Kaspersky Lab pomaga wykryć luki w zabezpieczeniach, przez które stacje benzynowe są łatwym celem
Badacze z Kaspersky Lab pomogli wykryć wiele luk w zabezpieczeniach, które sprawiały, że stacje benzynowe na całym świecie, często przez lata, były podatne na zdalne przejęcie przez cyberprzestępców.
Luki zostały zidentyfikowane w kontrolerze wykorzystywanym na wielu stacjach benzynowych — obecnie online funkcjonuje ponad 1 000 urządzeń. Po potwierdzeniu zagrożenia poinformowano o nim producenta rozwiązania.
Eksperci zidentyfikowali omawiany problem podczas innego, niepowiązanego badania dotyczącego urządzeń z otwartymi połączeniami z internetem. W wielu przypadkach kontroler został umieszczony na stacji benzynowej ponad dziesięć lat temu i od tego czasu pozostawał połączony z internetem.
Kontroler, który działa na maszynie z systemem Linux, posiada wysokie uprawnienia. Badacze wykryli w nim wiele luk, które otwierają na cyberatak samo urządzenie oraz systemy, z którymi jest połączone. Na przykład, badacze byli w stanie monitorować i konfigurować wiele ustawień stacji benzynowej. Intruz, który zdołałby obejść ekran logowania i uzyskać dostęp do głównych interfejsów, mógłby wykonać dowolne z poniższych działań:
· zamknąć wszystkie systemy paliwowe,
· zmienić ceny paliwa,
· spowodować wycieki paliwa,
· obejść terminale płatnicze w celu kradzieży pieniędzy (kontroler łączy się bezpośrednio z terminalem płatniczym, co umożliwia przechwycenie transakcji płatniczych),
· wyczyścić numery rejestracyjne pojazdów oraz dane identyfikacyjne kierowców,
· wykonać dowolny kod na kontrolerze,
· swobodnie poruszać się w obrębie sieci stacji benzynowej.
W przypadku urządzeń połączonych z internetem łatwo jest skoncentrować się na tych nowych, zapominając o produktach zainstalowanych wiele lat temu, które mogą narażać organizację na atak. Szkody powstałe w wyniku sabotowania stacji benzynowej są niewyobrażalne. O wynikach naszego badania niezwłocznie poinformowaliśmy producenta kontrolera – powiedział Ido Naor, straszy badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.
Wykryte błędy zostały również zgłoszone do organizacji MITRE, która prowadzi system Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) identyfikujący luki w zabezpieczeniach oprogramowania, a badanie jest kontynuowane.
Kaspersky Lab zaleca producentom urządzeń Internetu Rzeczy, aby uwzględnili kwestie dotyczące bezpieczeństwa swoich produktów już na początku etapu rozwoju i projektowania, a także by dokonali przeglądu starszych urządzeń pod kątem ewentualnych luk w zabezpieczeniach. Użytkowników urządzeń połączonych z internetem zachęca się do regularnego sprawdzania bezpieczeństwa tych urządzeń, niezwłocznego instalowania dostępnych uaktualnień oraz do i zmiany ustawień fabrycznych.
Więcej informacji na temat badania Kaspersky Lab znajduje się na stronie https://securelist.com/expensive-gas/83542.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/nowosci.