskopu i przy uwzględnieniu wartości wskazywanej przez zegar pomiarowy odczytać wartość ciśnienia sygnalizowaną przez puls. Ciśnieniomierze mechaniczne mogą być zarówno sprężynowe, jak i rtęciowe i zwykle stosowane są w placówkach medycznych, ze względu na skomplikowaną obsługę.
Częściej stosowane w warunkach domowych są ciśnieniomierze elektryczne, które składają się z mankietu oraz wyświetlacza pomiarowego, wskazującego wartość zmierzonego ciśnienia. Ze względu na miejsce dokonywanego pomiaru (miejsce zakładania mankietu), wyróżnia się aparaty nadgarstkowe i naramienne. Natomiast ze względu na sposób dokonywanego pomiaru aparaty te dzieli się na automatyczne i półautomatyczne. Różnica ta wynika tylko ze sposobu wypełniania mankietu przez powietrze. Aparaty automatyczne dokonują tego samoczynnie, natomiast półautomatyczne wymagają użycia pompki – w obu urządzeniach wartość dokonanego pomiaru pojawia się na wyświetlaczu.
Bez względu na rodzaj używanego aparatu należy mieć na uwadze, że wartość ciśnienia może zależeć od jakości wykonania pomiaru. Bardzo ważne jest prawidłowe wypełnienie mankietu powietrzem, przy czym nadmierne może być przyczyną wzrostu ciśnienia. W przypadku aparatów elektronicznych trzeba dodatkowo pamiętać o prawidłowym umieszczeniu membrany stetoskopu. Pomiary zawsze powinno się wykonywać o tej samej porze i nie należy na tej samej ręce zbyt szybko dokonywać powtórnego.
https://sklep.chde.pl/nadcisnienie/cisnieniomierze-automatyczne
Nadesłał:
blackppp
|
Wasze komentarze (1):
-
~Zygmunt, 2014-09-15 00:24:34
Osobiście polecam ciśnieniomierz na ramie OMRON M3. Kupiłem w maju. Ma duży wyświetlacz bardzo pomocne gdyż posiadam wadę wzroku, mierzy przy arytmi, potrzebowałem duży mankiet nie było problemu. Kupiłem w tym sklepie gdzie dużo mi doradzono, nie wychodziłem z domu ciśnieniomierz miałem na drugi dzień u siebie polecam http://pekamedical.pl