Kawalerka w klimacie loft


Kawalerka w klimacie loft
2023-06-11
Położona na Warszawskim Żoliborzu kawalerka to królestwo… młodej kobiety. I choć urządzona została ona w zdecydowanym stylu inspirowanym stylistyką loftów, nie brak jej ponadczasowej elegancji.

To zasługa architekta Ronalda Stańczyka, który nie tylko dodał typowo męskiej konwencji aranżacyjnej kobiecej subtelności, ale też wyczarował dodatkowe 5 mkw. powierzchni użytkowej.

Dwukondygnacyjny apartament w stanie deweloperskim miał bowiem niespełna 60 mkw. powierzchni użytkowej, ograniczonej przez prowadzące na piętro schody. To właśnie zmiana ich lokalizacji oraz indywidualny projekt nowego wejścia na górne piętro pozwoliły uzyskać dodatkowy metraż. Ten także architekt wykorzystał w bardzo przemyślany i funkcjonalny sposób. Uzyskana przestrzeń pozwoliła bowiem na wygospodarowanie dodatkowej łazienki na piętrze, której w planie deweloperskim nawet nie było. Co więcej, łazienkę te połączono z sypialnią, tworząc niezwykle efektowną strefę nocną na całym piętrze.

Sam pomysł młodej właścicielki na urządzenie sypialni połączonej z przestrzenią kąpielową był odważny, wręcz ekstrawagancki. Wymagał on nie tylko umiejętnego połączenia funkcji dwóch zupełnie różnych pomieszczeń, ale też wiedzy i doświadczenia, które zapewniłyby komfort użytkowania przy jednoczesnym zachowaniu spójności estetycznej. Architekt, podobnie jak w strefie dziennej na dole, nawiązywał do stylistyki loftowej. Jednak jak sam podkreśla, urządzenie loftu w nowym apartamencie, byłoby po prostu nieautentyczne. Stąd pobrzmiewająca tu echem stylistyka wnętrz pofabrycznych ubrana została w eleganckie formy i materiały, które nie tylko dodają przestrzeni indywidualnego charakteru, ale też ponadczasowej i bardzo kobiecej elegancji.

Cała przestrzeń piętra została otwarta i podzielona jedynie na strefy funkcjonalne. Stąd znalazło się tu miejsce do pracy i nauki, wygodna przestrzeń sensu stricte sypialniana, strefa kąpielową z wolnostojącą wanną i subtelnie schowana za czarnymi szklanymi drzwiami toaleta. Nie zabrakło też miejsca na przechowywanie, które zapewniają szafy m.in. z lustrzanymi frontami. Dodatkowo powiększają one niedużą, bo 30-metrową przestrzeń. Całość ubrana została w mocne, zdecydowane kolory - czerń oraz jej barwy pokrewne grafit i szarości. Ich surowy charakter przełamuje drewno w ciepłym wybarwieniu dębu. To świadome odwołanie się do stylistyki loftowej, podobnie jak proste, geometryczne konstrukcje regałów i ram. Do tej konwencji aranżacyjnej nawiązuje także konstrukcja łóżka z tapicerowanym zagłówkiem w ceglanym kolorze.

I choć mogłoby się wydawać, że to ono pełni główną rolę w aranżacji tej przestrzeni, to całą uwagę przyciąga strefa kąpieli z wolnostojąca wanna i wpisanym w tło grzejnikiem pionowym Carre Plus marki Vasco. Grafitowy kolor i minimalistyczna estetyka grzejnika nawiązują do prostej, geometrycznej konstrukcji ramy łóżka i regałów. Całość została podkreślona przemyślanym oświetleniem, pozwalającym osiągać sceniczne efekty.

Projekt: arch. Roland Stańczyk, RS Studio Projektowe

Stylizacja: Ola Buczkowska-Przeździk - Budzik Studio, Zdjęcia: Michał Przeździk-Buczkowski - Budzik Studio

Roland Stańczyk

Architekt, absolwent i współpracownik Wydziału Architektury PW, stypendysta University of Detroit. Zajmował się animacją reklamową, scenografią i oprawą wizualną programów telewizyjnych. W 1999 r. założył autorską pracownię projektowania wnętrz RS Studio Projektowe. Jest współzałożycielem, członkiem zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Projektując luksusowe wnętrza rezydencji oraz apartamentów mieszkalnych na terenie Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, reinterpretuje historyczne rozwiązania, nadając im współczesną formę. Zarządza procesem realizowania inwestycji, współpracując z najlepszymi wykonawcami w Polsce i za granicą. W swoim portfolio ma także zrealizowane projekty wnętrz obiektów użyteczności publicznej: sklepów, biur, restauracji i salonów spa.

Nadesłał:

OKK!

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl