Okiem eksperta: Sejm przyjął I Pakiet Deregulacyjny. Co to oznacza dla MŚP?


2025-04-30
Sejm RP przegłosował (24 kwietnia 2025 r.) Pierwszy Pakiet Deregulacyjny, czyli zestaw ponad 40 zmian prawnych, które mają uprościć prowadzenie działalności gospodarczej w kraju, szczególnie małym i średnim firmom (MŚP).

Wreszcie ruszamy z realną deregulacją polskiej gospodarki. Nowe przepisy to efekt pracy zespołowej i odpowiedź na potrzeby rynku – podkreślał Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii, podczas sesji parlamentarnej.

Jak zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac w Systim.pl, deregulacja daje przedsiębiorcom nowe narzędzia do sprawniejszego prowadzenia działalności. – Skrócenie czasu kontroli, elektronizacja dokumentów czy ułatwienia w procedurach administracyjnych to zmiany, które w praktyce mogą oszczędzić firmom tysiące złotych rocznie – ocenia. – Co ważne, deregulacja to sygnał, że rząd dostrzega potrzeby sektora MŚP. Mniej biurokracji oznacza więcej czasu i środków na rozwój firmy, a także większą odporność w czasach niepewności gospodarczej – dodaje ekspertka.

Najważniejsze zmiany…

Przede wszystkim skrócono maksymalny czas kontroli u mikroprzedsiębiorców, z 12 do 6 dni roboczych w roku. – Urzędy będą musiały przed kontrolą dostarczyć przedsiębiorcy wstępną listę wymaganych dokumentów, a częstotliwość kontroli dostosują do ryzyka związanego z profilem działalności firmy – wyjaśnia Beata Tęgowska.

Pakiet wprowadza także szereg uproszczeń w postępowaniach administracyjnych. – Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z „decyzji hybrydowych” (papierowa decyzja + elektroniczne załączniki) oraz tzw. „wezwań miękkich”, które pozwolą na załatwienie sprawy bez konieczności formalnego wszczynania postępowania. W kilku obszarach postępowania będą jednoinstancyjne, co znacznie skróci czas ich rozstrzygania – podkreśla ekspertka Systim.pl

Zwraca uwagę na kolejną kluczową zmianę, jaką jest elektronizacja. – Oznacza to, że teraz możliwe będą np. rozprawy przed Krajową Izbą Odwoławczą w formule zdalnej czy zawieranie umów leasingu w formie dokumentowej. To duże udogodnienie, zwłaszcza dla firm z mniejszych miejscowości – zauważa.

Ekspertka ds. księgowości i płac w Systim zaznacza, że doprecyzowane zostały również zasady korzystania z tzw. Małego ZUS Plus. – Z ulgi będzie można korzystać maksymalnie 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności – przypomina.

Pakiet wprowadza także zasadę „one in - one out”. – Każdy nowy obowiązek dla firm będzie musiał zostać zrównoważony likwidacją innego obciążenia. Dodatkowo, nowe przepisy nakładające obowiązki będą wchodziły w życie dopiero po 6 miesiącach od ogłoszenia, aby firmy miały czas się do nich dostosować – podkreśla Beata Tęgowska z Systim.

Ekspertka zwraca również uwagę na szerszy kontekst: rosnące koszty pracy, wysokie ceny energii i dynamiczne zmiany w rynku pracy które powodują, że polscy przedsiębiorcy potrzebują teraz nie tylko stabilnego prawa, ale i realnego wsparcia w codziennym zarządzaniu firmą.

– Pierwszy Pakiet Deregulacyjny to krok w stronę bardziej przyjaznego środowiska biznesowego. Teraz kluczowe będzie szybkie wdrożenie i skuteczna komunikacja nowych zasad tak, aby przedsiębiorcy mogli realnie odczuć korzyści – zaznacza.

***

Systim.pl to nowoczesny program do zarządzania firmą łączący zalety programów ERP do obsługi sprzedaży, magazynu i księgowości oraz systemów typu Intranet i CRM, przeznaczony dla mikro, małych i średnich firm. 

Nadesłał:

Systim

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl