2016-07-22
Wnętrza nowoczesne to wnętrza proste, wyważone o czystych formach – niekiedy nawet surowe. Niemniej jednak istnieją proste sposoby pozwalające ocieplić chłodne aranżacje.
Dzięki kilku nieskomplikowanym zabiegom można zbudować w mieszkaniu czy domu przyjemną aurę, która znacznie umili zamieszkiwanie nowoczesnej przestrzeni.
Drewno i tekstylia
Większość osób, która postawi sobie za zadanie ocieplenie aury mieszkania urządzonego zgodnie z duchem nowoczesności, najprawdopodobniej sięgnie w pierwszej kolejności po tkaniny i elementy wykonane z drewna. To rzeczywiście sprawdzona metoda na to, aby przełamać surowość aranżacji. Ostre formy można złagodzić tkaninami w postaci poduszek, zasłon, pledów, dywanów lub tapicerowanych mebli. Jeśli chcemy osiągnąć dosadny efekt, najlepiej wybrać materiały o mięsistej strukturze i o ciepłych barwach. Równie dobrze sprawdzą się elementy wykonane z drewna. I warto podkreślić, że takich elementów wcale nie musi być dużo. Czasem wystarczą jedynie subtelne dodatki. Ostatnie sezony pokazały, że architekci wnętrz szczególnie upodobali sobie drewno w surowej postaci, na którym widoczna jest jego naturalna faktura.
Osobiste pamiątki
Nawet najpiękniejsza, ale niezamieszkana aranżacja, w pewnym sensie pozbawiona jest życia. To właśnie osobiste przedmioty, pamiątki rodzinne i te z podróży, opowiadają o ludziach, którzy zamieszkują daną przestrzeń. Nawet niewielka ilość takich dodatków daje aranżacji życie i tworzy jej ciepłą, niepowtarzalną aurę. Jeśli więc chcemy ogrzać wygląd naszego mieszkania, czasem warto wyeksponować wszystko to, co ma dla nas osobiste znaczenie.
Roślinność
Rośliny we wnętrzach wprowadzają powiew świeżości i łagodzą surowość ostrych form. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że wprowadzając rośliny do wnętrza, nie należy wybierać pierwszych lepszych gatunków, lecz dostosowywać ich wygląd i odcień do ogólnego stylu aranżacji. Bazując na walorach estetycznych roślinności można stworzyć fantazyjne i przyjemne tło dla swojego wnętrza.
Kolory
Paleta barw użyta do stworzenia wystroju w bardzo dużej mierze determinuje to, jaki klimat będzie panować w mieszkaniu. Wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym bardzo często opierają się na stonowanych, zimnych barwach, choć nie jest to regułą. Niemniej jednak w przypadku mieszkań przepełnionych właśnie takimi kolorami, warto rozważyć wprowadzenie intensywnych, nawet jaskrawych akcentów. W efekcie wnętrze stanie się nie tylko bardziej wyraziste, ale również i przytulniejsze.
Designerskie dodatki
Wspomniana surowość typowych aranżacji nowoczesnych zazwyczaj jest bardzo spójna. Czasem jednak warto ją przełamać pozornie nie do końca pasującymi designerskimi dodatkami. Takie elementy mogą mieć zarówno postać drobnych dekoracji, jak i pojedynczych intrygujących mebli.
Światło
Gra światła w dużej mierze decyduje o tym, jaki nastrój wypełnia pomieszczenie. Umiejętnie operując światłem z jednego wystroju można tak naprawdę stworzyć aż kilka aranżacji. Jeśli szczególnie zależy nam na ciepłym klimacie pomieszczenia, warto zastosować nie jedno, ale kilka źródeł światła. Zamiast dużej przytłaczającej lampy sufitowej, lepiej zdecydować się na kilka mniejszych lampek dających światło punktowe o niedużej mocy. Podczas nastrojowych wieczorów idealnie sprawdzi się również kominek i świece.
Warto ponadto zwrócić uwagę na odcień światła. Diody LED choć są w ostatnich latach bardzo popularne, czasem zamiast ocieplić pomieszczenie wręcz je ochładzają.
Nie od dziś wiadomo, że projektowanie wnętrz mieszkań wymaga doskonałego wyczucia. Dotyczy to także wnętrz minimalistycznych, w przypadku których mogłoby się wydawać, że trudno popełnić jakikolwiek błąd. Tymczasem chłodna aura bardzo często towarzysząca nowoczesnym aranżacjom, po dłuższym czasie zamieszkiwania może okazać się przytłaczająca. Czasem warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz i cieszyć się przyjemną, klimatyczną przestrzenią.
Dziękujemy z konsultacje i zdjęcia udostępnione przez studio projektowania wnętrz HLD z Warszawy.