Jakie smaki będą dominowały w 2023? Eksperci McCormick znają odpowiedź!


2023-03-13
Eksperci firmy McCormick co roku przeprowadzają badania trendów smakowych na całym świecie. W ten sposób powstał kolejny już raport Flavour Forecast przedstawiający najmodniejsze wybory kulinarne na rok 2023. Co w nim znajdziemy?

Od ponad 20 lat zespół ekspertów McCormick, odpowiedzialnych m.in. za smaki produktów takich marek jak KAMIS czy Frank’s RedHot, podróżuje po świecie w poszukiwaniu inspiracji i prognozuje, jakie trendy w świecie smaku będą definiowały najbliższy rok. Ponad czterdziestu globalnych szefów kuchni, specjalistów kulinarnych, tropicieli trendów i technologów żywności z całego świata, wykorzystując własną wiedzę i pasję do smaku stworzyło 23. edycję raportu pełnego trendów i inspiracji, Flavor Forecast. Członkowie zespołu McCormick odbyli 5-miesięczną podróż w poszukiwaniu przyszłości świata kulinarnego, testując 300 smaków i odkrywając ponad 1000 trendów, aby  zaprezentować nam 3 główne trendy, które ich zdaniem w tym roku nie tylko warto wypróbować w swojej kuchni, ale które mają szansę odbić się szerszym echem w całej branży gastronomicznej.

 

Trend 1: Powrót tłuszczy pełnych smaku

Coraz częściej tłuszcz powraca do łask. Wykorzystują go w swoich potrawach zarówno szefowie kuchni, jak i konsumenci. Od roślinnych do zwierzęcych – tłuszcze nadają potrawom niezwykły smak i prawdziwie kremową konsystencję. Do naszego menu wracają również masła smakowe zarówno domowej roboty, jak i coraz częściej spotykane na półkach sklepowych. Ze względu na zmieniające się preferencje żywieniowe społeczeństw nieustannie poszukiwane są też wegańskie alternatywy, które pozwolą odwzorować przyjemny i kremowy smak tłuszczy zwierzęcych. Wiemy już na pewno, że doskonale sprawdzają się do tego pistacje i orzechy makadamia, a także masło z orzechów laskowych.

„Zmiana podejścia konsumentów z tłuszczofobii na jego akceptację, to dla kucharza wspaniała wiadomość. Tłuszcz to jeden z najbardziej wdzięcznych składników w kuchni! Z łatwością oddaje smak, a przy tym jest tak bardzo wszechstronny w zastosowaniu i potrafi zmienić oblicze wielu potraw, niezależnie od rodzaju kuchni.” – mówi Maciej Wawryniuk, doradca kulinarny marki KAMIS. - „Jeśli chodzi o ten trend to szczególnie polecam  wypróbować w domu carpaccio z pomidorem, grejpfrutem i masłem Yuzu Kosha oraz wegańską pastę carbonara.”

 

Trend 2: Francja na co dzień

To propozycja oparta na tradycyjnych francuskich składnikach i technikach. Łączy podstawy kuchni francuskiej z technikami lub specjałami z innych krajów. Kuchnia francuska nie jest już zastrzeżona tylko dla ekskluzywnych lokali i rygorystycznych zasad gastronomicznych. Staje się narzędziem do eksperymentowania z innymi potrawami, ponieważ konsumenci chcą dziś jeść bardziej fantazyjnie, unikając jednocześnie drogich i ekstrawaganckich metod. Duża część tego trendu to łączenie francuskich technik lub bazowych potraw, z kuchnią azjatycką. Ciekawe smaki uzyskamy również łącząc ją z produktami roślinnymi.

A co możemy wypróbować w polskich warunkach? Doradca KAMIS poleca Burgera z cebulą w stylu francuskim lub Galette z bakłażanem i gohujang.

 

Trend 3: Ponad ostrością

Ostatni trend ukazuje nam całą złożoność ostrych smaków. Różne składniki zmieniają miejsce odczuwania ostrości, czy czas utrzymywania się jej. Ten trend zdecydowanie wznosi nas poza ramy płaskiej pikantności, w głąb ostrości i uzupełniających ją składników. Przypomina, że postrzeganie ostrości jest doznaniem multisensorycznym i zachęca do spróbowania jeszcze bardziej ekstremalnych smaków, takich jak np. Yuzu Kosho, przyprawy łączonych kuchni wietnamskiej i Cajun, Seeni Sambol, Salsa Macha, Baza zupy Tom Yum, czy przyprawy Chongqing Mala. Produkty ostre i pikantne z roku na rok odnotowują coraz większe zainteresowanie i wzrost sprzedaży. Duża część ostrych dań i przypraw pochodzi z krajów azjatyckich, ale nie tylko. Kolebką ostrości jest również Meksyk.

„Żaden inny smak nie ma tak wielkiego potencjału jak pikantny. W połączeniu z odpowiednimi składnikami i technikami, profil ostrości może zostać zaprezentowany w taki sposób, że będziemy chcieli jeszcze.” – opowiada Maciej Wawryniuk i zachęca do wypróbowania w polskiej kuchni kanapki z chrupiącym kurczakiem Mala.

 

Smak roku

A jaki smak najbardziej oczarował podróżujący zespół McCormick? Za Smak Roku została przez nich uznana fuzja kuchni wietnamskiej i Cajun! To połączenie zostało zainspirowane rosnącym zainteresowaniem potrawami pochodzącymi z regionów azjatyckich. Ta eklektyczna mieszanka łączy wpływy kuchni francuskiej z ostrymi, nie stroniącymi od tłuszczu tradycyjnymi potrawami kuchni wietnamskiej i Cajun.

Przepisy na wspomniane dania oraz wiele więcej, z wykorzystaniem najnowszych trendów można znaleźć na stronie : https://www.mccormick.com/flavor-forecast-2023

Nadesłał:

m.myrlak

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl