Kolejki do alergologów mogą być krótsze!


Kolejki do alergologów mogą być krótsze!
2014-02-05
Z immunoterapii swoistej - najskuteczniejszej metody leczenia alergii mogłoby korzystać więcej chorych, gdyby lekarze mieli możliwość częstszego stosowania szczepionki podjęzykowej

Na alergię i wywołane przez nią choroby układu oddechowego cierpi dziś ok. 15 mln Polaków, większość z nich nie leczy się w ogóle, lub walczy tylko doraźnie z jej objawami za pomocą leków przeciwhistaminowych. Z immunoterapii swoistej - jedynej znanej dziś skutecznej metody leczenia alergii, która zwalcza przyczynę choroby, a nie tylko jej objawy - korzysta wciąż zbyt mało alergików niż powinno. Najczęściej stosowana jest szczepionka podawana w zastrzykach, a ta wymaga częstych wizyt u alergologa. Nowoczesna metoda immunoterapii, jaką jest prowadzone w domu odczulanie podjęzykowe daje szansę objęcia tą skuteczną terapią zdecydowanie większej grupy pacjentów.

Ograniczenia - tylko pozorne
Jako największy problem w stosowaniu szczepionek podjęzykowych wymienia się ich cenę. Dlaczego? Bo szczepionki w formie zastrzyków są w Polsce refundowane, szczepionki podjęzykowe - nie są, a to z pewnością wpływa na skalę ich stosowania. W wielu krajach Europy, w tym w sąsiadujących z Polską sytuacja jest zupełnie inna. Z aktualnych danych udostępnionych portalowi odczulanie.info wynika, że w Czechach szczepionka podjęzykowa w tabletkach jest refundowana w 90 proc., na Słowacji w 85 proc., a w Niemczech w 100 proc. W 100 proc. metoda podjęzykowa refundowana jest także w Holandii, Austrii i niektórych regionach Włoch. W Hiszpanii - w zależności od regionu refundacja obejmuje od 40 do 90 proc. a w Szwajcarii 90 proc. kosztów leku.
Specjaliści podkreślają jednak, że nie tylko sama cena szczepionki stanowi o całkowitych kosztach leczenia. Pomimo wyższej ceny szczepionki podjęzykowej różnica w kosztach leczenia w porównaniu ze szczepionką w zastrzykach jest często pozorna. Wielu pacjentów musi dojeżdżać do specjalisty z odległych miejsc. Musi więc kupić benzynę lub bilet (jeśli pacjentem jest dziecko - dwa bilety), bywa, że wziąć wolne w pracy (zwolnić dziecko ze szkoły), czasem też dodatkowo zapłacić za wizytę. Podanie szczepionki podskórnej wymaga też, by pacjent odczekał u lekarza co najmniej 30 minut, ze względu na ryzyko reakcji anafilaktycznej, co każdorazowo wydłuża czas wizyty. Sama szczepionka, choć refundowana, też pacjenta kosztuje - od 3,20zł do nawet ok. 300zł.
- Jeśli więc porównać koszty takich comiesięcznych podróży w przypadku odczulania zastrzykami z ceną szczepionki stosowanej w domu, okazuje się, że w skali roku niewiele się one różnią - mówi prof. Krzysztof Buczyłko, kierownik Centrum Alergologii w Łodzi.

Więcej czasu - więcej pacjentów
Jednak najbardziej na korzyść szczepionki podjęzykowej przemawia fakt, że wymaga ona od pacjenta o wiele mniejszej ilości wizyt, niż szczepionki w zastrzykach. Odczulanie trwa od 3 do 5 lat. W pierwszym etapie, tzw. leczeniu wstępnym (które najczęściej trwa ok. 2-3 miesiące) zastrzyki są podawane co 1-2 tygodnie. W pierwszym roku stosowania odczulania podskórnego pacjent musi więc spotkać się z alergologiem kilkanaście razy. Kolejne lata nie są dużo łatwiejsze, wizyty mają miejsce co 4-6 tygodni. W przypadku metody podjęzykowej obecności lekarza wymaga najczęściej tylko podanie pierwszej dawki leku. Później pacjent może leczyć się w domu, kontaktując się jedynie telefonicznie z alergologiem, który nadzoruje kurację. Wizyty kontrolne, są o wiele krótsze i rzadsze niż w przypadku szczepionki iniekcyjnej. Zaoszczędzony w ten sposób czas, alergolodzy mogą przeznaczyć na objęcie leczeniem większej niż obecnie grupy pacjentów.
Dodajmy, że najnowocześniejsza metoda leczenia alergii jaką jest szczepionka podjęzykowa w postaci kropel lub tabletek jest już w Polsce doskonale znana.
- Jest przebadana, całkowicie bezpieczna i równie skuteczna jak zastrzyki. Bardzo dobrze sprawdza się w odczulaniu dzieci, oraz osób aktywnych, które nie mają czasu na regularne wizyty u lekarza. Stosować może ją praktycznie każdy, kto cierpi na alergię - mówi prof. Krzysztof Buczyłko.

***
Odczulanie podjęzykowe podstawowe informacje
Odczulanie metodą podjęzykową polega na podawaniu osobie uczulonej alergenu na błonę śluzową pod językiem. Ustalone z lekarzem dawki przyjmowane są w kroplach lub tabletkach. Po ok. dwóch minutach trzymania pod językiem można je połknąć. Krople powinny być przechowywane w lodówce, w temperaturze 2-8 stopni C., tabletki tego nie wymagają.
Cała kuracja podjęzykowa przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy to leczenie wstępne, w czasie którego pacjent przyjmuje codziennie coraz większe dawki alergenu (aż do momentu, kiedy osiąga się maksymalną, tolerowaną przez niego dawkę). Ten proces trwa zazwyczaj 9 do 11 dni (krople) i 3 dni (tabletki), pierwszy raz przyjmuje się alergen w gabinecie lekarskim.
Drugi etap, to tzw. kuracja podtrzymująca, która polega na regularnym, codziennym przyjmowaniu leku. Żeby odczulanie było skuteczne, musi potrwać co najmniej trzy lata.
Więcej informacji na temat stosowania szczepionki podjęzykowej - w prezentacji: http://www.odczulanie.info/galeria-video/#odczulanie-podjezykowe

Nadesłał:

Cziuaua

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl