Klamka zapadła - budujemy dom! Poradnik Superdekarza


Klamka zapadła - budujemy dom! Poradnik Superdekarza
2019-04-01
Pierwsze ciepłe dni każdego roku przypominają nam, jak bardzo pragniemy własnego domu i bliższego kontaktu z naturą. Wiele osób właśnie wtedy kupuje ziemię, a jeśli ją ma, zaczyna intensywnie pracować nad szczegółami budowy oraz szukaniem wykonawców.

Na podstawie wskazówek udzielonych przez SUPERDEKARZA ROKU 2018, podpowiadamy, jak nie utrudniać sobie życia podczas budowy wymarzonego gniazda. 

Wybór wykonawcy

Na rynku działa wiele firm ogólnobudowlanych oraz firm wyspecjalizowanych wyłącznie w kładzeniu dachów. Wybór należy do Ciebie! Jak wskazywali wielokrotnie klienci uczestników programu SUPERDEKARZ, jak i sami wykonawcy, inwestorzy najchętniej korzystają z firm poleconych przez znajomych i rodzinę. Jeśli jednak nie masz prywatnych rekomendacji, a masz na oku firmę wykonawczą – nie wahaj się poprosić o listę referencyjnych obiektów, zdjęcia budynku, a być może nawet kontakt do klientów firmy (jeśli wyrazili wcześniej na to zgodę). W przypadku wykonawców dachów (głównie dachówka ceramiczna i betonowa) możesz skorzystać z wyszukiwarki dekarzy w swoim regionie dostępnej na portalu superdekarz.pl. Pamiętaj też, że jeśli masz projekt z trudniejszymi elementami (jak np. wole oko), sprawdź doświadczenie firmy w budowie właśnie takich elementów, ponieważ dokładność ich wykonania ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności i estetyki dachu, a nie każdy dekarz ma szansę zdobyć takie doświadczenie. Pamiętaj też, że najlepsi wykonawcy mają zarezerwowane terminy na wiele miesięcy do przodu.

Skonsultuj zakup materiałów z dekarzem

Nie daj się zwieść reklamom i promocjom! Zanim podejmiesz decyzję o zakupie materiałów (bo jest okazja!), skonsultuj się z dekarzem. - Częstym błędem początkujących inwestorów jest opieranie się wyłącznie na opiniach przeczytanych w internecie albo na pojedynczych, wybiórczych informacjach o produktach zdobytych od sprzedawców pracujących w hurtowniach, czy też kierowanie się wyłącznie okazją cenową i wybieranie poszczególnych elementów dachu w promocyjnej cenie. To nie jest dobra droga, ponieważ na dachu najbardziej sprawdzają się profesjonalne, całościowe systemydachowe, które zostały zaprojektowane tak, by idealnie do siebie przylegać, zapewniając pełną szczelność– podkreśla SUPERDEKARZ ROKU 2018, Jerzy Orłowski z Zakładu Ogólnobudowlanego „Orzeł” w Pyrzycach. Twoja kalkulacja powierzchni dachu prawdopodobnie nie będzie uwzględniała wielu czynników, a więc materiałów może zabraknąć lub nie będą właściwie dobrane.

Dekarze mają własne zdanie o produktach, zarówno pod kątem wykonawczym, jak i  pod kątem trwałości i utrzymania dachu w dobrej kondycji na lata. SUPERDEKARZE raczej zaproponują Ci oryginalne rozwiązania systemowe. -  Dach to ważna inwestycja. Musi być on maksymalnie zabezpieczony przed działającymi na niego, zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Tu nie ma miejsca na kompromisy. W naszej głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza, jeżeli ktoś będzie nas namawiał na rozwiązania niesystemowe – mówi Jerzy Orłowski.

Pogoda – odwieczny wróg

Dekarstwo, podobnie jak wiele etapów budowy domu, jest uzależnione i od temperatur, i od opadów. I tak, na przykład, ujemne temperatury nie służą obróbkom blacharskim. Obróbki z blachy stalowej zakładane w mrozy prawdopodobnie pofałdują się latem, a wynika to z rozszerzalności termicznej stali. Z uszczelniania komina przy pomocy popularnego i jednego z najlepszych na rynku materiałów Wakaflex (marka Braas) należy zrezygnować już wtedy, gdy temperatura spada poniżej +5 stopni Celsjusza. Jednak nie tylko przy niskich temperaturach należy zrezygnować z niektórych prac. Pracom dekarskim nie służą też bardzo wysokie temperatury. Dachówka i blachodachówka pod wpływem słońca może rozgrzać się nawet do 80 st. Celsjusza, co praktycznie uniemożliwia jakiekolwiek prace z ich udziałem. Zdarza się, że w wyjątkowo upalne dni dekarze mogą wykonywać swoje prace tylko wczesnym świtem i kończyć przed południem, zanim słońce zacznie operować najmocniej. Nie bez znaczenia dla pracy dekarzy jest także wiatr. Gdy jest on bardzo silny, powinno unikać się prac polegających na foliowaniu czy montowaniu blachodachówki. Podobnie jak rosa,może on zwiększać niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku podczas pracy. Pamiętaj o tym, nim zaczniesz zarzucać ekipie dekarskiej lenistwo i brak chęci realizowania twojej inwestycji. 

Gwarancja na lata

Podejmując ostateczną decyzję o wyborze wykonawcy oraz produktów na dach, sprawdź gwarancje na prawidłowe funkcjonowanie dachówek i akcesoriów udzielane przez producenta oraz gwarancje wykonawcze. Na polskim rynku jest już prawie 300 firm, które otrzymały pozwolenie na oferowanie pionierskiej usługi, jaką jest Gwarancja Systemowa Braas, obejmującej cały system dachowy z wykonawstwem włącznie.

Pamiętaj jednak, że gwarancja działa w obie strony. Jeśli ją otrzymałeś (np. Gwarancję Systemową Braas albo wyłącznie gwarancję na wykonawstwo), to powinieneś np. zlecać przegląd dachu lub inne instalacje dachowe jego wykonawcy, a nie przypadkowym fachowcom. Pozwalając innym na ingerencję w strukturę dachu poprzez np. montaż anteny czy systemów solarnych, narażasz dach na uszkodzenia, których naprawienia pierwotny wykonawca dachu nie podejmie się w ramach gwarancji.

Sprecyzuj oczekiwania

Zerwane umowy, sprawy w sądzie, prawne przepychanki z wykonawcami… Pewnie słyszałeś takie historie. Poza tym, że zdarzają się nieuczciwi lub niekompetentni ludzie i firmy, niektórych problemów można uniknąć na początku współpracy. Od samego początku konsultujmy z dekarzem plan, weryfikujmy z nim koncepcję oraz odbierajmy poszczególne etapy prac. Zdarza się, że osoby, które w pełni powierzają realizację inwestycji ekspertowi, są z niej niezadowolone. Nie wynika to z braku fachowości dekarza, lecz z tego, że inwestor nie przekazał lub nie doprecyzował w pełni swoich oczekiwań w trakcie prac. Przykładem może być np. ustalenie z inwestorem kierunku obróbek blacharskich pod rynną lub po prostu sposób ułożenia dachówki.

Gotowy na budowlaną przygodę? Bądź do niej przygotowany w każdej sytuacji! Porady dotyczące budowy oraz prawidłowego utrzymania dachu znajdziesz m.in. na portalu www.superdekarz.pl

Nadesłał:

SUPERDEKARZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl