Już wkrótce śpimy dłużej – zadbaj o jakość snu
W nocy 24 października zmieniamy czas z letniego na zimowy i zyskujemy jedną godzinę snu. Warto zadbać o jego jakość, gdyż ma on olbrzymi wpływ na nasze zdrowie. Pamiętajmy, że warunkiem koniecznym jest odpowiednie zaciemnienie wnętrza oraz dostęp do świeżego powietrza.
Spokojny, nieprzerwany sen jest niezwykle ważny dla ludzkiego zdrowia i komfortu życia. Ma dobroczynny wpływ na nasz stan psychiczny i fizyczny, stymuluje ważne procesy zachodzące w naszym organizmie, a szczególnie w mózgu. Jeśli procesy te są zakłócane wówczas może prowadzić to do osłabienia naszych zdolności koncentracji i reakcji.
Czy doceniamy znaczenie dobrego snu?
Według badania „Barometr Zdrowych Domów”, przeprowadzonego dla Grupy VELUX w 2015 roku Europejczycy, w tym również Polacy, uważają, że sen jest niezbędny by cieszyć się dobrym zdrowiem. Znajduje się on na czele listy czynników wpływających na zdrowy styl życia. Co ciekawe 79 proc. Polaków sypia codziennie w zupełnej ciemności. To znacznie więcej niż w wielu innych krajach europejskich. W Niemczech i we Włoszech tylko nieco ponad 60 proc. populacji sypia w kompletnej ciemności każdej nocy.
Z badania wynika, że brakuje silnego związku pomiędzy docenianiem dobrego snu w nocy a wietrzeniem domu, a przecież dostęp do świeżego powietrza to oprócz zaciemnienia kolejny ważny czynnik wpływający na jakość snu. Problem jest najbardziej widoczny zimą, gdy niemal co piąty Europejczyk, który uznaje dobry sen za bardzo ważny dla zdrowia nie wietrzy domu nawet raz dziennie.
Po pierwsze - zaciemnienie
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na spokojny sen w nocy jest brak światła w pomieszczeniu, w którym śpimy. W kręgach naukowych mówi się nawet o „zdrowej ciemności”, gdyż wspomaga ona wytwarzanie hormonów snu przez organizm. Wczesne wschody słońca, jaskrawe światła uliczne, blask księżyca w pełni – w takich warunkach zasypianie może być trudne, nawet jeśli jest się mocno zmęczonym.
„Rozwiązaniem jest zastosowanie rolet zaciemniających, które gwarantują całkowite zaciemnienie wnętrza bez względu na porę dnia. Są idealne do sypialni oraz pokoi dziecięcych, gdzie potrzebna jest możliwość pełnej regulacji dopływu światła” – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska. Ważna jest także funkcja dekoracyjna. Dzięki bogatej palecie wzorów i kolorów roletę można dopasować do indywidualnych gustów. Odgrywa to szczególną rolę w pokoju dziecka – roleta z motywem ulubionych bohaterów z bajki wpłynie pozytywnie na zasypianie.
Na rynku dostępne są również rolety zaciemniająco-plisowane łączące w jednym produkcie dwie przydatne funkcje – zaciemnienia o dowolnej porze dnia oraz kontroli światła przez cały dzień.
„Warto pamiętać o tym, że roletę zaciemniającą można montować na każdym etapie i możemy poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie, bez potrzeby wzywania ekipy remontowej” – komentuje Monika Kupska-Kupis.
Po drugie – dostęp do świeżego powietrza
Jakość powietrza w naszych domach ma istotny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, koncentrację i również sen. Najprostszym sposobem zadbania o dobrą jakość powietrza jest wietrzenie pomieszczeń poprzez okna, o czym często zapominamy w okresie zimowym. „Aby uzyskać optymalną jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia najlepiej jest połączyć wentylację pasywną, poprzez klapy wentylacyjne tzw. nawiewniki w oknach, z aktywną polegającą na wietrzeniu pomieszczeń 2-4 razy dziennie” – radzi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy Velux. „Warto zatem planując np. wymianę okien pamiętać o tym, aby miały nawiewnik. Co istotne, otwarcie klapy wentylacyjnej lub modułu wentylacyjnego umożliwia dopływ świeżego powietrza, nawet gdy okno jest zamknięte” – dodaje.
Zimą, aby nie narazić się na zbytnią utratę ciepła, najlepiej wietrzyć mieszkanie częściej i krócej, na przykład dwa razy dziennie przez 5 minut zamiast raz dziennie przez 10 minut.
* Czas z letniego na zimowy zmieniamy dokładnie w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października 2015 r.
* Badanie „Barometr zdrowych domów” zostało przeprowadzone na zlecenie Grupy VELUX, przez firmy doradcze Operate A/S i Wilke w październiku 2014 roku. W ankiecie wzięło udział 12 000 mieszkańców następujących krajów europejskich: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Republiki Czeskiej, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii.
Nadesłał:
katarzyna.szostak@komunikado.pl
|